Pięć przykazań o. Rydzyka

Prawie 1 mln zł dla Rydzyka z resortu zdrowia - „I to w czasie, gdy brakuje pieniędzy na leczenie raka”

Jego szkoła uczy demokracji polegającej na wymuszeniu totalitarnej władzy nad umysłami, ciałami i portfelami Polaków.

Prawie niezauważona przemknęła w mediach informacja, że trzy miliony złotych wyasygnuje ze swojej kasy Ministerstwo Sprawiedliwości na dofinansowanie Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. No bo jaka to sensacja, że obecna władza systematycznie dokarmia imperium Rydzyka? Wiadomo też, że nie płaci bezinteresownie. Kaczyńskiemu jest bardzo na rękę wyzwanie rzucone polskiemu Kościołowi przez toruńską schizmę, które dokładnie współgra z jego stylem władzy – dziel i rządź. Podział Kościoła pozwala mu na utrzymanie swoistej kontroli nad duchownymi, a sowite zapomogi służą promowaniu w toruńskich mediach zarówno Prezesa nad Prezesy, jak i jego wyznawców. Tym razem jednak 3 miliony nie są zwykłą łapówką i PiS nie oczekuje od mediów Rydzyka oddawania dodatkowych hołdów ani nadprogramowych zachwytów nad „dobrą zmianą”.

Uczelnia Rydzyka wygrała ministerialny konkurs, pokonując renomowane placówki naukowe, bo – jak sądzę – jej przesłanie idealnie wpisuje się w PiS-owską strategię ogarniania ideologicznym wpływem wszystkich grup społecznych, ze szczególnym uwzględnieniem tych, którzy nie zdążyli się dotąd przekonać o zaletach szczególnej formy demokracji, wspólnej dla PiS, jak i toruńskiego Kościoła. Demokracji polegającej na wymuszeniu totalitarnej władzy nad umysłami, ciałami i portfelami Polaków.

Padło na sędziów, prokuratorów i pracowników administracji, którzy szkoleni będą w zakresie kontaktów z mediami i wystąpień przed kamerą. W zajęciach mają również uczestniczyć prezesi oraz wiceprezesi sądów, szefowie prokuratur oraz ich zastępcy. Teoretyczne i praktyczne zajęcia zaplanowano dla co najmniej 800 osób. Można przypuszczać, że wzorem dla nich mają się stać czołowi funkcjonariusze PiS, którzy osiągnęli swoiste mistrzostwo w nieodpowiadaniu na pytania, w omijaniu prawdy, w zbaczaniu z tematu i w opluwaniu przeciwników. Nadeszła pora, by sprawdzone w PiS tajniki erystyki dotarły także do tych, którzy winni godnie reprezentować zarówno upartyjnioną już prokuraturę, jak i nieobjęte jeszcze partyjnym nadzorem sądy.

Czego ich będą uczyć – nietrudno przewidzieć, obserwując w zawłaszczonych mediach publicznych występy absolwentów toruńskiej Alma Frater oo. redemptorystów. Bez większego ryzyka błędu można przyjąć, że szkolenie medialne sędziów i prokuratorów prowadzone będzie w myśl pięciu podstawowych przykazań:

Przykazanie 1. NIE ODPOWIADAJ NA PYTANIA. Pamiętaj, że nikt już nie zaprasza rzecznika do studia po to, żeby się czegoś od niego dowiedzieć i żaden dziennikarz na konferencji prasowej nie spodziewa się usłyszeć precyzyjnej odpowiedzi na zadane pytanie. A nawet jeśli niechcący udzieliłbyś konkretnej odpowiedzi – to i tak nikt Cię nie pochwali za rozsądną i wyważoną ocenę, nikt nie doceni Twojej chęci zbliżenia się do jakiejś prawdy. Prawda jest najczęściej nudna i nie poprawia oglądalności. Dlatego, niezależnie od treści pytań, mów cokolwiek, co ci akurat do głowy przyjdzie. A jeśli nie przyjdzie, mów to, co Ci szef kazał. I nie obawiaj się, że redaktor przerwie. Nie przerwie, dopóki będziesz niezłomny, pryncypialny i dosadny.

Przykazanie 2. JEŚLI CHCESZ AWANSOWAĆ – PRZYDZWOŃ OPOZYCJI. Każde pytanie może być tu pretekstem. Dostaniesz od mocodawców wytyczne, co masz wypomnieć i komu nabluzgać, więc przed konferencją prasową czy rozmową w mediach przygotuj sobie kwestie, które najdobitniej wykażą, jak beznadziejna była polityka poprzedników i jak wspaniałe są zamierzenia wiodącego obecnie ugrupowania. Nie obawiaj się, że jakiś redaktor Cię skarci. Będzie udawał, że oczekuje precyzyjnej odpowiedzi, będzie Ci niezdarnie przerywał, będzie niby dociekał, ale tak naprawdę chodzi mu przecież o to, żeby w jego relacji lub programie „się działo”. Zresztą widzowie i słuchacze też wolą obelgi od poprawnych formułek, a aferalne scenariusze przedkładają nad uciążliwe drążenie prawdy i zawsze chętniej uwierzą w spisek, niż w przypadek.

Przykazanie 3. NAJWAŻNIEJSZE SĄ WARTOŚCI – wszystko jedno jakie. Wybór jest duży, ale lepiej nie głosić wszystkich naraz. Zauważ na przykład, że w popularnym zawołaniu: Bóg-Honor-Ojczyzna występuje przypadkowe słowo „honor”. A Ty przecież nie musisz być przyzwoity. Jeśli twardo stoisz w obronie Wartości, to nieważne, czy sam ich przestrzegasz. Jeżeli będziesz wystarczająco bezkompromisowy, niezłomny i pryncypialny, to nie musisz być ani uczciwy, ani tym bardziej mądry. Używaj więc twardych słów, soczystych inwektyw, jednoznacznych ocen i mocnych zwrotów. A na jakiś zarzut czy krytyczną uwagę dziennikarza odpowiedz, że ONI wcześniej robili przecież to samo, tylko jeszcze gorzej!

Przykazanie 4. KŁAM MĄDRZE. Kiedy kłamiesz – bo przecież musisz kłamać – to, broń Boże, nie uzasadniaj swojego łgarstwa i nie skupiaj na nim uwagi słuchaczy, bo możesz trafić na wrednego typa, który zna prawdę i potrafi od razu jej dowieść. Dlatego przenigdy nie rzucaj kłamstw pojedynczo. Strzelaj od razu całymi seriami. Wtedy dziennikarz lub twój adwersarz w dyskusji na pewno się zgubi, zapowietrzy i straci szansę na sprostowanie, a jeśli nawet ktoś złapie Cię na jednym kłamstwie, to inne łgarstwa bez przeszkód dotrą do umysłu widzów i słuchaczy. Warto też zapamiętać zwroty, które potwierdzają oczywistą oczywistość każdego oszustwa: „Jak powszechnie wiadomo, Polacy są przekonani, wszyscy o tym mówią…”

Przykazanie 5. ZRÓB WRAŻENIE! Konferencja prasowa, wywiad czy debata to nie rozmowa ani tym bardziej wymiana myśli i poglądów. To wojna. To walka o prymat, którą ktoś musi wygrać, a ktoś przegrać. A wygrywa ten, kogo zapamiętają widzowie – czyli ten, kto zrobi największe wrażenie. Więc nie mów, tylko przemawiaj. Nie dyskutuj, tylko pouczaj. Nie informuj, tylko wygłaszaj opinie. I wal swoją PRAWDĄ na odlew, nie oszczędzając przeciwników. Przerywaj rozmówcom, kiedy tylko zaczną mówić coś niewygodnego, ale za żadne skarby nie pozwól przerwać sobie. Owszem, może się zdarzyć, że w jakiejś sprawie zabraknie Ci argumentów. Wtedy możesz skorzystać z doświadczeń wybitnej rzeczniczki klubu PiS i zalecić dziennikarzom to, co zaproponowała im Beata Mazurek: żeby puknęli się w głowę.

Andrzej Karmiński

PS. Red. Renata Grochal napisała w „GW”, że Kaczyński dlatego gada głupoty w sprawie zmian ustawy aborcyjnej, bo zawsze mówi to, co myśli. Moim zdaniem gdyby tak było, Kaczyński nie mówiłby nic.

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

25
Dodaj komentarz

avatar
9 Comment threads
16 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
mariana131Andrzejgniewko_syn_rybaSławomirJaaaaacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Piekło czeka.

Misio
Misio

Jakim cudem taki troglodycki artykul mogl sie ukazac na portalu dla polskiej inteligencji? Przeczytalem z uwage szukajac potwierdzenia na odwaznie postawiona teze… A tam, w srodku mamy oto takie zdanie: „Uczelnia Rydzyka wygrała ministerialny konkurs, pokonując renomowane placówki naukowe, bo – jak sądzę – jej przesłanie idealnie wpisuje się w PiS-owską strategię (…)”. To co autor sadzi bez cienia dowodow jest tylko jego nieistotnym osadem, ktory rownie dobrze moglby zachowac dla siebie. A moze uczelnia torunska konkurs wygrala, bo tak po prostu zlozyla najlepsza oferte? Ale to juz autorowi, ktorego umysl przy pisaniu tego tekstu najwyrazniej nie zostal skazony glebsza… Czytaj więcej »

Jacek
Jacek

A Misiewicz to najlepszy prezes…

Jaaaaacek
Jaaaaacek

Misio
Jeśli potrafisz się skupić i przeczytać swój komentarz obiektywnie, to autor „przykazań” napisał tylko o zasadach, które stosujesz , vide Twoja odpowiedź.

Andrzej
Andrzej

Oj, niełatwą masz robotę, misiu biedny. Nie dość, że dyżur na okrągło, to jeszcze ludzie tu jacyś niemili, a na dokładkę w centrali argumentów zabrakło i trzeba samemu coś wymyślić, a to ciężko jest. Powinni jakiś dodatek dawać za uciążliwe warunki pracy.

Maciek123454321
Maciek123454321

Misio za pieniądze podatników robi z siebie idiotę.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Nie obrażaj troglodytów !!! 😉

krakus
krakus

Cywilizacja chrześcijańska osiągnęła najwięcej. Podbiła nowe lądy. Na księżycu stanęli tylko biali chrześcijanie jak dotąd. Wy chcecie ją zniszczyć i zamienić na homoseksualno-islamską jak na zachodzie czy w Szwecji kraju z afrykańskim współczynnikiem gwałtów.

Jacek
Jacek

Gdyby nie cywilizacja islamska to Tomasz Akwinata nie byłby doktorem naszej…

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Co to znaczy „doktor cywilizacji” ???

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Nie ma czegoś takiego jak „cywilizacja homoseksualno-islamska”. Islam potępia homoseksualizm. Ja osobiście bardzo liczę na jego pełne zawładnięcie Europą i wręcz nie mogę się tego doczekać, żeby zobaczyć wtedy miny tych wszystkich, którzy dziś narzekają, że Polska to „państwo wyznaniowe”… ;)))

Maciek123454321
Maciek123454321

Tak właśnie wygląda rozmowa z każdym PIS-uarem. Nic dodać, nic ująć.

Wiesław
Wiesław

ojciec tadeusz uczy dzieci swoje
a potem wszystkie wprowadził na pokoje
hejże dzieci hejże ha które nr konta zna
bis

Zwykły Kowalski
Zwykły Kowalski

Hehe…dobre! Mogę się przyłączyć?
Proponuję drugą zwrotkę:
…Zna je krakus zna i Misio
Na specjalnej lince wiszą
Hejże dzieci hejże ha,
Ojciec dalej w kulki gra.

wiesław
wiesław

No jasne, zapraszam
choć w/g mnie powinna brzmieć tak:
zna już je gniewko zna krakus i Misio
bo na specjalnej lince w radiu wiszą
hejże dzieci hejże ha ojciec dalej w kulki gra.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Hahaha, gniewko nie ma radia… ;)))

mędrkowski
mędrkowski

Można się zastanawiać, czy to jest nauka, czy też programowanie umysłów. Patrząc na gadające głowy niektórych posłów PiS, którzy jak twierdzi jedna z posłanek tej partii są po przeszkoleniach w tej szkole, mamy wrażenie, że ciągle oglądamy tą samą uśmiechniętą i wszystkowiedzącą fizjonomię. Takie podobno są efekty programowania umysłów NLP.

Sławomir
Sławomir

Ociec Tadziu,
tfu, ffu, redempterrorysta, czy jakoś tak to się zowie,
będzie niebawem prał mózgi sędziom,
bo taka jest wola dyktatora.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Wygląda na to, że na tym portalu zaczęła się (nie)szlachetna rywalizacja pomiędzy PP. Karmińskim i Mystkowskim w biciu rekordów chamstwa w artykułach. Któremu z nich kibicujecie ?… ;)))

Andrzej
Andrzej

Ja kibicuję Terlikowskiemu. Ostatnio kładzie Karnowskich na obie łopatki. I przyznam się, że zżera mnie zawiść. Gdzie mi tam do jego Himalajów chamstwa…

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Jakieś przykłady tych „Himalajów” mogę prosić ?…

Andrzej
Andrzej

Widzę, że zleceniodawca nie zadbał o wyposażenie dyżurnych w odpowiednią jedynie słuszną lekturę. Trudno, trzeba czytać samemu.

gniewko_syn_ryba
gniewko_syn_ryba

Ja zaś widzę, że Pana zleceniodawca nie zadbał o wyposażenie w merytoryczne argumenty, a jedynie w aluzje i insynuacje… Owszem, czytam i jakoś żadnych „Himalajów chamstwa” w artykułach wymienionych autorów nie znajduję, dlatego prosiłem o wskazanie takowych ale jest to zapewne wysiłek przewyższający Pana zdolności intelektualne dlatego nie będę Pana więcej zadręczał….;-P Tak czy owak, moim skromnym zdaniem jeszcze Pan Mystkowskiemu ustępuje…

wiesław
wiesław

„Mount Everest”, „Kanczendzonga”, „Lhotse”, „Makalu”, „Czo Oju”, „Dhaulagiri”, „Manaslu”, „Nanga Parbat”, „Annapurna”

mariana131
mariana131

Pod koniec lat 90. i w 2002 r. wywiad wojskowy i cywilny badały, na jakiej zasadzie Radio Maryja korzysta z rosyjskich częstotliwości. W poniedziałek likwidator WSI i szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz oświadczył dziennikarzom, że ma dowody na to, że WSI prowadziły inwigilację środowisk skupionych wokół dyrektora rozgłośni o. Tadeusza Rydzyka. Nie chciał podać szczegółów, zapowiadając, że ogłosi w tej sprawie komunikat. O inwigilacji mediów Rydzyka od kilku dni pisze „Nasz Dziennik”, gazeta związana z „Radiem Maryja” i TV Trwam. Rosyjska koncesja – To nie miało nic wspólnego z żadną inwigilacją Radia Maryja czy „Naszego Dziennika”. Naszym obowiązkiem było… Czytaj więcej »