Obchody Sierpnia’80 w Gdańsku: „Prezesie – nie fałszujcie historii”

Obchody Sierpnia’80 w Gdańsku: „Prezesie - nie fałszujcie historii”

Wieczorny wiec zakończył całodzienne obchody rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych, zorganizowane przez pomorski KOD. Były prezydent i pierwszy przewodniczący NSZZ „Solidarność” Lech Wałęsa apelował o dyskusję na temat tego, co teraz zrobić, by „zabezpieczyć ojczyznę w dobrym rozwoju. Bo to, co się dzieje dzisiaj, niszczy nasze zwycięstwo” – powiedział Wałęsa. Przyznał, że „parę rzeczy już w wolnej Polsce zrobiliśmy źle”. Wymienił referendum, do którego – jak mówił – naród ma prawo, ale tylko gdy zgodę wyrazi parlament. „Co to za prawo?” – pytał. – „Albo nie zapisaliśmy, że każdy minister musi się poddać wcześniej badaniom medycznym. Nie może być też tak, że jak kogoś wybieramy, to on ma prawo do wszystkiego – jakieś armie nowe tworzyć, szkoły rozwiązywać. Musimy to wszystko przemyśleć, aby Polska demokracja była naprawdę wzorowa po tych naszych doświadczeniach” – powiedział Wałęsa.

Podczas wiecu przemawiał też wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz – jeden z liderów strajku w Stoczni w 1980 r. – „To jest ważne, że Sierpień nie zastygł, nie jest tylko kartką w historycznym kalendarzu. To, że młodzież przyszła, że my wszyscy przyszliśmy, to pokazuje, że Sierpień’80 – walka o wolność i demokrację inspiruje Polaków nadal” – powiedział Borusewicz. – „Wtedy wydawało nam się, że wystarczy niepodległość i demokracja, ale dzisiaj wiemy, że to nie wystarcza i o to będziemy walczyć: o praworządność i państwo prawa i nie pozwolimy, aby nam to odbierano” – podkreślił.

Zgromadzeni na wiecu w Gdańsku wysłuchali też przemówienia Władysława Frasyniuka z Wrocławia, gdzie też zorganizowano obchody rocznicy Sierpnia’80. – „Pierwsza Solidarność to był ruch obywatelski”. Powiedział, że istotną rzeczą jest pamięć o wartościach, które legły u podstaw „Solidarności”. – „A przypomnę jedną wartość, która była wówczas niezwykle istotna, a która dzisiaj jest nieobecna w życiu publicznym – przyzwoitość. Lojalność wobec Konstytucji to jest element przyzwoitości”. Podkreślił, że ta wartość jest też bardzo ważna dziś, w „niezwykle trudnych czasach”.

Podczas wiecu kilka tysięcy osób skandowało: „Lech Wałęsa”, „Dziękujemy” i „Solidarność”. Byłemu szefowi związku odśpiewano „Sto lat”. Zgromadzeni mieli transparenty: „Prezesie – nie fałszujcie historii”, „Wałęsa jest bohaterem Polski”. Podczas wiecu skandowano też „Jedna Polska – europejska”.
(Źródło: wp.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

6
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
Polka gorszego sortusmętekjokarafalPiotr Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Piotr
Piotr

Prezydent Wałęsa jak zwykle ma rację,musimy być zabezpieczeni przed rządami kłamców ,manipulatorów i oszołomów

rafal
rafal

Wybór posłów nie jest wyborem decydentów. Począwszy od Rady Ministrów faktycznych decydentów o przyszłości Narodu można by mówić o Demokracji. Dopiero ta zmiana w ordynacji wyborczej, dałaby społeczeństwu fizyczny wybór swoich przedstawicieli i praktyczny wpływ woli społeczeństwa na politykę Rządu wobec faktycznego zwierzchnika czyli suwerena. Mielibyśmy pewność że naszą godność złożyliśmy na ręce osób które o te wartości zadbają we właściwy sposób. Mając wpływ na wybór Sędziów do TK czy SN mamy pewność że osoby te naprawdę zasługują na to i że będą działać by nasze prawa jak i obowiązki były przestrzegane. No i Prezydent jako nasza wizytówka reprezentował by… Czytaj więcej »

Piotr
Piotr

Jakieś to takie nie jasne co napisałeś rafal

joka
joka

Coś takiego jak „premier techniczny” czy ‚rządy fachowców”. Było i się nie sprawdziło.. A kto określiłby który sędzia ma startować??? Jakoś tłumów na rozprawach nie widać (mimo, ze jawne). Całkowity zakaz działalności partyjnej już jest ..Kto go przestrzega??? Sędzia Przyłębska???

smętek
smętek

Nie do końca cię bocie przygotowali. Piszesz głupio, zawile i zgodnie z myśleniem kurdupla. Co ty możesz wiedzieć o demokracji. Niech informatycy włożą w dzieło więcej pracy.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Eee… Że co, proszę? Skąd to jest przepisane, w dodatku bardzo niedokładnie?