Obywatelska kontrola nad policją

Obywatelska kontrola nad policją

Do mediów trafia coraz więcej informacji o nadużyciach policji. PO uruchomiła więc w całym kraju Biura Interwencji Obywatelskiej. Są one ulokowane w stolicach wszystkich województw. Będą rejestrowały i monitorowały przypadki nadużyć, nieprawidłowości policjantów i innych służb mundurowych. Pierwotnie powstały, aby udzielać nieodpłatnej pomocy prawnej osobom, wobec których sformułowano zarzuty za protest przed Sejmem 16 grudnia.

Pretekstem do rozwinięcia Biur stały się ostatnie głośne wydarzenia w Polsce, m.in. śmierć Igora Stachowiaka na wrocławskim komisariacie policji oraz sobotnie potraktowanie Władysława Frasyniuka, jednego z liderów podziemnej opozycji, podczas miesięcznicy smoleńskiej w Warszawie. – „Będziemy monitorować, rejestrować przypadki nadużyć służb mundurowych. Przygotujemy pomoc prawną dla tych, którzy jej potrzebują. Dla jasności – nie będziemy adwokatem dla każdego, bo to niemożliwe” – zastrzega poseł Zdzisław Gawlik, p.o. szefa podkarpackiej PO. – „Każde złe zachowanie służb mundurowych musi jednak znaleźć odpowiednią reakcję. Nieprawidłowości i nadużycia muszą być rozliczone” – podkreśla Gawlik.

Coraz dobitniej widać, że obywatelska kontrola nad policją jest potrzebna. Platforma Obywatelska uważa, że działające w polskiej policji Biuro Spraw Wewnętrznych (policja w policji), które rząd PiS bezpośrednio podporządkował ministrowi spraw wewnętrznych i administracji, nie jest żadną gwarancją, że nadużycia policjantów zostaną szybko wyjaśnione. Śmierć Igora Stachowiaka jest tego najlepszym przykładem.
PO zapowiada też, że działalności BIO nie będzie tylko ograniczała do przyjmowania skarg na działania policji, ale również zwykłych urzędników. Jak mówi poseł PO Artur Gierada ze Świętokrzyskiego, również „dotyczy to pracowników skarbowych, którzy są w naszym mieście. Niedawno odbyło się spotkania z tymi osobami i jesteśmy przerażeni skalą dyskryminacji, a nawet mobbingu. Okazuje się, że w związku z nową ustawą pracę może stracić ponad 140 pracowników skarbówki” – dodaje.
(Źródło: onet.pl)

mpm

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

4 komentarzy do "Obywatelska kontrola nad policją"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek

(…)PO uruchomiła więc w całym kraju Biura Interwencji Obywatelskiej. Są one ulokowane w stolicach wszystkich województw.(…)
One będą trochę dostępniejsze niż DudaPomoc… tylko trochę.

Maciek123454321

Jestem ZA, ale pod warunkiem, że owe BIO pozostaną czynne i będą monitorować policję także po 27 października 2019. Podobnie jak watchdog i oko.press. Natomiast opozycja będzie miała za zadanie punktować WSZYSTKIE przypadki naruszeń prawa. Oczywiście, nie mam tu na myśli PiS-u. PiS ma iść na śmietnik, a jego działacze powinni dostać wieloletni zakaz sprawowania funkcji kierowniczych. Oj, czeka nas naprawdę rewolucja. Nie da się ukryć, że część z obecnie obowiązujących przepisów i ustaw zostanie wykorzystana do wykończenia PiSuara. I dobrze, bo kto mieczem wojuje, od miecza ginie. A potem trzeba te FATALNE przepisy natychmiast zmienić. Żeby nie kusiło.

Jacek

(…)Żeby nie kusiło.(…)
Najlepiej ich nie stosować… mało tego na I merytorycznym posiedzeniu Sejmu należy wnieść szybkie poprawki uchylające te przepisy.

Nihil

Kuba Wątły w swoim kanale na you tube mówi na ten temat.I każdy polityczny który nas ogranicza.Po nie chce wywalić Pis-u.Sa z nimi w cichej koalicji.Żeby się tylko toczyło życie polityka.Sa wywiady,spotkania,zdjęcia w prasie……reklama twarzy-bo ta kase kreci.A my tu sie wkurzany;prubujemy cos poprawic,walczyć………..
Każda normalna opozycjajuz by załatwiła PiS-dzielsielstwo paragrafami.Życzę nam spokoju