Papież zareagował na list polskich wiernych dot. pedofilii w Kościele katolickim

Papież zareagował na list polskich wiernych dot. pedofilii w Kościele katolickim

Świeccy wierni z Polski opublikowali apel na łamach czasopisma „La Repubblica”. Zaapelowali w nim do papieża Franciszka o to, by ze specjalną troskę przyjrzał się sytuacji w Polsce – w opinii wiernych dochodzi tu do systemowego krycia pedofili. Zboczeńcy w sutannach mają być tolerowani przez „ślepych i głuchych” hierarchów.

 

Biskup Rzymu odniósł się już do wystosowanego przez Polaków komunikatu.

Ojciec Święty wie o apelu, modli się w intencji tych, którzy się do niego zwrócili. Cały Kościół musi uczynić wszystko, co możliwe, aby zapewnić stosowanie norm kanonicznych, ujawnianie przypadków wykorzystywania i karanie winnych tych poważnych przestępstw” – podało Biuro Prasowe Stolice Apostolskiej.

Reakcja niemal nic nie mówi i może być tylko próbą poprawienia PR-u Kościoła. Promyk nadziej daje jednak to, że w ostatnim czasie Watykan odsunął ze stanowiska biskupa Edwarda Janiaka.

 

Kapłan, w filmie „Zabawa w chowanego, został oskarżony o tuszowanie przypadków pedofili i krycie zboczeńca. Hierarcha został zastąpiony przez abp. Grzegorza Rysia. Działania te jednak nastąpiły z pewnym opóźnieniem, co być może, spowodowane jest tym, że papież Franciszek nie jest dobrze poinformowany ws. Polski.

Wiem, że Franciszek ma wyobrażenie o Polsce jako przedsoborowym bunkrze, która choćby nie wiem co się działo, zostanie przy Kościele” – ocenił w rozmowie z „Faktami i Mitami” mecenas Artur Nowak, który zajmuje się pedofilami w sutannach. „Nie ma dobrych informatorów. Kardynałowie Grocholewski i Krajewski to osoby konserwatywne” – dodał rozmówca antyklerykalnego tygodnika.

Wspomniani kardynałowie to, oczywiście, osoby z bliskiego otoczenia papieża. Uważa się, że są to główni informatorzy Franciszka w sprawach nadwiślańskich.

/nt/

Źródła: natemat.pl, faktyimity.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jantar
Jantar
1 lipca 2020 10:47

„Ojciec Święty wie o apelu, modli się w intencji tych, którzy się do niego zwrócili.” – i to jest właściwie cała odpowiedź. Reszta to czysty PR.

„Promyk nadziej daje jednak to, że w ostatnim czasie Watykan odsunął ze stanowiska biskupa Edwarda Janiaka.” – głowa Janiaka poleciała nie za czyny pedofilskie i za krycie pedofilów, a za to, że zaatakował prymasa. Kościół jest feudalny i na wskroś hierarchiczny – każdy „pracownik” niższego szczebla jest zobowiązany do ślepego, wręcz niewolniczego, posłuszeństwa „pracownikowi” wyższego szczebla. A pi-Janiak ostro zaatakował swojego szefa. Mało tego to zrobił to publicznie, bo list z atakiem kazał odczytać we wszystkich kościołach swojej diecezji i biskupi, do których napisał, nakazali odczytanie w swoich. No bo jednak wierni popierają prymasa, więc trzeba wiernym wmówić, że prymas działa na szkodę kościoła, że jest wcieleniem Szatana.

„Franciszek ma wyobrażenie o Polsce jako przedsoborowym bunkrze, która choćby nie wiem co się działo, zostanie przy Kościele” – zapewne nie tylko dzięki swoim doradcom, wymienionym w tekście kardynałom. Moim zdaniem biskupi tak przykleili się do PiS-u nie tylko za wiedzą Franciszka, ale także za jego zgodą. Jak Franek został papieżem to u nas rządziła PO, ale Kaczyński z pisiorami cały czas walczyli o władzę. Może w początkowym okresie Franek tylko to obserwował i czekał, co z tego wyniknie, ale przecież musiał widzieć, że biskupi i księża, a nawet jednogłośnie Episkopat, popierają PiS i Kaczyńskiego. Czyżby jego nuncjusz, który siedzi w W-wie, o niczym mu nie doniósł? Oczywiście, że informuje Franka o każdym posunięciu Episkopatu i biskupów. To dlatego prymas jest milczący i w ogóle go nie widać publicznie! Bo ma służyć za listek figowy, że papież nie popiera politycznej działalności biskupów. I prymas jest posłuszny decyzjom Franka – głowę daję, że gdyby tylko wypowiadał się publicznie z krytyką biskupów, Franek już by go zdjął ze stanowiska. Franek też widzi, że społeczeństwa w krajach zachodnich odchodzą od kościoła, dlatego zrobi wszystko, żeby Polska była katolicka. Nie wspominając zresztą o testamencie JP2, który życzył sobie, żeby „Polska była katolicką wyspą w laickim świecie”, co polscy biskupi z Kaczyńskim i PiS-em starają się wprowadzić.