Opozycja chce ujawnienia list osób, które poparły kandydatów do KRS

Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa: „Jesteście sami"

Do zasiadania w nowej Krajowej Radzie zgłosiło się 18 osób (do obsadzenia jest 15 miejsc). Ich personalia sukcesywnie podawane są przez Centrum Informacyjne Sejmu. Nie wiadomo natomiast, kto tych sędziów zgłosił.

Przeforsowana przez PiS ustawa o KRS zakłada, że uprawnionymi do zgłoszenia kandydatów do KRS są grupy 25 sędziów oraz grupy co najmniej dwóch tysięcy obywateli. PiS przepchnął jednak przepis, w myśl którego lista osób popierających kandydata to – jak powiedział dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka: – „Załączniki do zgłoszenia, które zgodnie z art. 11c ustawy o KRS nie są podawane do publicznej wiadomości”.

– „Zwracamy się do marszałka Sejmu o to, żeby udostępnił wszystkim posłom informację o kandydaturach do Krajowej Rady Sądownictwa wraz z głównym dokumentem, czyli osobami, które rekomendowały te osoby. Uważamy, że to jest kluczowy dokument” – zaapelował poseł PO Robert Kropiwnicki. Według niego istotną sprawą jest, czy kandydatów tych popierają np. osoby, które mają w swoim środowisku status autorytetów, czy np. wyroki dyscyplinarne. – „A może są to głównie urzędnicy Ministerstwa Sprawiedliwości? I co wtedy, jeżeli okaże się, że większość spośród sędziów wskazanych do Krajowej Rady Sądownictwa zgłoszonych zostało przez pracowników ministra Zbigniewa Ziobry?” – pytał Kropiwnicki.

Kamila Gasiuk-Pihowicz z Nowoczesnej dodała: – „Pozwoliłoby to odpowiedzieć na pytanie, czy nie są to na przykład bliscy znajomi Ziobry albo innych osób wysoko umocowanych w PiS”.

15 członków Krajowej Rady Sądownictwa – w myśl pisowskiej ustawy – wybiera Sejm. Wcześniej robiły to środowiska sędziowskie. W styczniu tego roku „stara” KRS zaapelowała do sędziów, by nie zgadzali się kandydować w wyborach nowych członków KRS. Według Rady, żaden sędzia nie powinien wziąć udziału w tych wyborach, aby „dochować wierności ślubowaniu sędziowskiemu.

bt

Źródło: gazetaprawna.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

Krewni i znajomi królika poparli kandydaturę „Parszywej Osiemnastki”. Bohaterowie naszych czasów, nie ma co.