Partia Razem: metropolita poznański mógł ukrywać pedofilię

Abp Gądecki domaga się od rządu zwiększenia liczby osób, które mogłyby uczestniczyć w nabożeństwach

Działacze Partii Razem złożyli zawiadomienie do prokuratury na arcybiskupa Stanisława Gądeckiego. Ich zdaniem przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski mógł ukrywać przypadki pedofilii w Kościele.

Odwołując się do marcowego raportu Konferencji Episkopatu Polski, partia Razem sugeruje, że Kościół musi znać szczegóły wielu spraw, bo dokument sporządzono na podstawie formularza, w którym oznaczano m.in. wiek duchownego w czasie popełnienia czynu oraz ile lat minęło od jego święceń.

W tej sytuacji szczególna odpowiedzialność spoczywa na barkach abp. Gądeckiego, który – jak podkreśla Dorota Koszal z Razem – jest nie tylko głową Kościoła w Wielkopolsce, ale także głową całego episkopatu Polski.

„Dlatego tym bardziej on jest odpowiedzialny za wyjaśnienie sprawy i zgłaszanie sprawców przestępstw na policję i do prokuratury” – uważa aktywistka.

Partia Razem domaga się też, aby prokuratura m.in. zabezpieczyła księgi i archiwa diecezjalne, przesłuchała osoby pracujące dla i na rzecz archidiecezji.

Koszal przekonuje, że „Archidiecezje mają dane dotyczące sprawców, znają ich z imienia i nazwiska, wiedzą, jakie czyny im się przypisuje, mają zeznania ofiar”. Aktywistka obawia się, że „Kościół Katolicki nie będzie chciał współpracować z państwem w celu szybkiego wyjaśnienia sprawy, a dowody mogą zostać zniszczone”.

Wcześniej podobne zawiadomienie na abp. Sławoja Leszka Głódzia partia Razem złożyła w Trójmieście.

Działacze nie wykluczają, że zrobią to samo w innych regionach kraju.

/j/

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
ElżbietaZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Zandberg niepotrzebnie się napina. Pomogę mu: WIEDZIELI WSZYSCY.

Elżbieta
Elżbieta

Tak trzeba działać! Szybko u konsekwentnie! Zero zaufania do Kościoła u PiS u! Są jak jedna mafia!