Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla

Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla

Podczas uroczystej ceremonii w Sztokholmie Olga Tokarczuk odebrała z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa medal i dyplom literackiej Nagrody Nobla. Otrzymała ją „za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją prezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

 

Laudację na cześć Olgi Tokarczuk wygłosił Per Wastberg z Akademii Szwedzkiej. – „Polska literatura panuje w całej Europie. Mamy pisarkę światowego formatu, która w poetyczny i niesamowity sposób opisuje świat. Polska to skrzyżowanie Europy, być może jej serce. Widzimy ją w prozie Olgi Tokarczuk. Pisze o rzeczach, o których nie pisze nikt inny. Olga Tokarczuk pokazuje prawdę trudną do pokazania. Trudną prawdę o Polsce w ciągłym ruchu. Widzę jak Alfred Nobel akceptuje jej twórczość, jest z niej dumny” – powiedział Wastberg. Na koniec zwrócił się do pisarki po polsku: – „Pani Tokarczuk, Akademia Szwedzka gratuluje wam. Proszę o odebranie Literackiej Nagrody Nobla z rąk jego królewskiej mości króla Szwecji”.

Wyraźnie wzruszona pisarka odebrała nagrodę i trzykrotnie pokłoniła się zebranym. Udało się jej uniknąć błędu Wisławy Szymborskiej, która pomyliła kolejność ukłonów, kiedy odbierała swojego literackiego Nobla. Tokarczuk przed ceremonią żartowała, że boi się powtórzyć ten błąd.

 

Przed budynek sztokholmskiej filharmonii przyszli m.in. tłumacze książek Tokarczuk na różne języki. Trzymali parasole z napisem „Literacki Nobel Olga”. Wśród zgromadzonych przed filharmonią widać było także biało-czerwone flagi.

Nagle o naszej noblistce przypomniał sobie Andrzej Duda! Mimo że od ogłoszenia, że to właśnie Olga Tokarczuk otrzymała tę nagrodę minął miesiąc, dopiero dziś prezydent wysłał list z gratulacjami.

Podobnie zaskakująca może być zmiana frontu przez ministra kultury Piotra Glińskiego. Stwierdził dziś, że ceni Olgę Tokarczuk przede wszystkim za „warsztat i język”. „Jest wybitnie utalentowaną osobą i dlatego słusznie dostała Nagrodę Nobla” – powiedział. Dodał, że zaprosił pisarkę do ministerstwa, żeby jej osobiście pogratulować. Przypomnijmy więc, co mówił jeszcze przed ogłoszeniem, że Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla: „Gliński: „Próbowałem przeczytać książki Olgi Tokarczuk, nigdy nie dokończyłem”.

bt

Źródło: TVN24

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
5 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
10 grudnia 2019 19:31

Pisiory miną, Olga zostanie.

Beata
Beata
11 grudnia 2019 00:34

Duma, że to Polka otrzymała NOBLA. Szkoda tylko, że pisarka, która chyba ma problem z dostrzeżeniem w Polsce piękna..((mogę się oczywiście mylić) ,Natomiast podziwiam warsztat literacki .
Gdybym mogła typować laureata takiej NAGRODY literackiej, to otrzymałby ją pan Czesław Myśliwski – zdecydowanie bardziej Go cenię.

Jolanta
Jolanta
11 grudnia 2019 15:02
Reply to  Beata

Wiesław chyba…

mini
mini
11 grudnia 2019 06:28

Tak bardzo się cieszę z sukcesu naszego cudownego Narratora, jak gdybym sama otrzymała Nobla. Jestem wdzięczna pani Oldze za radość i wzruszenie, za jej wysiłek i za wiedzę i mądrość, którymi dzieli się z czytelnikami, a w tej chwili chyba najbardziej za to, że pozwoliła nam unieść się w górę, choć obecnie rządzący Polską stale ciągną nas coraz bardziej w dół. Czytam artykuły w szwedzkiej prasie, dotyczące naszej noblistki, oglądam reportaże o niej i transmisje z uroczystości i rozpływam się cała z radości i dumy.
Bardzo bym chciała, żeby życzenie pani Olgi się ziściło. Chciałabym, żeby Świat zdominowali Czuli Narratorzy, którzy będą najbardziej ze wszystkich słuchani przez nas i którzy pozwolą nam lepiej go rozumieć i zmieniać na lepsze.

Bart
Bart
11 grudnia 2019 07:00

Rzadkie od 4 lat są momenty, kiedy można się czuć dumnym z bycia Polakiem. To był jeden z nich