Obywatele RP o swoim procesie: „Szyje się tu narrację puczu”

Obywatele RP – niewinni. Jest wyrok sądu w sprawie protestu przed Sejmem 16 grudnia 2016 r.

W warszawskim Sądzie Rejonowym odbyła się kolejna rozprawa 13 osób, które są obwinione o blokowanie wyjazdu z Sejmu w nocy 16 na 17 grudnia 2016 roku. To pierwszy zbiorowy proces za protest przeciwko PiS. Przed Sejmem zgromadziły się wtedy tłumy, solidaryzujące się z protestem posłów opozycji na sali obrad.

Jeden z obwinionych Rafał Suszek, fizyk z Uniwersytetu Warszawskiego, działacz Obywateli RP powiedział „GW”: – „Nie kupuję idei procesu zbiorowego, którą tłumaczy się tzw. ekonomiką procesową. Proces zbiorowy budzi skojarzenia z procesem grupy przestępczej. Władza świadomie dehumanizuje protest obywatelski. Szyje się tu narrację puczu, no i ja bym twierdził, że to jest raczej groteska, a nie sprawa polityczna”. Reprezentujący obwinionych działaczy Obywateli RP Jarosław Kaczyński dodał: – „Nie mamy pojęcia, dlaczego akurat ci ludzie trafili na ławę oskarżonych. Zdecydował o tym chyba ślepy los. Policja ich w tamtym okresie wylegitymowała. I to policji wystarczyło”.

Podczas rozprawy zeznania złożyli dowódcy policyjnej akcji, którzy… wyrazili podziw dla świetnej organizacji demonstrantów, sprawnej łączności radiowej i błyskawicznego reagowania dużych grup manifestantów na działania oddziałów policji. – „To bzdury są, oczywiście. Ludzie się kontaktowali, bo wszyscy mają telefony” – odpowiada Arkadiusz Szczurek ze Stowarzyszenia „Obywatele Solidarni w Akcji”. Zdaniem mecenasa Kaczyńskiego, to ewidentne wpisywanie się w retorykę prezesa PiS, który wydarzenia z grudnia 2016 r. nazwał „próbą puczu”.

Policjanci przed sądem używali też przejaskrawionych sformułowań. Wyjazd Beaty Szydło z Sejmu (ok. godz. 3 w nocy) nazywali np. „ewakuacją pani premier zarządzoną przez BOR”. Gdy przy skrzyżowaniu ul. Wiejskiej i Matejki protestujący kładli się na jezdni, próbując zablokować przejazd posłów PiS, policjanci interweniowali i ściągali ich siłą z drogi, by… „zapewnić bezpieczeństwo protestującym”.

Następna rozprawa odbędzie się pod koniec lutego.

bt

Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Plus ujemny
Plus ujemny
4 stycznia 2018 22:08

Milicja Obywatelska wraca.
Znowu bedą bezkarni „Panowie Władza”.