Onet: Orlen przejmie „Rzeczpospolitą”. „Chodzi o zwiększenie kontroli…”

Obajek zostanie ZDYMISJONOWANY przez Kaczyńskiego? Czym się naraził?

Od początku rządów PiS postuluje przeprowadzenie „repolonizacji” mediów.

 

Nikt w obozie rządzącym na czele z prezesem PiS Kaczyńskimi nie ukrywa, że w praktyce chodzi o zwiększenie kontroli nad prywatnymi redakcjami niezależnymi od władzy, w tym tymi kontrolowanymi przez zagraniczne koncerny. A fakt niezałatwienia tej sprawy przez pierwsze cztery lata rządów uznano w kierownictwie partii rządzącej za jeden z największych politycznych błędów” – podaje Onet.

Dlatego też PiS „w końcu” zaczął nadrabiać stracony czas. 7 grudnia państwowa spółka PKN Orlen poinformowała o przejęciu grupy wydawniczej Polska Press, która wydaje ok. 20 dzienników lokalnych, ok. 100 tygodników oraz ok. 500 portali.

 

Teraz jednak, jak podaje za swoimi informatorami Onet, PKN Orlen przymierza się do przejęcia Gremi Media – spółka ta wydaje m.in. „Rzeczpospolitą” oraz „Parkiet”. Rozmówcy Onetu z kręgów obecnej władzy zapewniają przy tym, że obecny prezes PKN Orlen odbył już wcześniej rozmowę z Jarosławem Kaczyńskim.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Podczas niej – jak relacjonuje nam bliski współpracownik prezesa PiS – Obajtek miał przekonywać Kaczyńskiego, że zakup dużych mediów prywatnych przez państwowych gigantów, takich jak właśnie Orlen, to w obecnych realiach jedyny i najszybszy sposób na tzw. repolonizację rynku medialnego” – wyjaśnia portal.

Onet zapytał o tę sprawę zarówno Orlen, jak i Gremi Media, uzyskując dementi. Takie działania ze strony spółek mogą stanowić jednak tylko korporacyjne uniki.

/nt/

Źródła: onet.pl, gazeta.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Alpha
Alpha
13 grudnia 2020 14:28

Kto to czyta ? Bo ja nigdy.

Rafapon
Rafapon
13 grudnia 2020 18:09

Teraz ten śmierdzący, niewątpliwie, gigant powinien zmienić nazwę na ORWELL, a w swoim logo doprawić kaczy dziób.

Agnieszka
Agnieszka
13 grudnia 2020 18:10

Nie bede tankowac na orlenie. Wole BP!!!

Nord
Nord
13 grudnia 2020 18:34

Czy Daniel „wszystko mogę” Obajtek może wyjaśnić akcjonariuszom dlaczego w ciągu jego dwuletniej „ciężkiej” pracy cena akcji koncernu spadła o połowę?

Wujo Wkurw
Wujo Wkurw
13 grudnia 2020 21:24

Teraz wiemy po co były te kolejne roczniki odpowiednio uformowanych bogoojczyźnianych hunwejbinów -absolwentów toruńskiej Szkoły Kultury(?) Medialnej ojca dyrektora. Obsadzą wszystkie redakcje i będzie „Gazeta Polska Codzienne” x 200. Duuuuzo makulatury…

Bart
Bart
14 grudnia 2020 08:23

Cokolwiek przejmie orlen, upadnie, bo ludzie przestaną to czytać. To jest bardzo kosztowna akcja likwidacji mediów. Kosztowna dla nas, bo fundujemy to przepłacając za paliwo na łorlenowych stacjach.
My – mam na myśli ogół, bo sam od lat Orlen bojkotuję.

Jantar
Jantar
14 grudnia 2020 13:07

Zwracam uwagę na jeszcze jedną kwestię, której nie poruszono w tekście. Otóż Orlen przejął już dystrybutora prasy RSW Prasa-Książka-Ruch. Sieć ma kilkanaście tysięcy punktów sprzedaży. Jej konkurencją jest sieć Kolportera. Czytałam, że RSW planuje przejęcia punktów Kolportera, a także zwiększenie swojej sieci poprzez kolejne kilkanaście tysięcy nowych punktów. Jak myślicie, co to oznacza?… No właśnie, Orlen dąży do monopolu dystrybucji prasy, a to oznacza bojkot sprzedaży tytułów niezależnych, co doprowadzi do bankructwa redakcje i będą mogli przejąć je za bezcen. Suma sumarum cała prasa drukowana oraz internetowa znajdzie się w rękach PiS.

Stacje telewizyjne to osobna sprawa, bo tu sprawę rozwiążą poprzez odbieranie koncesji i przyznawanie ich swoim. Oczywiście stacja z odebraną (czyli po prostu nie przedłużoną koncesją, co jest tylko zwykłą formalnością przy wysłaniu dokumentów w odpowiednim czasie) będzie doprowadzona do sprzedaży podmiotom związanym z PiS.

I w ten oto sposób wszystkie media znajdą się w posiadaniu partii i we wszystkich mediach będzie jednolity partyjno-kościelny przekaz. Opozycja też już wtedy przestanie istnieć i Kaczyńskiemu uda się wprowadzić PRL bis, w którym jego partia ze wsparciem Kościoła będzie rządzić dziesięciolecia.