Olsztyńscy sędziowie żądają natychmiastowego przywrócenia sędziego Pawła Juszczyszyna do orzekania

Zawiadomienia do prokuratury ws. cofnięcia przez Nawackiego delegacji sędziemu Juszczyszynowi

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Okręgu Olsztyńskiego żąda natychmiastowego „przywrócenia do pełnienia czynności służbowych sędziego Pawła Juszczyszyna”. W przyjętych dziś uchwałach domagają się także odwołania prezesa sądu rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego, który „odsuwając Sędziego Pawła Juszczyszyna od czynności sędziowskich, sprzeniewierzył się rocie ślubowania sędziowskiego”.

 

O represjach, które dotknęły sędziego z Olsztyna po tym, jak zażądał od Kancelarii Sejmu ujawnienia list poparcia kandydatów do neoKRS, pisaliśmy w artykule „Szykan wobec sędziego Juszczyszyna ciąg dalszy – został na miesiąc zawieszony w orzekaniu”.

Olsztyńscy sędziowie odnieśli się też do wypowiedzi zastępcy Ziobry Michała Wójcika, który w TVN24 stwierdził, że decyzja sędziego Juszczyszyna „to prosta droga do anarchii” i powinna być zbadana w postępowaniu dyscyplinarnym. Wójcik dodał, że „sędzia popełnił bardzo ciężki delikt”. – „Słowa wiceministra sprawiedliwości traktujemy jako naruszenie ustrojowej zasady wyrażonej w art. 178 ust. 1 Konstytucji RP, zgodnie z którą sędziowie w sprawowaniu swojego urzędu są niezawiśli i podlegają tylko Konstytucji oraz ustawom. Zasada ta ma zagwarantować sędziemu wolność od wszelkich nacisków i służyć temu, by podejmowane przez niego decyzje były bezstronne i zgodne z jego sumieniem” – napisano w uchwale Zgromadzenia Ogólnego Sędziów okręgu olsztyńskiego.

 

W kolejnej uchwale sędziowie żądają „przywrócenia niezależnego od wpływu polityków Trybunału Konstytucyjnego, wprowadzenia zgodnej z Konstytucją sędziowskiej reprezentacji w KRS, uchylenia skrajnie upolitycznionego systemu dyscyplinowania sędziów, wprowadzenia demokratycznego systemu wyboru władz sądów bez udziału czynnika politycznego, natychmiastowego odwołania rzeczników dyscyplinarnych Piotra Schaba, Michała Lasoty i Przemysława Radzika”.

Przypomnijmy, że wczoraj w ponad 100 miastach w kraju i zagranicą odbyły się „Solidarnie z sędziami” – demonstracje w całej Polsce”.

bt

Źródło: interia.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o