Odmowa wszczęcia śledztwa w sprawie kardynała Dziwisza

Dziwisz miał związki ze zboczeńcem? Kardynał nie zamierza się z tego tłumaczyć

Prokuratura Okręgowa w Krakowie odmówiła rozpoczęcia śledztwa w sprawie braku zawiadomienia organów ścigania o przestępstwie seksualnego wykorzystania dzieci przez duchownych. Nie dopatrzyła się także znamion utrudniania postepowania w przenoszeniu księży do innych parafii.

 

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie kard. Dziwisza złożył europoseł Wiosny Łukasz Kohut w reakcji na film dokumentalny „Don Stanislao”, pokazany na antenie TVN24. Według ofiar przemawiających w filmie, kardynał miał wiedzieć o zarzutach pedofilii zarówno wobec założyciela Legionu Chrystusa Marciala Degollado, jak i amerykańskiego kardynała Theodore’a McCarricka. W filmie Marcina Gutowskiego pojawiają się także zarzuty o tuszowanie pedofilii w polskim kościele, jak np. sprawy Jana Wodniaka czy pedofila z Tylawy.

W zawiadomieniu do prokuratury czytamy oskarżenie o możliwości popełnienia przestępstwa utrudniania w ujawnianiu spraw pedofilii oraz braku zawiadomienia o tym przestępstwie organów ścigania. „Działalność kardynała Dziwisza, wypełnia znamiona przestępstwa poplecznictwa” – pisał Kohut.

 

W październiku 2020 r. kard. Dziwisz zaprzeczał publicznie w wywiadzie dla TVN24, jakoby miał wiedzieć o liście ofiary napisanym do papieża. „Ja nie mogę wziąć na moje sumienie, że komuś nie pomogłem, gdy ktoś szukał u mnie wsparcia. To niemożliwe. Gdybym wiedział o wszystkich szczegółach, tobym reagował” – tłumaczył się przed kamerami.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Śledczy również uznali, że Dziwisz nie popełnił przestępstwa, ponieważ w latach 2006-2012 nie było obowiązku zgłaszania przestępstw pedofilii. Zresztą kardynał rzekomo o niczym nie wiedział.

/ep/

Źródło: onet.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
malgoska
malgoska
21 stycznia 2021 17:22

Co na to Bóg?

amen dla ***** ***
amen dla ***** ***
22 stycznia 2021 02:28
Reply to  malgoska

boga w to nie mieszaj

to ludzkie gowno – na

Agnieszka
Agnieszka
21 stycznia 2021 19:27

Obrzydliwe. Po pisie trzeba bedzie wybudowac sporo zakladow karnych na tych bandytow.

Stanisław
Stanisław
21 stycznia 2021 19:29

Śledztwo przeciwko nieboszczykowi? W ZSRR daliby radę.

Shaq
Shaq
21 stycznia 2021 19:40

W pisowskiej Polsce pedofil jeśli jest członkiem katolskiej mafii, pozostaje bezkarny, Pilnujcie swoich dzieci, Nie posyłać na religie, nie posyłac na ministrantów – to jest podsuwanie potencjalnym przestępcom niewinnych ofiar.

AntyKaczor
AntyKaczor
22 stycznia 2021 00:06

To było do przewidzenia. Trzeba być bardzo naiwnym wierząc w prawo i sprawiedliwość w obecnym wydaniu. Podejrzewam, że inna władza też miałaby z nim kłopot. Ale to kiedyś runie. i władza pisowskich towarzyszy i Kosciół w takim wydaniu.