Ordo Iuris przejmuje Centrum Sztuki Współczesnej

Ordo Iuris przejmuje Centrum Sztuki Współczesnej

Jerzy Kwaśniewski, adwokat i prezes Ordo Iuris jest – jak się okazuje – także prawnikiem CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie. „Świadomość, że u boku Bernatowicza stoją „prawicowe buldogi” z adwokatury, może wywoływać tzw. efekt mrożący” – komentuje dr Jakub Dąbrowski z ASP w Warszawie.

 

Jeszcze w zeszłym roku umowę z Kwaśniewskim podpisał powołany 1 stycznia 2020 r. nowy dyrektor Centrum, Piotr Bernatowicz. Jak wynika z umowy, szef ordo Iuris ma się zajmować obsługą spraw Zamku Ujazdowskiego. „Dokument przewiduje zastępstwo procesowe i prawne, sporządzanie opinii, a także uczestniczenie w negocjacjach prowadzonych przez CSW” – ujawniła Wyborcza. Wraz z nowym dyrektorem „Polskie muzeum skręca na prawo, a artyści się od niego odwracają” – pisał dziennikarz w New York Times.

Kwaśniewski został uznany przez redakcję POLITICO za jedną z 28 najbardziej wpływowych osób w Europie. Jest współtwórcą i prezesem Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris – czyli ultrakonserwatywnej organizacji znanej z zaostrzania prawa aborcyjnego oraz wypowiedzenia konwencji antyprzemocowej.

 

Fakt, że za nowym dyrektorem stoją prawnicy, słynący z dość agresywnego stylu i powiązani z tą organizacją, spowoduje, że wszyscy będą się bali krytykować dyrektora i instytucję – komentuje prawnik i historyk sztuki, dr Dąbrowski.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

A strach nie sprzyja rozwojowi sztuk pięknych.

/ep/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
HerodAntypis
HerodAntypis
4 maja 2021 15:23

W polskiej sztuce powrót do epoki świątków struganych tępym scyzorykiem przez tępych górali.

Waldemar
Waldemar
4 maja 2021 20:52

Myslę, że zaczną od nazwy Centrum. Przy takiej obsadzie kontakt ze współczesnością może być szkodliwy dla zdrowia. Nie mówiąc nic o zwiedzających.

antyuzurpator
antyuzurpator
5 maja 2021 09:48
Reply to  Waldemar

Oczywiście. Będzie „Centrum Sztuki narodowej”.

Jantar
Jantar
4 maja 2021 21:33

Kultura i sztuka pod butem mordojurysów, a edukacja pod buciorem kleru. Czarnek wprowadza obowiązkową etykę i religię do wyboru doskonale wiedząc, że żadnego wyboru nie ma, bo nie ma nauczycieli etyki, a jeśli etyka jest w jakiejś szkole prowadzona to uczy jej katecheta lub zakonnica. Za chwilę wprowadzą obowiązkowe opinie od proboszczów w szkołach i na studia, byle tylko zmusić Polaków do wspierania kościoła. I Polacy się na to zgadzają bez protestu.

Rafapon
Rafapon
4 maja 2021 23:17

Teraz to prawdziwą sztuką będzie przyciągnięcie artstów do tego centrum.

jurek
jurek
5 maja 2021 06:50

Ordo Iuris działa w leninowskiej nadbudowie. Mają to we krwi.

jan
jan
5 maja 2021 08:18

nareszcie powolna lustracja