„Pan sędzia Lasota, pan sędzia Radzik nie mają prawa obwiniać Waldemara Żurka ani żadnego innego sędziego”

Waldemar Żurek złożył pozew przeciw Zaradkiewiczowi – twierdzi, że p.o. I prezesa SN nie jest sędzią

Sprawa dyscyplinarna sędziego Waldemara Żurka, którego nominowani przez Ziobrę rzecznicy Michał Lasota i Przemysław Radzik obwiniają o to, że nie podjął pracy w wydziale, do którego go przeniesiono, została po raz kolejny odroczona.

 

Sędzia Żurek uważa, że jego przeniesienie było nielegalne i miało na celu szykanowanie go. Według jego obrońców, sprawa jest wyrazem represji za postawę Żurka w sprawie obrony Konstytucji, niezależności sądownictwa i praw obywatelskich.

Obrońcy sędziego Żurka domagali się umorzenia sprawy. – „Złożyliśmy wniosek o umorzenie postępowania z tego względu, że ten swoisty akt oskarżenia, dyscyplinarny, pochodzi od osoby, która nie jest oskarżycielem dyscyplinarnym, nie została prawidłowo powołana, ponieważ do tego jest uchwała KRS, a jak wynika z informacji, które uzyskał RPO, pan rzecznik Schab nie został powołany uchwałą KRS. Rzecznik dyscyplinarny i jego zastępcy zostali powołani arbitralną decyzją polityka” – powiedział mec. Mikołaj Pietrzak.

 

Dodał, że zastępcy Schaba, czyli obecni na rozprawie Michał Lasota i Przemysław Radzik, też nie zaprzeczyli, że takiej uchwały nie ma. – „Jeżeli nie ma, a była przepisami wymagana, to znaczy, że pan sędzia Lasota, pan sędzia Radzik, występują dziś nie jako rzecznicy dyscyplinarni, tylko jako osoby prywatne, zatem nie mają prawa obwiniać Waldemara Żurka ani żadnego innego sędziego” – stwierdził Pietrzak.

Sąd Dyscyplinarny przy Sądzie Apelacyjnym w Katowicach uznał więc, że musi sprawdzić, czy istnieje uchwała KRS w tej sprawie i dlatego odroczył rozprawę.

Na sali rozpraw w akcie solidarności z sędzią Żurkiem w ławach dla publiczności zasiedli sędziowie kilku katowickich sądów, działacze KOD oraz pracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Niektórzy przynieśli białe róże i powitali sędziego Żurka oklaskami.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ZbigniewZbyszek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

I tak z nimi trzeba rozmawiać. Niech sobie tam między sobą się sądzą a od przyzwoitych ludzi wara.

Zbigniew
Zbigniew

Proszę Państwa, moim zdaniem nie należy tytuować tych panów (mała litera zamierzona) sędziami, ponieważ jest to obraza dla wszystkich uczciwych ludzi, pełniących ten zaszcztny urząd. To zwykła hołota, która odejdzie w niesławie, kiedy zmieni się władza, i wrócą normalne zasady.. Mam nadzieję, że wylądują pod mostem, gdzie jest ich miejsce.