Odchodzi wybitny sędzia, porządny człowiek, bo „są momenty, w których trzeba powiedzieć NIE”

Odchodzi wybitny sędzia, porządny człowiek, bo „są momenty, w których trzeba powiedzieć NIE”

Przedwcześnie, w stan spoczynku, odchodzi jeden z najwybitniejszych polskich sędziów. Ta decyzja zasmuciła i wzruszyła wielu przyzwoitych ludzi. Podjął ją sędzia Stanisław Zabłocki, człowiek mądry i doświadczony, który jak mało kto ma piękną kartę historii.

 

Stowarzyszenia sędziowskie przyjęły decyzję sędziego z wielkim żalem, podkreślając jego mądrość, szlachetność, przyzwoitość i autorytet, jakim cieszył się w środowisku prawniczym: – „Kiedy przyjmowaliśmy go na aplikację adwokacką, już przeczuwaliśmy, że to będzie wybitny prawnik. Był wybitnym warszawskim adwokatem” – wspominał Stanisława Zabłockiego w lutym 2018 roku w „Czarno na białym” Czesław Jaworski, były prezes Naczelnej Rady Adwokackiej i redaktor naczelny „Palestry”.

W słusznie minionych czasach Stanisław Zabłocki reprezentował przed sądem ofiary stanu wojennego, wśród nich wielu studentów. W 1990 roku skutecznie walczył o rehabilitację rotmistrza Witolda Pileckiego skazanego przez komunistyczny sąd na śmierć.

Później jako sędzia Sądu Najwyższego zajmował się wieloma głośnymi sprawami – między innymi sprawą Bogusława Bagsika i afery Art-Bi, sądził również w głośnej sprawie afery „łowców skór”, czyli zabijania pacjentów przez pracowników łódzkiego pogotowia i sprzedaży informacji o zgonach zakładom pogrzebowym.

 

Kiedy trzy lata temu, w parlamencie nowelizowano ustawę o Sądzie Najwyższym wysyłającą w stan spoczynku orzekających tam sędziów, mówił: – „Broniłem ludzi, również tych, którzy byli opresjonowani przez władzę czasów słusznie minionych. Dzisiaj, zgodnie z uzasadnieniem tego projektu, mam odchodzić jako złóg komunistyczny, jako czerwona pajęczyna”. I dodał: – „Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki przestałem być krystalicznie czysty, podobnie jak wiele moich koleżanek i kolegów, którym nie można zarzucić niczego, poza tym, że ukończyli ten wiek”.

Powiedział również: „Panie i panowie senatorowie, rewolucja to w Sądzie Najwyższym była w 1990 roku. W składzie Sądu Najwyższego z tego starego składu zostały 22 osoby, w tym głównie cywiliści. W tej chwili tych kolegów już z naturalnych przyczyn w naszym składzie nie ma, bo albo odeszli w stan spoczynku, albo przeszli niestety w stan spoczynku wiecznego”.

Poglądy i przyzwoitość sędziego Zabłockiego w sposób oczywisty stoją w kontrze do takiego reprezentanta PiS, jak prokurator stanu wojennego Stanisław Piotrowicz. To Piotrowicz z mównicy sejmowej przekonywał w tamtym czasie, że istnieje potrzeba „przemiany jakościowej sędziów, którzy będą ludźmi o mentalności służebnej wobec państwa i narodu”.

Tymczasem sędzia Zabłocki podkreślał: – „Był taki smutny okres w historii (…), gdy wiele ludzkich tragedii było spowodowanych właśnie tym, że sędziowie byli ludźmi o mentalności służebnej wobec państwa. Ja głęboko chcę wierzyć w to, że ci, którzy już niedługo, już za chwilę przyjdą po mnie do mojego ukochanego wymiaru sprawiedliwości, nie będą ludźmi o mentalności służebnej wobec państwa. Sędzia o mentalności służebnej jest bowiem karykaturą sędziego – dodał.

Dziś po podpisaniu przez prezydenta ustawy dyscyplinującej sędziów, sędzia Zabłocki podjął decyzję, że „przechodzi w stan spoczynku, by pozostać wiernym swoim poglądom prawnym”.

A w mediach społecznościowych dodał: – „Jestem też przekonany, że są chwile, w których trzeba powiedzieć: NIE. Są momenty, w których takie NIE musi wybrzmieć, również po to, aby o wolnych sądach pamiętali wolni ludzie. Zatem mówię NIE, nie przyłożę ręki do procedowania w oparciu o ustawę, której rozwiązania uważam za sprzeczne z przepisami polskiej Konstytucji oraz z wartościami uznawanymi za fundamenty prawa unijnego”. Sędzia Zabłocki przechodzi w stan spoczynku w czwartek. W piątek zaczyna obowiązywać tzw. ustawa represyjna.

/md/

Źródło: tvn24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Ufamy, że sędzia Zabłocki nie zostawi nas i będzie wspierał polskie niezależne sądownictwo. Nawet stojąc z boku.