„Ordynarny akt cenzury” w Muzeum Narodowym w Warszawie?

Publiczne jedzenie bananów odwołane? Muzeum Narodowe przywróci ekspozycję dzieł sztuki

– „To jest Muzeum Narodowe i pewna tematyka z zakresu gender nie powinna być explicite pokazywana” – obwieścił nowy dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie prof. Jerzy Miziołek. Jak opisuje „GW”, kazał w związku z tym usunąć prace dwóch wybitnych polskich artystek. Chodzi o dzieła Katarzyny Kozyry „Pojawienie się Lou Salome” z 2005 r. (kobieta z dwoma psami o twarzach Nietzschego i Rilkego) oraz Natalii LL „Sztuka konsumpcyjna” z 1975 r. (kobieta jedząca banana).

Dr Piotr Rypson – odwołany przez Miziołka wicedyrektor Muzeum Narodowego – decyzję tę nazywa „ordynarnym aktem cenzury i kolejnym epizodem rozpętanej w Polsce wojny kulturowej”.

– „Nie wiem, czyich poleceń pan dyrektor Miziołek słucha, ministra czy biskupa. Być może powodują nim jego własne lęki. Przypomnę, że nagość, Eros, tak jak Thanatos, są w sztuce europejskiej i polskiej obecne od zawsze i jakoś nikogo, prócz ortodoksów religii wschodnich, nie gorszą fiutki antycznych posągów ani barokowe golasy” – powiedział „GW” Rypson.

Miziołek szefem Muzeum Narodowego w Warszawie został w listopadzie ubiegłego roku. Na stanowisko powołał go minister kultury Piotr Gliński.

Prace uznanych artystek usunął z wystawy, bo – jak twierdzi – „zareagował na głosy”. – „Mieliśmy szereg rozmaitych skarg. Wielu ludzi pisało do nas mejle” – mówi „GW”.

Powołuje się na list matki ucznia IV klasy podstawówki, który w końcu lutego 2019 r. zwiedzał MNW z wycieczką szkolną. Zatytułowany jest: „Traumatyczna wizyta dziecka w Muzeum Narodowym”. – „To pismo było skierowane do mnie, ale też do ministra Piotra Glińskiego i dyrektor Pauliny Florjanowicz z Departamentu Dziedzictwa Kulturowego. Byłem wezwany do ministerstwa w tej sprawie” – przyznał Miziołek. No to już wiadomo, na czyje „głosy zareagował”.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

19
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
14 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
10 Comment authors
ElżbietagboorJantarMaciek123454321Rafapon Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
PiJar
PiJar

Szanowny Panie Miniszcze. Jako matka nieletniego Cezarego, ktury doznał szoku oglondając gryzienie banana przez blądynę bezwstydnicę na zdjęciu w Muzeum Narodowym, rządam niezwłocznego usunięcia bezecnych zdjęć, Sodomy i Gomory oraz innego dżenderu sprzed oczu niewinnej dziatwy. Prośbe swojom motywujem tym, że jestem Polką-katoliczką w dziesiontym pokoleniu, miałam wujka żołnierza wyklentego, pobieram piencet plus i codziennie słucham Radia Maryja. Jeżeli pan nie spełni tego drobnego rzyczenia, to chłopy z naszej wioski wezmom widły i kosy i sami zrobiom co czeba, gdyż wójt Gienek jusz załatwia autokar na droge do stolicy. Z powarzaniem – obużona matka-Polka

smętek
smętek

Post super! Ile Autor musiał pracy włożyć w tekst napisany najprawdziwszą z prawdziwych polszczyznom. Dzięki.

Maciek123454321
Maciek123454321

Czy PT Forumowicze wiedzą, że w roku 1857 papież Pius IX osobiście biegał z młotkiem i odrąbywał genitalia antycznym posągom? Wydarzenie to znane jest pod nazwą „Wielka kastracja Piusa IX”. Cenzura pisiorska to betka. Kłopot w tym, że w kolejnej kadencji PiS-u (której oby nie było) czeka nas cofnięcie do czasów średniowiecza.

Jantar
Jantar

Tekst przecudny!!! Pokazałam mamie. Czytała, czytała i co rusz próbowała błędy wytykać… Dopiero pod koniec dotarło do niej, że to podróbka donosu do Glińskiego… Podsumowała słowami: „Oto wypisz-wymaluj wyborca PiS-u”. 🙂

Zgadzam się całkowicie, choć momentami widać w tekście przebłyski inteligencji. Np. we frazie „Prośbe swojom motywujem…”. Nawet tak napisane sformułowanie nie bardzo pasuje mi do ciemnego ludu katolicko-pisowskiego… Choć mogę się mylić… Może jakieś marne przebłyski miewają…

Elżbieta
Elżbieta

To synek ma szeroką wyobraźnię ,czy w domu nie jadacie bananów ? a w Rzymie w miejscu świętym mało tam nagości ? i jakoś święci gromów nie ślą . Pieprzenie głupot ,akurat nastolatek poskarżył się mamusi ,że banana w ustach dziewczyny widział i kojarzy to z pewnym rodzajem seksu !!!

Elżbieta
Elżbieta

Nieletni Cezary ,to kobieto ,gdzie szkołę kończyłaś ,błąd na błędzie i błędem pogania ,wstyd dla Polski ,Taka katoliczka i z widłami lata ,to chyba diablica ,nie katoliczka ,Człowieku,który to pisałeś jełopa udajesz ?

Elżbieta
Elżbieta

Za te widły i kosy prokurator grozi ,to są groźby karalne !!!

sos
sos

„nie gorszą fiutki antycznych posągów ani barokowe golasy” Może dlatego, że sposób ich „podania” jest przyjemniejszy dla oka. Niestety ale prace o których mowa to typowi przedstawiciele sztuki nowoczesnej która choć sensu stricte jest sztuką to niestety tworzoną przez osoby pozbawione prawdziwego talentu jaki posiadali twórcy tych antycznych fiutków.

Maciek123454321
Maciek123454321

Nie jest prościej napisać, że dyrektorem Muzeum Narodowego został pisior z nadania Glińskiego? No i oczywiście MUSI się wykazać. Dobrze, że słynny „Szał uniesień” znajduje się w Muzeum Narodowym w Krakowie, bo ani chybi ten nowy pisior – lizodup też by ten obraz usunął. Natomiast odnośnie talentu czy też jego braku nie powinien wypowiadać się pisuarowy troll, który być może nawet nie istnieje………..

Jantar
Jantar

Jeszcze trochę i PiS wycofa z muzeów wszystkie dzieła, które przedstawiają jakąkolwiek goliznę, bo „obrażają moralność i uczucia religijne prawdziwych katolików i Polaków”. Zamiast dzieł sztuki będziemy mogli podziwiać jedynie witraże przedstawiające żywoty świętych i życie Jezusa.

PiJar
PiJar

I obrazki z życia braci Kaczyńskich oraz świętej Jadwigi sanitariuszki…

smętek
smętek

No i mamy głos polskiego krytyka sztuki. A wiesz acan, że jedzenie parówek ma bardziej wyrazistą wymowę.

Rafapon
Rafapon

Quźwa, przecież i te barokowe cherubinki z małymi fiutkami to też wtedy była sztuka nowoczesna i nikt tego nie chował w magazynie, żeby wystawić do oglądania dopiero wtedy, gdy się zestarzeją.

Jantar
Jantar

A co się miało źle kojarzyć, skoro za czasów papieża Aleksandra VI (Rodriga Borgii) Watykan był siedliskiem rozpusty? Polecam gorąco obydwie serialowe opowieści o Borgiach – od razu uprzedzam, że wersja z Ironsem jest bardziej stonowana, bo w wersji z Johnem Domanem papież jest przedstawiony nawet jako narkoman, a sceny są jakby żywcem wyjęte z tamtego okresu. I akurat mamy na dworze papieskim Leonarda DaVinci i innych artystów tamtego okresu.

gboor
gboor

Kryterium „przyjemności dla oka” (funkcja zdobnicza sztuki) nie jest decydujące w sztuce już od prawie 200 lat. Przyjemne dla oka to mają być ogrodowe figurki z betonu, sztuka ma zupełnie inne funkcje. Współcześni artyści nie tworzą przedstawień wyidealizowanych nie dlatego, że nie potrafią (na studiach przyswajają sobie potrzebny warsztat) ale świadomie wybierają inne środki wyrazu..

Iga
Iga

Czy zgorszona mamusia nigdy w zyciu nie jadla banana ani nigdy nie dawala go synowi?

Maciek123454321
Maciek123454321

Oczywiście, ale temu nowemu pisiorowi może „się kojarzy”?… Niektórym nawet w tego powodu pada na mózg… Na przykład księżom, którym dzieci „się kojarzą”…….

Jantar
Jantar

Pytanie, kiedy PiS zabroni sprzedaży bananów w polskich sklepach, żeby „dzieci nie były narażone na widok bezeceństwa”, bo banany pisowskim i kościelnym urzędnikom kojarzą się z seksem i z gender.

Obserwator
Obserwator

Dobrze, że stworzenie Adama znajduje się na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej bo p. Gliński kazał by mu fiutka zamalować!