Ostry list nauczycieli z krakowskiego liceum do Agaty Dudy

Sąd rozstrzygnie czy żona prezydenta złamała prawo

Jak wielki stres towarzyszy środowisku nauczycielskiemu, rozczarowanie i determinacja, może świadczyć poniższy list otwarty. Nauczyciele z II LO w Krakowie, w którym pracowała kiedyś pierwsza dama, napisali do niej list. Koleżanki i koledzy z pracy Agaty Kornhauser-Dudy, zarzucili jej obojętność i całkowity brak solidarności ze strajkującymi.

List opublikowało Radio Kraków. Poniżej pełna jego treść:

Zwracamy się do Ciebie pragnąc wyrazić nasz żal, rozczarowanie i narastający gniew. Decyzja o rozpoczęciu strajku w dniu 8 kwietnia 2019 r. w II Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie, nie była dla nas łatwa.

Przez długi czas mogłaś liczyć na nasze wsparcie. Cieszyliśmy się Twoim sukcesem, a nawet byliśmy dumni, że mogliśmy z Tobą pracować. Tym większe jest nasze rozgoryczenie Twoim brakiem solidaryzmu ze środowiskiem nauczycielskim, z którego się wywodzisz i do którego tak często deklarujesz swoje przywiązanie. W obliczu obecnego kryzysu, związanego nie tylko ze strajkiem nauczycieli, lecz także z całkowitym załamaniem systemu szkolnictwa, a w konsekwencji podzieleniem i skłóceniem nauczycieli, rodziców oraz uczniów, nie możemy już dłużej milczeć.

Czujemy wstyd i upokorzenie, będąc zmuszonymi do tłumaczenia się, w jaki sposób traktujesz całe środowisko nauczycielskie, a między innymi nas, swoje koleżanki i kolegów, wyrażając milczeniem aprobatę dla destrukcyjnych działań i przekłamań rządu, w obliczu największego powojennego kryzysu edukacji. Jesteśmy zbulwersowani sposobem, w jaki degradowany jest cały system szkolnictwa, tak ciężko wypracowany przez ostatnie dekady. Czy naprawdę nie czujesz potrzeby zabrania głosu w naszej obronie i przeciwstawienia się medialnej fali nienawiści uderzającej w godność zawodu nauczyciela? 

Jako wieloletnia nauczycielka doskonale znasz realia szkolne, wiesz ile czasu i pracy należy poświęcić, aby być dobrym nauczycielem i sprostać oczekiwaniom uczniów i rodziców. Pamiętamy doskonale, że mając w sercu dobro szkoły umiałaś zajmować stanowisko w rozwiązywaniu problemów i bronić go rzeczowymi argumentami.

Nauczyciele V Liceum Ogólnokształcącego im. Augusta Witkowskiego w Krakowie w sposób precyzyjny wypunktowali najważniejsze kwestie oświatowe, pod którymi i my się podpisujemy. Chcemy wierzyć, że nasz list i zawarte w nim emocje skłonią Panią do przemyśleń i podjęcia stosownych działań. W obecnej sytuacji nazwa „Szkoła Prezydencka”, która wyróżniała nas spośród innych placówek, przestała już być powodem do chluby.

Chcielibyśmy też podkreślić, że nasz list nie jest inspirowany przez nikogo z zewnątrz.

Strajkujący Nauczyciele

II Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
16 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mariola
Mariola
10 kwietnia 2019 18:17

Wspaniały list Nauczycieli. A co z nim zrobi nasza first lady? Wątpię, że zrobi choćby najmniejszy gest w tej sprawie. Spodobało się życie na nasz koszt w pałacu. Jedyne informacje , jakie ukazują się w mediach dotyczą ubioru i wyglądu. No nie , jeszcze gdzieś przeczytałam, że jako pierwsza prezydentowa będzie otrzymywać za strojenie siebie i min, dość wysokie uposażenie. Braawo

Morc. Polo
Morc. Polo
10 kwietnia 2019 21:40
Reply to  Mariola

Wyjątkowo jesteście wredne koleżanki Pani Prezydentowej.
Wreszcie możecie zrobić upust swojej zazdrości,że to Ona,a nie wy!
Całe środowisko nauczycielskie samo sobie jest winne,bo dało się wciągnąć w brudną grę swoich ,niby popleczników,a którzy tak naprawdę mają gdzieś was i wasze zarobki,a myślą tylko aby narobić jak najwięcej chaosu i zamętu w kraju. Tak jak oni i wy tracicie w oczach ludzi ,okazując tyle agresji ,buty i pychy. Od zawsze było wiadomo,że agresja rodzi agresję i,źe każdy kij ma dwa końce. Siejecie tylko ferment i zachowujecie się jak wściekłe psy,które obszczekują swojego. Po prostu wstyd!

Sceptyk
Sceptyk
10 kwietnia 2019 23:35
Reply to  Morc. Polo

Czytanie ze zrozumieniem nie jest twoją mocną stroną. Niewiele wyniosłeś ze szkoły.

Czasna
Czasna
11 kwietnia 2019 10:39
Reply to  Morc. Polo

Zwykły troll!

Waldemar
Waldemar
11 kwietnia 2019 15:17
Reply to  Morc. Polo

O, wróciłem do czasów młodości! Znów list klasy robotniczej zaniepokojonej awanturniczymi ekscesami extremy, kierowanej przez nieodpowiedzialnych wichrzycieli i politykierów!

Jabis
Jabis
10 kwietnia 2019 19:31

Pisanie na Berdyczów? Zamiast do tej PUSTAKÓWY … niech piszą do jej ojca i brata. Może coś jej wyjaśnią … choć wątpię.

Maciek123454321
Maciek123454321
10 kwietnia 2019 19:35

I co Pani na to, Pierwsza Milcząca Damo?????? Jak na lato, co?

azi
azi
10 kwietnia 2019 20:10

Ojojoj……..Szacunek dla nauczycieli z LO pierwszej damy.

ixi
ixi
10 kwietnia 2019 21:07
Reply to  azi

„Polaka język – trudna język”
„…nauczycieli z LO pierwszej damy…” To pierwsza dama ma nauczycieli z LO, czy może pierwsza dama ma LO i tam są ci nauczyciele… ?

Marek
Marek
10 kwietnia 2019 21:11

Ciekawe czy po tym liście szkoła jeszcze zaprosi tę parę na jakieś obchody czy uroczystości, albo jak dyrekcja zaprosi to jak wtedy zareagują nauczyciele. Oby konsekwentnie.

Tomasz
Tomasz
10 kwietnia 2019 22:42

Coż , zawsze można zawód zmienić albo wyjechać z tego kraju , ciekawe do kogo napiszą list np. ratownicy medyczni którzy zarabiają mniej niż nauczyciele a może przestaną wsiadać do karetek . Jest wiele możliwości w końcu jesteśmy w UE . Nauczycielom życze podwyżek i więcej odpowiedzialności za dzieci .

Czasna
Czasna
11 kwietnia 2019 10:42
Reply to  Tomasz

Pisowska metoda. Skłócić różne środowiska, niech się licytują kto ma gorzej.

Miranda
Miranda
11 kwietnia 2019 14:07

pisać listy zawsze można, ale myślę , że w przypadku Agaty Dudy to nie ma sensu . Gdyby chciała poprzeć nauczycieli już by to zrobiła. To , że dopuszcza do tego , aby nauczyciele z jej szkoły zwracali się do niej z apelem świadczy tylko o tym , jak jej jest obojętnie. Poniżanie koleżanek i kolegów milczeniem to dla niej pestka.

Waldemar
Waldemar
11 kwietnia 2019 15:35
Reply to  Miranda

O ile pamiętam, wcześniej o wsparcie zwracały się do pani Prezydentowej kobiety z tej racji, że jest kobietą. Gdyby pracował na poczcie, pisaliby pocztowcy etc. Ale, fakt, wszystko to o kant etc., bo przede wszystkim pani Agata jest Żoną Dudy – prezydenta z ramienia PiS. I tak samo jak jej mąż – wspiera politykę partii czyli Kaczyńskiego, idąć myslowo na skróty. W tym wypadku – milcząco.

Wala
Wala
12 kwietnia 2019 08:47

Wygodnie się paniusi żyje z pensją męża , zapomniała jak się pracuje w hałasie, jak się użera z rozbestwionymi bachorami i wysłuchuje roszczeń mamusi tegoż bachora.
Ta pani wspiera rząd a nie ludzi.

Lilianna
Lilianna
13 kwietnia 2019 18:43

Pierwasza Dama to slop soli, Lalka Barbi lub Wiosenna Marzanna ktora nie warto sie zajmowac gdyz to kobieta bez honoru i ambicji.Warto wyrzucic ja jak kukle do rzeki i pozegnac jak Zime -zimna i zarozumiala bez zalu….