„Państwo PiS dzielnie walczy ze stwarzanymi przez siebie problemami”. Stadnina w Janowie Podlaskim dostanie 5 mln zł z budżetu?

My jesteśmy wyjątkowi - u nas zarazę unieważnia jedna decyzja z Nowogrodzkiej

Rząd postanowił wzmocnić zastrzykiem gotówki słynną stadninę w Janowie Podlaskim. Jak czytamy w „Rzeczypospolitej”, wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski podczas grudniowego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów złożył wniosek o dokapitalizowanie strategicznych spółek Skarbu Państwa, tzw. spółek strategicznych, które są nadzorowane przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

 

Romanowski wymienił ich siedem, w tym cztery stadniny i dwa stada ogierów. Łączna kwota dokapitalizowania miała wynieść 43 mln zł, w tym 5 mln – dla Janowa.

Wniosek nie został jednak przegłosowany, co pozwala wysnuć przypuszczenie, że ministerstwo jedynie sondowało grunt. Pytania jednak pozostały. Czy wniosek będzie złożony ponownie? Czy lista stadnin, które mają zostać dokapitalizowane, jest wciąż aktualna? W ubiegłym tygodniu „Rzeczpospolita” bezskutecznie próbowała uzyskać na nie odpowiedź.

 

Opozycja jest zdania, że to próba przerzucenia na podatników kosztów fatalnych błędów w zarządzaniu stadniną. Przypomnijmy: do lutego 2016 r. szefem placówki w Janowie Podlaskim był Marek Trela, wiceprzewodniczący Światowej Federacji Konia Arabskiego.

Podczas ostatniej za jego prezesury aukcji koni arabskich Pride of Poland sprzedano konie za rekordową kwotę 4 mln zł. Mimo to nieoczekiwanie został zwolniony przez Agencję Nieruchomości Rolnych. W stadninie zaczęła się karuzela kadrowa.

Efekt? Słabe wyniki corocznej aukcji i samej stadniny, która rok 2018 zakończyła stratą 3,3 mln zł. Jednak to nie koniec złych wiadomości. Spodziewane, nieco lepsze wyniki za 2019 władze stadniny osiągnięte zostały głównie poprzez pochopną wyprzedaż cennych koni – zarówno podczas kolejnego Pride of Poland (zakończonego wynikiem 1,4 mln zł), ale również w trakcie grudniowej aukcji na Służewcu. Co więcej, przerwano obowiązujący dotychczas w stadninie obowiązywał program hodowlany. Nie wróży to dobrze efektom ewentualnego dosypywania gotówki.

mpm

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
JanekRafał PNihilJanikZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Szczyt bezczelności. Dofinansowywać naszymi pieniędzmi to, co się samemu doprowadziło do ruiny. Suwerenie, ty tępy matole, sił już do ciebie brakuje.

Janik
Janik

Kupuję stadninę! za 1 zł.

Nihil
Nihil

Zwinko czy Suwerena interesuje stadnina? Ważne że 500 przepijus jest na czas. To jest robienie z nas-płacących podatki ku.. y. Alfons na Nowogrodzkiej z banksterem są sprawnym alfonsami

Rafał P
Rafał P

Tak to jest, gdy państwem rządzi facet, co to się zna tylko na hodowli kotów.

Janek
Janek

Taka zmiana; czego pis nie zniszczy to kościół rozkradnie