Parafianie wystąpili do sądu przeciwko biskupowi

„Edukacja seksualna w szkołach to bardzo niebezpieczna pokusa szatana"

Tego jeszcze chyba nie było. W czwartek ruszył przed sądem proces między parafianami z Szalejowa Górnego w woj. dolnośląskim, a biskupem świdnickim Ignacym Decem. Wierni – którzy wielebnego pozwali – opowiedzieli się zdecydowanie po stronie swojego proboszcza i zarzucają biskupowi rozsiewanie plotek. Domagają się przeprosin dla księdza Krzysztofa Trybulca, byłego już proboszcza parafii oraz 5 tys. zł zadośćuczynienia, które ma zostać przeznaczone na cele charytatywne.

Wszystko ma swój początek w 2013 rok, kiedy proboszcz – na swoje nieszczęście – zauważył nieprawidłowości przy remoncie XVI-wiecznego kościoła św. Jerzego. Sprawę, mimo sprzeciwu biskupa, zgłosił prokuraturze. Efekt był taki, że w 2016 roku duchowny został usunięty z parafii.

Odwołał się do Watykanu a watykańska Kongregacja ds. Duchowieństwa podtrzymała decyzję świdnickiego biskupa. Proboszcz jednak się nie poddawał i ponownie złożył odwołanie, a wtedy zaczęła się „polka”. Kuria, zdaniem wiernych, miała zarzucić proboszczowi, że ma nieślubne dziecko z gospodynią. Twierdzą oni, że plotki miał rozsiewać sam biskup Ignacy Dec – dowiadujemy się z Gazety Wyborczej.

Parafianie wiedzą jednak swoje i w rozmowie z „Faktem” zapewniają, że to bujda. Doszło do tego, że W 2017 złożyli się nawet na badania DNA, które wykluczyły ojcostwo proboszcza. „Badania genetyczne wykluczyły te bzdury, a gdy proboszcz poprosił o dokumenty z donosami, to mu ich nie pokazano” – relacjonują parafianie. Wielokrotnie apelowali o przywrócenie ks. Trybulca na stanowisko proboszcza, ale niestety bezskutecznie.

https://twitter.com/Robert_Lublin/status/752011799856291844

W grudniu 2017 świdnicka kuria oświadczyła oficjalnie, że powody były zupełnie inne chociaż ich nie ujawniła:

 „Nieprawdą jest jakoby Biskup Świdnicki przed Stolicą Apostolską twierdził, że Ksiądz Krzysztof Trybulec jest ojcem jakiegokolwiek dziecka. Prawdziwe przyczyny odwołania Księdza Krzysztofa Trybulca z urzędu proboszcza parafii pw. św. Jerzego w Szalejowie Górnym związane są z innymi faktami, które ze względu na dobro Kościoła i Księdza, zostały przedstawione zainteresowanemu i Stolicy Apostolskiej na jej prośbę” – czytamy w oświadczeniu kurii.

Teraz głos należy do wymiaru sprawiedliwości!

/p/

Źródło: Gazeta Wyborcza/Fakt

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
torquemadaAndrzejAgaPolka gorszego sortuNihil Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zbyszek
Zbyszek

Ale, w końcu, wszyscy zgodnie pójdą do nieba?

Zgredzinka
Zgredzinka

A co to takiego?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

A gdzie tam! Niebo też jest jedno dla nich, a inne dla całej reszty. Ja się do tego ichniego nie wybieram, bo wygląda na to, że to bardziej będzie piekło. 😉

Nihil
Nihil

Niech trwają w Bogu i pierdołach sekty prawdy o nieorawdzie

Aga
Aga

Super. Każdy wkurzony teraz będzie zaskarżał tego co go wkurzył i wreszcie ludzie zrozumieją po co te sądy 🙂

Andrzej
Andrzej

Twardziel ten purpurat. Fałszywie oskarża lecz zdania nie zmieni.

torquemada
torquemada

Kolejny sukienkowym purpurat, któremu wydaje się, że jest ponad wszystko i wszystkich! Od pychy, arogancji i nadgorliwość Twych urzędników ziemskich, uchowaj nas Panie Boże!