Partia Razem wyliczyła, ile są warte akcje BZ WBK, które ma Morawiecki. Jest odpowiedź resortu rozwoju

Zatrudnienie w kancelarii Morawieckiego wzrosło do ponad 600 osób

W poniedziałek, w przesłanym PAP komunikacie prasowym Partia Razem zaapelowała do desygnowanego na premiera Mateusza Morawieckiego o zbycie posiadanych przez niego akcji Banku Zachodniego WBK –  informuje portal „Dziennik Gazeta Prawna”. Partia Razem przypomina w nim, że obecny premier, który w latach 2008-2015 był prezesem zarządu BZ WBK, posiada akcje tego banku o wartości ponad 5 milionów złotych. I nie jest bez znaczenia to, że ich wartość, a wraz z nią majątek, rosły w okresie, gdy Morawiecki pełnił stanowiska rządowe. Co więcej, forsował on wówczas rozwiązania korzystne dla sektora bankowego np. zwolnienie z podatku dla funduszy inwestujących w biurowce, przypomina Razem. „Podobne zmiany przepchnięto w Hiszpanii i zyskał na tym Bank Santander, którego polskim oddziałem jest BZ WBK” – przypomniał jeden z liderów ugrupowania, Adrian Zandberg. To nie wszystko. Zdaniem polityka Razem wzrost cen akcji BZ WBK był również efektem wycofania się przez rządzących z pomocy frankowiczom. Efekt? Są one dziś o kilkadziesiąt procent droższe niż w momencie, gdy PiS obejmował władzę.

Tymczasem – jak przekonuje Zandberg –  jako premierowi Morawieckiemu podlegać będzie m.in. Komisja Nadzoru Finansowego. Zdaniem działaczy Razem, stanowi to olbrzymi konflikt interesów i „Morawiecki powinien się z niego rozliczyć, zanim obejmie urząd premiera”, jeśli bowiem nie pozbędzie się udziałów w banku, to „będą realne podstawy, by obawiać się, że premier sprzyja interesom BZ WBK”. Dlatego, aby „oczyścić sytuację” desygnowany na szefa rządu polityk powinien sprzedać posiadane przez siebie akcje BZ WBK i ulokować je w tzw. ślepym funduszu powierniczym.  Zdaniem Zandberga, premier Morawiecki zachowałby się przyzwoicie, gdyby po sprzedaży zatrzymał jedynie równowartość akcji z października 2015 roku, nadwyżkę uzyskaną w czasie, gdy pełnił funkcję wicepremiera, przekazał na cele społeczne. Razem proponuje na przykład datek „na pomoc ofiarom nieuczciwych praktyk sektora bankowego”.

Apel partii Razem spotkał się z szybką reakcją, również za pośrednictwem PAP. Departament Komunikacji Ministerstwa Rozwoju odpowiedział, że „Mateusz Morawiecki już jako wicepremier całkowicie zamroził swój portfel akcji Banku Zachodniego WBK, nie obraca akcjami, a wszelkie korzyści przekazuje na cele charytatywne i społeczne”. Jak twierdzi resort, podobnie chce czynić jako premier. – „Zobowiązał się też nie dokonywać żadnych operacji związanych z obrotem akcjami. A ponadto wszelkie korzyści związane z potencjalnymi dywidendami – w całości przekazywać na cele charytatywne i społeczne, co sukcesywnie realizuje” – podkreślono w przesłanej odpowiedzi. Czy uda się premierowi Morawieckiemu palić bez zaciągania, czas pokaże.

/mpm/

Źródło: dziennik.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
shaqPlus ujemnyjeylosmętekWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Maciek123454321
Maciek123454321

I bardzo dobrze. Bankster – opiekunem najuboższych. Hahaha! Jeśli notowania PiS-u nie spadną, będę miał czarno na białym, że popierają ich imbecyle, którym można wmówić wszystko.

jeylo
jeylo

haha czlowieku tego nie trzba sprawdzac, to sa imbecyle. Prawa w wolnej demokratycznej chrzescijanskiej Polsce broni zasluzony i wielokrotnie nagradzany za gorliwosc prokurator komunistyczny Piotrowski, premieruje bankster i doradca znienawidzonej platformy a ministrem obrony jest czlowiek, ktory w kazdym normalnym kraju by mial zolte papiery… rece opadaja

shaq
shaq

Co to znaczy „zamroził swój portfel akcji”? Co to za piramidalna bzdura? Wystarczy, że się powie, że się nie planuje zakupu/sprzedaży jakiegoś wysokowartościowego dobra i już ustawa nie obowiązuje???

Waldemar
Waldemar

Propozycja Zandberga wydaje mi się racjonalna. Styk biznesu i polityki rodzi zawsze patologie,: klasyczny przykład to osobliwe inwestycje Andreja Babisza, czeskiego miliardera, no i do niedawna ministra finansów.

smętek
smętek

Ten człowiek od prezentowania wizji ślicznie wyrysowanej na slajdach przez speców z Bostonu myśli, że wszyscy jesteśmy głupi i zamrożenie(?) akcji uznajemy za tożsame z ich sprzedażą. Ciekawe kiedy Morawiecki junior zostanie dyrektorem Opery Narodowej.

Plus ujemny
Plus ujemny

Historia chichocze coraz głośniej.
W gruncie rzeczy drogę do samodzielnej władzy PiS otworzył A.Zandberg eliminując z Sejmu SLD po swoim błyskotliwym zwycięstwie w ostatniej debacie wyborczej.

Maciek123454321
Maciek123454321

Bez przesady. Po prostu wyjątkowo korzystnie dla PiS-u rozłożyły się głosy. Tak się składa, że też głosowałem na RAZEM. Mam swoje poglądy, a naprawdę nie po drodze mi było – i w dalszym ciągu nie jest – z panem Czarzastym i panem Millerem. Naprawdę nie uważam, żebym miał się czuć odpowiedzialny za wygraną PiS-u. Przypominam, że Korwinowi zabrakło ok. 5000 głosów, żeby wejść do sejmu, mieli 4,9%. Najbardziej niestety zawiniła PO dopuszczając do tego, że powstała Nowoczesna. A Nowoczesnej by nie było, gdyby PO wcześniej zatroszczyło się o ludzi. Nie patrzmy wstecz, zastanówmy się lepiej, jak zagłosować w listopadzie.