Obywatele RP: „Obawiamy się, że uczestnicy Marszu w Warszawie okażą się dla miasta i mieszkańców niebezpieczni”

Obywatele RP: „Obawiamy się, że uczestnicy Marszu w Warszawie okażą się dla miasta i mieszkańców niebezpieczni”

W sprawie zbliżającego się przemarszu narodowców przez Warszawę Obywatele RP wystosowali pisma do szefa MSWiA, pisowskiego wojewody mazowieckiego oraz prezydent miasta Hanny Gronkiewicz-Waltz. – „W związku ze zbliżającym się terminem Marszu Niepodległości oraz z mającymi w ostatnim czasie miejsce masowymi zwolnieniami lekarskimi wśród funkcjonariuszy policji, zaniepokojeni zwracamy się z zapytaniem, czy służby porządkowe miasta potrafią w tej sytuacji zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom Warszawy oraz porządek publiczny w mieście. Wszystko wskazuje, że obsada policyjna będzie niewystarczająca i w przypadku łamania prawa przez uczestników zgromadzenia cyklicznego (…) Ustawy o zgromadzeniach, funkcjonariusze nie zareagują w sposób właściwy” – napisali do Joachima Brudzińskiego.

Natomiast Hannę Gronkiewicz-Waltz Obywatele RP pytają: – „Obawiamy się, że uczestnicy tegorocznego Marszu okażą się dla miasta i mieszkańców niebezpieczni, a wobec niedoborów obsady policyjnej bezkarni. Czy w razie braku możliwości zapewnienia bezpieczeństwa bierze Pani pod uwagę cofnięcie zgody na marsz 11.11.2018 lub czy jest Pani gotowa, aby rozwiązać marsz w trakcie jego trwania, jeżeli dojdzie do łamania prawa?”. Przypomnijmy, że Hanna Gronkiewicz-Waltz już zapowiedziała: – „Jeżeli tylko będzie jakiś element nienawiści (…), to bez wahania rozwiążę tę manifestację” – mówiła w onet.pl.

Z kolei Ewa Gawor, szefowa Biura Bezpieczeństwa m.st. Warszawy w rozmowie z onet.pl przypomina, że miasto nie może zadziałać prewencyjnie i zakazać Marszu Niepodległości. – „Mamy związane ręce, ponieważ decyzją wojewody mazowieckiego jest to zgromadzenie cykliczne. (…) Jeżeli dojdzie do drastycznego naruszenia przepisów, nie zawahamy się, by rozwiązać zgromadzenie. Jeżeli będzie takie „racowisko”, jak przed rokiem, nie będziemy mieli wątpliwości, by zakończyć marsz. Nie pozwolimy także na łamiące prawo transparenty” – zapowiedziała Gawor.

Dodajmy, że Obywatele RP, Komitet Obrony Demokracji i Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiadają kontrmanifestację w Warszawie. Ma się ona rozpocząć w niedzielę o 14.00 na skwerze Wisłockiego (między ulicą Smolną a al. Jerozolimskimi).

bt

Źródło: onet.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o