Opozycjoniści z PRL krytykują IPN

Cenckiewicz krytycznie o zrównywaniu pedofilów wśród księży z agentami SB

Ze zdumieniem i oburzeniem przyjęliśmy wiadomość o odmowie przyznania Mirosławowi Chojeckiemu statusu działacza opozycji z okresu PRL” – piszą we wspólnym oświadczeniu działacze opozycji demokratycznej. I domagają się od prezesa IPN Jarosława Szarka zmiany tej decyzji. Petycję w tej sprawie umieścili na stronie www.petycje.pl.– donosi „Rzeczpospolita”.

Pan Prezes (…) jako człowiek powinien stanąć po stronie prawdy” – podkreślają jej autorzy. O przyłączenie do apelu proszą też „naszych przyjaciół z opozycji antykomunistycznej” i „wszystkich działaczy niepodległościowego podziemia”. Jak przypominają, Chojecki był „jedną z najważniejszych postaci opozycji antykomunistycznej w PRL”. – „To osoba, która jest przykładem sprzeciwu wobec zła, cenzury, totalitarnego systemu. To człowiek, który był odważny wtedy, kiedy odwaga jeszcze nie staniała” – czytamy w petycji. Dlaczego? Chojecki, pracujący w latach 70-tych w Instytucie Badań Jądrowych w Świerku, w 1976 roku został zatrzymany przez służbę bezpieczeństwa i zobowiązał się do nieujawniania faktu rozmowy z funkcjonariuszami SB. Jednak zobowiązania nie dotrzymał, informując działaczy opozycji o tym, co zaszło. Stracił za to pracę w Instytucie. Ma piękną opozycyjną kartę. Współorganizował pomoc dla prześladowanych robotników w Radomiu po wydarzeniach czerwca 1976. Był pomysłodawcą i współzałożycielem pierwszego niezależnego, działającego poza cenzurą wydawnictwa, jakim była NOWA, a także członkiem Komitetu Obrony Robotników i Komitetu Samoobrony Społecznej „KOR”. Na przymusowej emigracji w okresie stanu wojennego założył miesięcznik „Kontakt” i organizował pomoc sprzętową dla solidarnościowego podziemia – czytamy w tekście petycji. Mirosław Chojecki w 2006 roku został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autorzy oświadczenia zauważają, że odmowa uznania Chojeckiego za opozycjonistę „świadczyć może jedynie źle o instytucji, która podjęła tak absurdalną decyzję, zarówno o braku fachowości kierownictwa IPN, jak i o wątpliwym doborze kryteriów oceny wydarzeń i ludzi z okresu sprzed 1989 roku”. Pogląd podziela także Adam Borowski członek stowarzyszenia Wolnego Słowa, szef warszawskiego Klubu Gazety Polskiej, który także złożył podpis pod petycją, podobnie jak Wojciech Borowik – prezes zarządu Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

Pod listem podpisali się również: Wojciech Onyszkiewicz, Maria Wosiek, Henryk Wujec, Maryla Amsterdamska, Czesław Bielecki, Teresa Bogucka, Grzegorz Boguta, Marek Borowik, Tomasz Chlebowski, Jan Ciesielski, Jan Cywiński, Barbara Engelking, Barbara Felicka, Halina Flis-Kuczyńska, Andrzej Friszke, Mieczysław Grudziński, Stanisław Handzlik, Barbara Hrybacz, Stanisław Huskowski, Elżbieta Jasińska, Grażyna Kopińska, Wiesław Kracher, Waldemar Kuczyński, Dariusz Kupiecki, Jan Tomasz Lipski, Helena Łuczywo, Małgorzata Łukasiewicz, Paweł Malko, Piotr Niemczyk, Wiktor Mikusiński, Edward Nowak, Zenon Pałka, Jacek Petrycki, Elżbieta Regulska-Chlebowska, Hanna Samolińska, Wojciech Samoliński, Paula Sawicka, Danuta Stołecka, Jarosław J. Szczepański, Piotr Szwajcer, Wojciech Topiński, Krzysztof Topolski, Agnieszka Wolfram-Zakrzewska, Irena Wóycicka, Ludwika Wujec, Rafał Zakrzewski, Jerzy Zdrada, Bogumiła Berdychowska, Krystyna Bratkowska, Alina Cała, Anna Dodziuk, Krzysztof Dowgiałło, Jan Dworak, Władysław Frasyniuk, Zbigniew Garwacki, Lucyna Gebert, Włodzimierz Grudziński, Joanna Jankowska-Kisielińska, Tomasz Jastrun, Andrzej Tadeusz Kijowski, Krzysztof Król, Robert Krzysztoń, Mirosław Odorowski, Wiktor Ostrowski, Marta Petrusewicz, Krystyna Starczewska, Leszek Szaruga, Hanna Szmalenberg, Adam Szostkiewicz, Katarzyna Weintraub, Andrzej Zieliński i Andrzej Zozula.
(Źródło: rp.pl)

/mpm/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Alicja777WaldemarPiJarsmętek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
smętek
smętek

Uznanie znajdą zasługi osób zaakceptowanych przez kwakacza. On sam, nie miał czasu i ochoty na zadawanie się z opozycją, nie ma więc pojęcia kto zacz Chojecki.

PiJar
PiJar

No, to teraz IPN ma mnóstwo roboty, aby wszystkim podpisanym udowodnić współpracę z SB i wykazać, że należą oni do „układu” (jeszcze nie wiadomo jakiego, ale to też się wymyśli). Zaś tak poważnie, to brak słów na tę obrzydliwą mieszankę głupoty, ignorancji i wazeliniarstwa wobec partii PZPPiS oraz jej pierwszego sekretarza towarzysza Prezesa, jaką prezentuje IPN. Gdyby przyszło odpowiednie zamówienie z KC na Nowogrodzkiej, to oni są w stanie oskarżyć nawet kardynała Wojtyłę, bo przecież jako metropolita krakowski rozmawiał z ówczesnymi władzami komunistycznymi.

Waldemar
Waldemar

No cóż, można być „TW Wolfgang” i zostać amabasadorem – no bo tylko się podpisało pod bumagą esbecką. Ale nie można dostać tego powalającego dodatku emerytalnego, choć się było tropionym przez stado bezpieczniaków. Bo się tez kiedyś podpisało jakaś bumagę. Mój ogromny szacun dla badaczy z IPN za faktycznie wykazaną bezstronność!

Alicja777
Alicja777

No cóż – wystarczy poczytać zmienioną przez „dobrą zmianę” ustawę o IPN, aby zorientować się, że jest to państwo w Państwie. Ci, którzy to forsowali wiedzieli, co robią. Natomiast ci, którzy to uchwalali – chyba pojęcia nie mieli. Oby (lub – aby) się nie okazało, że i obecni decydenci po łapkach dostaną. Oczywiście w odpowiednim momencie.