Pekao i LOT pomogły znieść wizy do USA

Pekao i LOT pomogły znieść wizy do USA

Między lipcem a wrześniem, gdy rząd PiS walczył o wpisanie Polski na listę bezwizową, Bank Pekao SA fundował swoim pracownikom amerykańskie wizy, bo „USA stają się popularnym kierunkiem turystycznym”. Natomiast LOT dawał chętnym na wyprawę za ocean 650 zł zniżki na bilet od każdego miejsca w samolocie w obie strony.

 

Przypomnijmy: we wrześniu Trump miał przyjechać do Polski na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a przy tej okazji ogłosić koniec wiz do USA. Zasada jest taka, że nastąpi to wtedy, gdy amerykańscy konsulowie odrzucą mniej niż 3 proc. polskich wniosków o wizy. To w tym czasie pracownicy Banku Pekao SA dostali ofertę podróży za Atlantyk (była dostępna w wewnętrznej sieci bankowej; zakładał 160 dol. opłaty wizowej). W pakiecie był szybki dostęp do wiz, początkowo dla pracowników, a w miarę rozkręcania się programu także dla rodzin.

Pojawiły się także inne udogodnienia – wszystko w imię zintensyfikowania ruchu turystycznego między Polską a USA. Tyle, że z myślą o pracownikach jednej firmy. Dlaczego akurat tej? Zrepolonizowanemu Pekao SA prezesuje Michał Krupiński. Wysoko notowany w kręgach obecnej władzy: To jego bank wybrał Kaczyński, gdy szukał kredytowania dla spółki Srebrna.

 

To nie wszystko. We wrześniu bank organizuje „czwartki z amerykańskim konsulem”, można się tam dowiedzieć wszystkiego o wizach, a nawet pstryknąć potrzebną fotkę do wniosku, bo na miejscu dyżuruje fotograf.

4 października prezydent USA ogłosił, że Polska dołączyła do programu bezwizowego. W obozie władzy euforia. „No to mamy 30:1. 30 lat ma III RP wiele rządów, które miały świetnych dyplomatów, a dopiero rząd PiS wizy załatwił” – powiedział Patryk Jaki, eurodeputowany PiS. Adam Andruszkiewicz: „To możliwe dzięki skutecznej polityce zagranicznej oraz wewnętrznej naszego Rządu. 13 października – wszyscy idziemy na wybory!”. „Po 30 latach starań ruch bezwizowy staje się faktem, to efekt dobrej współpracy między rządami naszych krajów i dowód na wiarygodność składanych deklaracji” – podkreślał Piotr Müller, rzecznik rządu.

Jednak LOT i Pekao SA nie są zbyt szczodre w udzielaniu odpowiedzi na pytania o tę akcję. Biuro marketingu odpisało, że każdy z oferty mógł skorzystać, a bank działał transparentnie. Przypomniało także, że nie jest to też pierwsza akcja benefitowa, bo bank proponował pracownikom m.in. ubezpieczenie w LUX MED-zie, specjalną ofertę na zegarki Garmin i Fitbit, ubezpieczenie w PZU, rezerwacje w portalu Booking.com – czytamy w portalu GW. Na pytanie, czy oferta była tylko dla Pekao SA, czy też innych instytucji oraz ile osób z niej skorzystało, spółka LOT jeszcze nie odpowiedziała.

mpm

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
darooHerodAntypis Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
HerodAntypis
HerodAntypis

A kiedy pojedziemy beż wiz do ciepłego człowieka? Po co jechać. Wkrótce Białoruś będzie w Polsce.

daroo
daroo

A po wała mam jechać ( lecieć ) do USA? do roboty na czarno się nie opłaca i trochę daleko ,turystycznie tez słabo bo trzeba spełnić szereg warunków m.in. zakwaterowanie ,kasa itd. bo inaczej mnie nie wpuści emigracyjny i wyjdzie mi droga przejażdżka ,w Europie wsiadam w samochód i jadę dokąd chcę i nikt mi nosa w tyłek nie wsadza węsząc że coś chcę nielegalnie robić BTW to nie rząd tylko ludzie spowodowali że odsetek odmów( tu na miejscu w PL a nie w USA więc LOT i PKO nie miały tu decydującego wpływu) spadł poniżej 3% i trzeba to… Czytaj więcej »