Oficer SOP, który ujawnił prywatne loty marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, ścigany przez prokuraturę

Oficer SOP, który ujawnił prywatne loty marszałka Sejmu, Marka Kuchcińskiego, ścigany przez prokuraturę

Szczeciński sąd odmówił w czwartek aresztowania Tomasza Ch., byłego oficera BOR i Służby Ochrony Państwa. To człowiek, który tropił wiele znanych postaci, zabezpieczał m.in. wizyty Donalda Trumpa i papieża w Polsce oraz chronił polskie ambasady. Zdaniem śledczych to on ujawnił w 2019 r. tajemnicę państwową, czyli listy lotów marszałka Kuchcińskiego

 

To miał być plan, poprzez który prokuratura chciała uderzyć w Rafała Trzaskowskiego i posła KO, Sławomira Nitrasa – mówi osoba znająca kulisy śledztwa . Obrońca byłego oficera, szczeciński adwokat Marek Mikołajczyk komentuje następująco: „Ta akcja prokuratury i CBA okazała się całkowitą klapą… Sąd uznał bowiem, że nie ma żadnego dowodu potwierdzającego tezę prokuratury”.

Dla prokuratury sam fakt wykorzystywania rządowych samolotów i helikopterów do prywatnych celów marszałka oraz jego kłamstwa na ten temat – nie wyczerpują znamion przestępstwa. Kuchciński zapłacił za to jedynie utratą stanowiska oraz zwrotem kosztów jednego lotu.

Prokuratura jednak uparcie ściga tych, którzy – jej zdaniem – doprowadzili do ujawnienia tej wstydliwej „tajemnicy państwowej”. We wtorek agenci CBA zatrzymali płk. Tomasza Ch. oraz Artura R.- byłego członka zarządu Grupy Azoty Zakładów Chemicznych „Police”. Tego ostatniego w związku z „aferą policką”, czyli sprawą domniemanych nieprawidłowości w zakładach ZCh „Police” za czasów rządów PO-PSL. W telefonie Artura R. znaleziono korespondencję miedzy oboma podejrzanymi.

 

Prokuratura i CBA tropiły płk. Tomasza Ch. ponad rok. W listopadzie 2020 r. zabezpieczono jego komputer. W środę Prokuratura Regionalna w Szczecinie przedstawiła mu zarzut ujawnienia tajemnicy państwowej (czyli listy pasażerów lotów Kuchcińskiego) „w zamian za przyjęcie obietnicy zatrudnienia w warszawskim ratuszu„. Urzędnik, który miał mu obiecać zatrudnienie w warszawskim magistracie, również został zatrzymany.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

 

Tymczasem sąd w czwartek odrzucił wniosek prokuratury o areszt obu podejrzanych, twierdząc, że przestępstwo korupcji w tej sprawie nie jest prawdopodobne. Prokuratura oczywiście odwoła się od tej decyzji.

Tomasz Ch. podobno przyznał się do ujawnienia listy lotów Kuchcińskiego. Zrobił to już po przejściu na emeryturę, w proteście przeciwko prywacie marszałka. Twierdzi, że nigdy nie domagał się „rewanżu” za ujawnienie list i nigdy nie starał się o pracę w stołecznym ratuszu. Nota bene Wyborcza miała te listy na kilka miesięcy przed ujawnieniem ich przez posła Nitrasa.

/ep/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dron
Dron
3 lipca 2021 08:47

I oni chcą zmieniać Europę „na obraz i podobieństwo swoje”??? A dali jazda!!! W San Escobar możecie sobie takie rządy sprawować, od Polski WARA!!!!!

Chermes
Chermes
3 lipca 2021 17:58
Reply to  Dron

Co się czepiasz Demokratycznej Republiki San Escobar, jedynego kraju, z którym Wolska ma jeszcze jako tako poprawne stosunki? Waszczykowski Ci tego nie wybaczy. 🙂

ewa
ewa
3 lipca 2021 16:35

i własnie dlatego tą władze trzeba jak najszybciej odesłać w polityczny niebyt