Petycja w sprawie zawieszenia naukowca z UJ za obrazę Frasyniuka

Petycja w sprawie zawieszenia naukowca z UJ za obrazę Frasyniuka

Prawie 5 tysięcy osób złożyło swoje podpisy pod petycją do rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego o zawieszenie w prawach pracownika doktora Aleksandra Głogowskiego. Są wśród nich także akademicy z Krakowa oburzeni wpisem kolegi.

Głogowski zaraz po zatrzymaniu Władysława Frasyniuka podczas obywatelskiej manifestacji na Krakowskim Przedmieściu 10 czerwca napisał na Twitterze: „Facet chwali się, że siedział za komuny… Podobało mu się w pierdlu, czy co? Pewnie pod prysznicem”. W internecie zawrzało. W sieci pojawiły się posty, że wobec wulgarnej wypowiedzi Głogowskiego Polacy nie mogą przejść obojętnie.

Pojawiła się też petycja skierowana do Wojciecha Nowaka, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, w sprawie zawieszenia naukowca w prawach nauczyciela akademickiego. „My niżej podpisani pragniemy wyrazić najgłębsze oburzenie zachowaniem pracownika Uniwersytetu Jagiellońskiego, p. dr. hab. Aleksandra Głogowskiego, który swoją postawą obywatelską zaprzeczył wszelkim cnotom i wartościom, jakim powinien hołdować pracownik UJ” – czytamy w petycji. Zdaniem jej autorów, „Głogowski obraził zarówno Frasyniuka, jak również tysiące innych osób, które w czynny sposób przeciwstawiały się totalitarnemu państwu PRL, ryzykowały życiem, zdrowiem, utratą wolności, walczyły o niepodległe państwo, w którym będzie się szanowało prawa człowieka. Jego wypowiedź nie może być usprawiedliwiona niczym, nawet faktem, że urodził się w 1975 roku, tak więc o stanie wojennym oraz Solidarności dowiedział się dopiero z książek”.

Autorzy listu piszą, że postępowanie naukowca „łamie wszelkie normy współżycia społecznego i zwykłej ludzkiej przyzwoitości, a zwłaszcza standardy nauczania akademickiego i postawy godnej uczonego, w szczególności pracownika tak prestiżowej uczelni jak Uniwersytet Jagielloński. Naruszenie każdej i czyjejkolwiek godności jest czynem moralnie odstręczającym, staje się sygnałem głębszego schorzenia etycznego w środowisku lub niskiej moralnej klasy poszczególnych osób, nie usprawiedliwionych bynajmniej z powodu innych, akademickich walorów”. Petycja powstała pomimo tego, że następnego dnia Głogowski wrzucił tweeta z przeprosinami. Co ważne, dotarła już do rektora UJ, ale nie wiadomo jeszcze, czy wobec naukowca zostaną wyciągnięte konsekwencje.

Przypomnijmy: ponad tydzień temu, podczas obywatelskiej manifestacji na Krakowskim Przedmieściu, policja wyniosła za ręce i nogi legendę „Solidarności” Władysława Frasyniuka. Człowieka, którego za aktywność w antykomunistycznym podziemiu wsadzono do więzienia na prawie cztery lata, kilkakrotnie został w nim pobity. W wolnej Polsce Frasyniuk został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odebrał go z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Dziś Frasyniuk nie ukrywa, że rządy Prawa i Sprawiedliwości za czasów Jarosława Kaczyńskiego, zaczynają przypominać mu Polskę Ludową. PiS łamie nie tylko Konstytucję, ale także na różne sposoby stara się ograniczyć wolność obywateli. Zatrzymanie przez policję podczas ostatniej demonstracji opozycjonista porównał do swoich, dawnych doświadczeń więziennych.

Warto wiedzieć, że Aleksander Głogowski, pracownik Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, autor wielu publikacji naukowych oraz artykułów w rydzykowym „Naszym Dzienniku” też ma na swoim koncie odznaczenia. Między innymi medal „Pro Patria” za… szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Polski. Cóż więc się stało, że posunął się do takiego wulgaryzmu? – „Mam poczucie, iż zaniedbaliśmy czegoś w edukacji młodszego pokolenia, zwłaszcza w obszarze postaw etycznych i moralności, a zwłaszcza zwykłej przyzwoitości i kultury” – taką oto refleksją podzielił się w sieci prof. Józef Krzysztof Gierowski, światowej sławy psychiatra i psycholog, do niedawna kierownik Katedry Psychiatrii Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. – „Jako wieloletniemu pracownikowi UJ jest mi wstyd” – napisał.
(Źródło: Newsweek)

/jp/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Petycja w sprawie zawieszenia naukowca z UJ za obrazę Frasyniuka"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zgredzinka

Tak bez wątpienia ta dziedzina edukacji została dotkliwie pominięta, skoro dzisiaj dochodzi do takich sytuacji.
Oganianie się od postkomunistycznej biedy i pogoń za lepszym życiem, odcisnęła niestety swoje piętno na młodym pokoleniu.
I co z tego, że materialnie żyje się nam t0raz lepiej, skoro mentalnie społeczeństwo do tego dobrobytu nie dorosło. To jeszcze ciągle dzicz.

Dana

Niekoniecznie jest tu winien wiek owego dr (swoją drogą mój rocznik, a ja odkąd sięgam pamięcią zawsze podziwiałam pana Władysława Frasyniuka, pewnie dlatego że pochodzę z niewyedukowanej, prostej rodziny chłopskiej). Tu odezwał się zwykły brak kultury, chamstwo i brak szacunku dla ludzi, którzy myślą inaczej. Zwykłe, wyedukowane prostactwo:/.

Sławomir

Wstyd za stan swojego zbydlęcenia może i powinien odczuwać jedynie osobnik zbydlęcały.
Istnieje domniemanie, że funkcjonariusze cielca z Torunia i bolszewii pisowskiej stanem bycia zawstydzonymi swoim zwyrodnieniem nie dysponują.

Zwinka

I tak to słynny UJ schodzi na …doktory.

Pedziwiatr

Miejmy nadzieję,że Pan Rektor stanie na wysokości zadania i nie podda się presji.
Kiedy wszyscy ludzie,na różnych stanowiskach zaczną bronić normalności,przestaną robić z Nas stado baranów prowadzonych na rzeż.
Wszystkich przecież nie wymienią na Nowych(SWOICH)

Zwinka

Wszystkich nie wymienią, ale wielu przestawi wajchę na „właściwy” tor, dla własnych, konkretnych korzyści – TU i TERAZ… Nic nowego pod słońcem, zawsze tak było, jest i będzie. I tylko gdy kolejny, totalitarny system pada na pysk, okazuje się, że nie ma winnych. Samo się tak jakoś porobiło…

Pedziwiatr

Wiem,że tak jest.
Chorągfiewki powiewają zależnie od kierunku wiatru.
Ale nie mieści mi się w głowie,że można żyć chodząc na smyczy.

Zwinka

Przy okazji pooglądałam sobie fotki pana doktora i tak się zastanawiam: czy ta urocza, bujna grzywka nad czołem to mu się sama robi, czy modeluje ją na Professional [3D] MEN żel do włosów strong ?

Pedziwiatr

Taki,trochę modniś pretendentujący do tytułu osoby bardzo chcącej mieć powodzenie i budzić zainteresowanie Pań.

Plus ujemny

Pewnie Pan dr.hab ma już listę stołków na których moze ulokować swój tyłek . Jest tylko jeden warunek – musi na kogoś donieść. No bo takie reguły ma jego ferajna.