Państwo PiS. NIK sprawdzi, czy dodatki covidowe były prawidłowo wypłacane

Państwo PiS. NIK sprawdzi, czy dodatki covidowe były prawidłowo wypłacane

Najwyższa Izba Kontroli ogłosiła, że jej kontrolerzy przyjrzą się procederowi przyznawania dodatkowych świadczeń covidowych personelowi medycznemu. Kontrolerzy sprawdzą w ten sposób 3 szpitale i oddział NFZ w zachodniopomorskim. NIK sprawdzi prawidłowość ustalania wysokości przyznawanych kwot pieniędzy oraz prawidłowość ustalania listy osób uprawnionych do ich pobierania.

 

Dodatki covidowe były przekazywane od września 2020 r. podmiotom leczniczym. Od listopada ub.r. odgórnie rozszerzono zakres podmiotów, które mogły je dostać.

„Podwyższono także wysokość tego świadczenia – do wartości 100 proc. kwoty wynagrodzenia – oraz wypłaty maksymalnej kwoty dodatku – z 10 tys. zł do 15 tys. zł” – poinformowali dziennikarze serwisu internetowego Onet.pl.

Jednocześnie, w niektórych placówkach, mogło dochodzić do nadużyć, ponieważ np. dyrektorzy niektórych placówek domagali się, aby świadczenia dostała większość pracowników nawet w obiektach nieprzyjmujących zbyt dużej liczby zakażonych. W niektórych placówkach, z kolei, personel nie dostawał ich w ogóle lub z opóźnieniem.

 

Dlatego też kontrolerzy NIK będą teraz musieli sprawdzić, czy nie doszło do nadużyć. Teoretycznie bowiem podmioty mogły zawyżać liczbę pracowników, którym przysługiwał dodatek covidowy. Czy tak było dowiemy się w III kwartale br.

Ratujmy Koduj24.pl - Zrzutka.pl

Wspomniany Onet, jeszcze w maju, informował o tym, że wypłacanie dodatków mogło doprowadzić do licznych nadużyć popełnionych przez różne placówki.

/nt/

Źródło: onet.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments