Państwowa Komisja Wyborcza zbada finansowanie kampanii PiS w 2015 r.

Jak przyprawić wyborczą kiełbasę, żeby smakowała

Partia Razem, PO i Nowoczesna złożyli w PKW wniosek o zbadanie źródeł finansowania partii rządzącej w kampanii przed wyborami parlamentarnymi. O ewentualnych nieprawidłowościach w opłacaniu w 2015 roku kongresu PiS „Polska. Wielki Projekt”, na który miały pójść pieniądze frakcji w Parlamencie Europejskim, poinformowały w czwartek „Gazeta Wyborcza”, holenderski dziennik „NRC Handelsblad” i belgijski portal Apache.be.

Oznaczałoby to, że przy organizacji jednej z konwencji wyborczych PiS skorzystał z pieniędzy z zagranicy, co jest niezgodne z prawem. PKW zajmie się sprawozdaniem finansowym Prawa i Sprawiedliwości w najbliższy poniedziałek.

„Mówimy o olbrzymich pieniądzach, które zostały wykorzystane przez PiS w sposób niezgodny z prawem. To jest kolejny raz, kiedy media donoszą, że PiS wykonuje manewry finansowe mające na celu obejście polskiego systemu finansowania partii politycznych. Przez ostatnie tygodnie wszyscy jesteśmy zbulwersowani aferą billboardową. Tu być może mamy do czynienia z czymś w podobnej skali, a na pewno podobnej skali bezczelności” – mówił Adrian Zandberg z Razem. Podkreślał, że to dowód na to, jak ważne jest, by instytucje takie jak PKW i Sąd Najwyższy były niezależne od partii politycznych.

„Ta konwencja o której jest mowa, dotyczyła też praworządności i przestrzegania prawa. Kuriozum. Nielegalnie finansowana konwencja przez Prawo i Sprawiedliwość” – mówił w Sejmie szef klubu PO Sławomir Neumann. A Sławomir Nitras dodał: – „Złamano prawo o finansowaniu partii politycznych i PiS dokonał przestępstwa przeciwko wyborom w Polsce, nielegalnie finansując kampanię wyborczą z pieniędzy z zagranicy”.

Opozycja złożyła także w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury. Platforma Obywatelska chce wyłączenia ze wszystkich czynności prokuratora generalnego, ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry i prokuratora krajowego Bogdana Święczkowskiego. – „W jednym z paneli tej konferencji PiS brał udział pan prokurator krajowy Bogdan Święczkowski, który uwieczniony został na zdjęciach w siedzibie PiS nie tak dawno. On przyjeżdża do pana Jarosława Kaczyńskiego, panowie rozmawiają ze sobą” – mówił Krzysztof Brejza, poseł PO.

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek zaprzeczyła, by doszło do nieprawidłowości: – „To jest fake news”. Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który był jedną z osób odpowiedzialnych za kampanię Prawa i Sprawiedliwości w 2015 roku.- „To nieprawda i ja się z tym nie zgadzam. Z całą pewnością nie były to pieniądze na kampanię wyborczą Prawa i Sprawiedliwości”. Zastanawiające są te gwałtowne zaprzeczenia polityków partii rządzącej…
(Źródło: tvn24.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Maciek123454321
Maciek123454321
29 września 2017 22:10

Przypomnę tylko A.D. 2007 i podobną aferę z finansowaniem wyborów w 2005 roku, kiedy wygrał Lech Kaczyński i PiS. PKW doszukała się ogromnym nieprawidłowości, a PiS, żeby uniknąć gigantycznej kary, uciekł w kolejne wybory uśmiercając niejako przy okazji LPR i „Samoobronę”. Sondaże – tak jak i obecnie – pokazywały dużą przewagę PiS-u. A wyborcy zrobili im psikusa, bo poszli też ci, którzy zazwyczaj nie głosowali i dali Karaluchowi popalić. Gdyby nie nieszczęsna katastrofa smoleńska, PiS-u dziś by już od dawna nie było. Może czeka nas tzw. replay?
PS. KOD organizuje w niedzielę 1 października na godz. 19.00 wiece pod sądami w obronie KRS i SN. Ja jeszcze mam swoje światełko z lipca, Wiedziałem, że się jeszcze przyda.

Nihil
Nihil
29 września 2017 23:34

Becia Mazurek zaprzeczyla….Popatrz w lustro kobieto przy porannym tuningu twarzy…boisz sobie spojrzeć w lustro?Patrz bo czas patrzenia w kraty sie zbliza

Obserwator
Obserwator
30 września 2017 00:30

I z pisu-aru zaczyna iść dym, bardzo dobrze, niech się boją.