PE uchwalił rezolucję krytykującą projekt karania więzieniem za edukację seksualną, nad którym pracuje polski Sejm

Morawiecki świętuje wypracowanie kompromisu: „Zrealizowaliśmy nasze cele”

W Parlamencie Europejskim przyjęto rezolucję krytykującą Polskę za projekt ustawy dotyczący edukacji seksualnej. Europosłowie zaapelowali do polskiego parlamentu, aby wstrzymał się od przyjęcia proponowanego projektu ustawy. Za rezolucją było 471 europosłów, 128 zagłosowało przeciw, a 57 wstrzymało się od głosu.

 

W rezolucji PE „wyraża głębokie zaniepokojenie niezwykle niejasnymi, szerokimi i nieproporcjonalnymi przepisami projektu ustawy, które de facto zmierzają do penalizacji upowszechniania edukacji seksualnej wśród nieletnich”. Europosłowie podkreślili, że zmiany w projekcie „grożą w szczególności edukatorom seksualnym, w tym nauczycielom, pracownikom służby zdrowia, pisarzom, wydawcom, organizacjom społeczeństwa obywatelskiego, dziennikarzom, rodzicom i opiekunom prawnym – karą pozbawienia wolności do trzech lat za nauczanie o ludzkiej seksualności, zdrowiu i stosunkach intymnych”.

Europosłowie uważają, że edukacja seksualna jest niezbędną częścią programu nauczania w szkołach. Powinna obejmować takie tematy jak „orientacja seksualna i tożsamość płciowa, ekspresja seksualna, związki i wyrażanie zgody, a także informacje o negatywnych skutkach lub chorobach, takich jak choroby przenoszone drogą płciową i HIV, nieplanowana ciąża, przemoc seksualna”.

 

„Jeśli politycy europejscy widzą, że w Polsce padają propozycje, żeby wsadzać do więzienia kogoś na trzy lata za to, że mówi o edukacji seksualnej, o antykoncepcji, o przebiegu ciąży, o życiu seksualnym, to politycy europejscy patrzą na to szeroko otwartymi oczami” – powiedział po głosowaniu europoseł PO Bartosz Arłukowicz. A Elżbieta Łukacijewska dodała, że każdy rodzic powinien być za tym, żeby polskie społeczeństwo było wyedukowane i umiało się bronić przed działaniami pedofilskimi i przemocą seksualną. – „Jeśli ktoś jest przeciwko temu, to sprzyja pedofilii” – stwierdziła.

Do sprawy na Twitterze odniósł się europoseł Wiosny Robert Biedroń. – „PE przyjął właśnie zdecydowaną większością rezolucję potępiającą projekt ustawy o edukacji seksualnej w Polsce. Europosłowie PIS jak zwykle byli w mniejszości. To bardzo klarowny przekaz: mamy XXI wiek, a nie średniowiecze. Polskie dzieci mają prawo do rzetelnej edukacji” – napisał Biedroń.

bt

Źródło: polsatnews.pl, Twitter

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments