Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech

Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech

W głosowaniu uczestniczyło 655 europosłów – 446 było za, 178 przeciw, a 41 wstrzymało się. Część posłów entuzjastycznie zareagowało na przegłosowanie rezolucji, co nie spodobało się brukselskim przedstawicielom Zjednoczonej Prawicy.

 

Do kontry przystąpiła była premier Beata Szydło. „Sądy w Polsce są niezawisłe i wolne. Za kilka dni minie rocznica niechlubnej debaty, którą zorganizowała w PE opozycja” – grzmiała z trybuny Szydło. Prawicowa polityczka podkreśliła przy tym, że PiS cieszy się pełną legitymizacją i poparciem społeczeństwa.

Była premier wykazała się przy tym dużą aktywnością w social mediach. Zrobiła zdjęcie Robertowi Biedroniowi, który nie ukrywał radości z przyjęcia rezolucji. Fotografię umieściła na Twitterze, dodając przy tym opis: „Kandydat lewicy na Prezydenta RP europoseł Biedroń, na stojąco bije brawo po uchwaleniu rezolucji PE przeciwko Polsce”.

 

O co właściwie chodzi w rezolucji, która wywołała tak żywiołowe relacje? Europosłowie wezwali w niej Komisję Europejską do tego, aby rozważyła powiązania dofinansowania UE z oceną praworządności w poszczególnych krajach członkowskich. Przepis ten służyłby obronie praworządności na terenie całej wspólnoty i ukróciłby autorytarne działania niektórych rządów.

Parlamentarzyści europejscy zarzucili również Polsce i Węgrom, że te nie stosują się do dotychczasowych zaleceń, podważając tym samym wspólne wartości europejskie, wzajemne zaufanie oraz wiarygodność Unii jako całości. Europosłowie wezwali przyszłe prezydencje UE do większego kontrolowania przywołanych państw.

/nt/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AndrzejZbyszekpisoffMaciek123454321Jantar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

UE stawia sprawę na ostrzu noża: albo PiS wycofa się ze zmian w sądownictwie, albo będą kary i wstrzymane wypłaty. Kaczyński się nie wycofa, co widać po wczorajszych wystąpieniach jego posłów w PE. Ustawę kagańcową w Sejmie przepchną, a Duda natychmiast ją podpisze. To będzie oznaczało natychmiastowy „wypierdol” z UE. O wyborach prezydenckich możemy wtedy zapomnieć. Termin już powinien być ogłoszony i nadal nie jest. A nie jest, bo wyborów nie będzie. PiS wie, że po wprowadzeniu ustawy kagańcowej Duda przegra wybory z kretesem, więc po prostu do nich nie dopuszczą, żeby nie stracić władzy. A kościół wszystko im pobłogosławi… Czytaj więcej »

Andrzej
Andrzej

Drogi Jantar! Proszę się nie wyrażać! Zamiast „wypierdol” używaj słowa Donalda Tuska „wypierpol” ! 🙂

Maciek123454321
Maciek123454321

A Becie dwie nie dostały apopleksji aby? Beatce Szydłowej to wczoraj tak kark poczerwieniał………. Legitymizacja PiS-u, hmmmm….. jedyną legitymizacją PiS-u jest d’Hondt. Przypominam, że PiS zdobył w październiku o prawie milion głosów mniej, niż ugrupowania opozycyjne. Można sprawdzić na stronie PKW.

pisoff
pisoff

No to wygląda na to, że wypier..pol już nabiera rozpędu. Ależ ten kieszonkowy dyktator z drabinki musi zacierać z radości swoje krótkie łapy.

Zbyszek
Zbyszek

Męczy mnie, od momentu jak to, usłyszałem, następujące pytanie:
Czy profesor warchoł i profesor Strzębosz to ta sama liga naukowców?