Odwołano szefa KRS. „Nie pozwolił zarabiać łatwych pieniędzy, więc poniósł karę”

Odwołano szefa KRS. „Nie pozwolił zarabiać łatwych pieniędzy, więc poniósł karę”

Krajowa Rada Sądownictwa podjęła decyzję o odwołaniu z funkcji przewodniczącego Leszka Mazura i rzecznika prasowego Macieja Mitery. Wniosek o odwołanie obydwóch członków KRS złożył sędzia Marek Jaskulski z Poznania.

 

„Zaraz będzie głosowanie. Wszystko wskazuje na to, że będę odwołany i przewodniczący też. Tak naprawdę nie wiem za co. Jawność została wyłączona. Uzasadnieniem ma być utrata zaufania. To jest dla mnie absurd” – skomentował rzecznik Mitera w rozmowie z dziennikarzami „Gazety Wyborczej”.

„GW” podaje, że odwołanie obu panów to efekt wewnętrznego konfliktu w KRS. Bezpośrednim powodem najpewniej było ujawnienie przez Mazura protokołów z posiedzeń instytucji, z których wynika, że sędziowie zarabiali na podwójnych dietach.

„Niektórzy – zamiast pracować w komisjach w czasie, gdy rada spotyka się na posiedzeniach – spotykali się w innych terminach (głównie zdalnie)” – wyjaśnia „GW”.

 

Sędziowie KRS dostawali więc w ten sposób dwie diety. I tak na przykład sędzia Maciej Nawacki zarobił 17 tys. zł, Dariusz Drajewicz 16 tys., Jędrzej Kondek 11,6 tys. Tyle samo, co Kondek, dostał też poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Ten ostatni zresztą publicznie krytykował Mazura za ujawnienie dokumentów KRS. „Nie można było ujawnić protokołów z posiedzeń komisji” – twierdził.

Zostań patronem KODUJ24.PL

 

Wniosek w sprawie odwołania Mazura poparło 11 członków KRS. Co ciekawe, przewodniczącemu Mazurowi nawet nie przedstawiono zarzutów na piśmie. Formalnie, jak wcześniej wspomnieliśmy, chodziło o „utratę zaufania”.

Sprawę w trafny sposób skomentował Patryk Wachowiec z FOR, który ocenił:

„Nie pozwolił dalej zarabiać łatwych pieniędzy za siedzenie przed komputerem i rozmowy o pogodzie, więc poniósł karę. Rewolucja zjada własne dzieci”.

/nt/

Źródło: wyborcza.pl

 

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
14 stycznia 2021 20:37

Życie stworzyło wspaniały scenariusz do pisowskiej szczujni w postaci programu „kasta”. Kiedy można oczekiwać odcinka w tej sprawie?

Waldemar
Waldemar
14 stycznia 2021 21:25

„Doceniam, że jesteś odważny chłop i nie spier… jak reszta, ale nie prowokuj, bo, k…, człowieku, zniszczą cię. Nie działaj przeciwko, stań sobie, k…, grzecznie z boku.” Trzeba było słuchać doświadczonych kolegów, panie sędzio.

Andrzej
Andrzej
15 stycznia 2021 07:57

Ale hołota.To są sędziowie wcale nie z półki zera.Aż strach myśleć jak będzie wyglądał ten” wymiar sprawiedliwości”gdy ta nowa kadra powołana w dużej mierze przez tą hołotę obsiądzie wszystkie szczeble sądownictwa.Prokuratura już w ok.90%jest zblatowana.