Olsztyńscy sędziowie żądają natychmiastowego przywrócenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania

„Iustitia”: „Wobec sędziów, którzy stosują w Polsce prawo europejskie, stosowane są represje”

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego żąda natychmiastowego „przywrócenia do pełnienia czynności służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna”. W przyjętych dziś uchwałach domagają się także odwołania prezesa sądu rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, który „odsuwając Sędziego Pawła Juszczyszyna od czynności sędziowskich, sprzeniewierzył się rocie ślubowania sędziowskiego”.

 

O represjach, które dotknęły sędziego z Olsztyna po tym, jak zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia kandydatów do neoKRS, pisaliśmy w artykule „Szykan wobec sędziego Juszczyszyna ciąg dalszy – został na miesiąc zawieszony w orzekaniu”.

Olsztyńscy sędziowie odnieśli się też do wypowiedzi zastępcy Ziobry Michała Wójcika, który w TVN24 stwierdził, że decyzja sędziego Juszczyszyna „to prosta droga do anarchii” i powinna być zbadana w postępowaniu dyscyplinarnym. Wójcik dodał, że „sędzia popełnił bardzo ciężki delikt”. – „Słowa wiceministra sprawiedliwości traktujemy jako naruszenie ustrojowej zasady wyrażonej w art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Zasada ta ma zagwarantować sędziemu wolność od wszelkich nacisków i służyć temu, by podejmowane przez niego decyzje były bezstronne i zgodne z jego sumieniem” – napisano w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu olsztyńskiego.

 

W kolejnej uchwale sędziowie żądają „przywrócenia niezależnego od wpływu polityków Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzenia zgodnej z Konstytucją sędziowskiej reprezentacji w KRS, uchylenia skrajnie upolitycznionego systemu dyscyplinowania sędziów, wprowadzenia demokratycznego systemu wyboru władz sądów bez udziału czynnika politycznego, natychmiastowego odwołania rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika”.

Przypomnijmy, że wczoraj w ponad 100 miastach w kraju i zagranicą odbyły się „Solidarnie z sędziami” – demonstracje w całej Polsce”.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o