Pierwsze bezprecedensowe skutki „reformowania” sądów przez PiS

Średni czas rozpatrywania apelacji 2-3-krotnie dłuższy przez pisowską reformę

Irlandzki sąd zadał pytanie Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej, czy można odesłać do Polski obywatela RP na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania w sytuacji, kiedy zagrożona jest niezależność polskich sądów. – „Ostatnie zmiany w polskim prawodawstwie odnośnie wymiaru sprawiedliwości są tak wielkie, że [irlandzki] Wysoki Trybunał zmuszony jest uznać, że w Polsce naruszono praworządność i złamano zasady demokracji” – cytuje sędzię Wysokiego Trybunału w Dublinie (sądu wyższej instancji) Aileen Donnelly „GW” za „Irish Times”.

Chodzi o ekstradycję 41-letniego Artura C., którego polska policja poszukuje od ponad pięciu lat za m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej i handel narkotykami. W sumie wydano za nim aż trzy międzynarodowe listy gończe.

„W Polsce doszło do celowej, przekalkulowanej i prowokacyjnej zmiany prawa, która doprowadziła do demontażu niezależności sądownictwa, kluczowego składnika państwa prawa. Zgodność polskiego prawa z konstytucją nie może być zagwarantowana w efektywny sposób, ponieważ niezależność sądownictwa i legitymacja trybunału konstytucyjnego została w poważny sposób podważona. (…) Gdyby wydano C. do Polski, to musiałby on stanąć tam przed wymiarem sprawiedliwości, gdzie minister sprawiedliwości jest jednocześnie prokuratorem i ma wpływ na przewodniczących sądów” – powiedziała Donnelly. Jej zdaniem, mogłoby to mieć wpływ na wyrok w sprawie Artura C. Ogłosiła więc, że poprosiła o rozstrzygnięcie Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

To bez wątpienia precedens – skomentował w „GW” decyzję irlandzkiej sędzi Bartosz T. Wieliński. – „Rząd PiS powtarzał, że spór z Komisją Europejską o praworządność to wymysł podburzanych przez opozycję brukselskich elit, który w żadne sposób nie odbije się na funkcjonowaniu Polski w Unii. Decyzja sędzi z Dublina pokazuje, jak bardzo politycy PiS się mylili” – napisał.

bt

Źródło: wyborcza.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

18
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
16 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
bulkaMirosławaZgredzinkaParagraf22Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Aga
Aga

Jaki ten nowy krzyżyk stawiać żeby mi nikt na karcie nie domalował?

Maciek123454321
Maciek123454321

Są dwie opcje. Jedna polega na postawieniu krzyżyka przy wybranym kandydacie i zamalowaniu mazakiem wszystkich pozostałych. Druga opcja jest prostsza. Postawić krzyżyk przy nazwisku wybranego kandydata i dopisać na karcie „Oddałam (oddałem) głos na….” i tu napisać nazwisko kandydata.

Paragraf22
Paragraf22

Pierwsza wersja jest chyba skuteczniejsza bo może się okazać, że nie wolno czytać dopisków i brać ich pod uwagę bo nie przewiduje tego prawo wyborcze.

Maciek123454321
Maciek123454321

Chyba masz rację, przyjdę do lokalu z mazakiem.

Mirosława
Mirosława

Ale dopisać można na drugiej stronie .Przecież nie będą to wyzwiska dlaczego mają unieważnić?

Zgredzinka
Zgredzinka

Myślisz, że będą przeglądali głosy na wszystkie strony?
Należy zrobić krzyżyk we właściwej kratce i przy niej zrobić dopisek „to mój wybór”, a inne kratki zamalować.
Albo też na górze dla pewności napisać: „moim kandydatem jest Xxxx”.

Zgredzinka
Zgredzinka

Teraz na karcie wyborczej można babrać co się chce, bez szkody dla ważności głosu,
Widać prawodawca liczy na to, że wszelkie niejasności interpretowane będą na jego korzyść.
Im więc jaśniej sprecyzujemy swoje stanowisko, tym mniejsze pole do dowolności w interpretacji.

Zgredzinka
Zgredzinka

I w tym drugim wariancie masz zupełną rację. Tylko wyraźny dopisek jest w stanie zapobiec przerobieniu naszego głosu w głos nieważny.
W przeciwnym razie, ta druga komisja do zadań specjalnych, zamaluje wszystkie kratki i głos będzie nieważny.

Maciek123454321
Maciek123454321

Dwa głosy, dwie wersje… Zgredzinko, zadałaś mi ćwieka. Teraz to już sam nie wiem.

Zgredzinka
Zgredzinka

Miejmy nadzieję, że niezależne media staną na wysokości zadania i przed wyborami rozkręcą, zakrojoną na szeroką skalę, kampanię informacyjną, na temat skutecznego zapobiegania fałszerstwom wyborczym.
Nie tylko okazjonalnie, ale co tydzień, zamiast pyskówek polityków w programie „Kawa na ławę”, powinny być organizowane „Areny idei”, gdzie znawcy tematu instruowaliby wyborców w zakresie omijania meandrów nowego prawa wyborczego.
W przeciwnym razie będzie podobnie jak z referendum w sprawie Brexitu.

Maciek123454321
Maciek123454321

Fakt, kawy na ławę nie da się już oglądać. Nie rozumiem, po co opozycja wdaje się w pyskówki z sasinem czy bylejakim. Jedyny facet na poziomie, to Cymański. Ci od dudusia, to już w ogóle wymoczki, które nie mają nic do powiedzenia, poza tym, że „prezydent się zastanawia”. Ja na miejscu Neumanna, Arłukowicza czy Lubnauer powiedziałbym takiemu sasinowi krótko – „pan nie jest żadnym partnerem do rozmowy.” I skończyłaby się kawa na ławę. Poza tym Rymanowski – sorry – ale to jest dupa, nie prowadzący. On nie panuje nad niczym.

Zgredzinka
Zgredzinka

Fakt, nie panuje nad przebiegiem dyskusji i pozwala na to, by widz niczego nie zrozumiał w tym jazgocie.

bulka
bulka

ze wszystkim zgoda Macku ale o panu C to gruuuba przesada pisac, ze jest na poziomie.
Jestem w zaskoczeniu…

Maciek123454321
Maciek123454321

No dobra, może przeceniam pana Cymańskiego. Ale kultury odmówić mu nie można. Chyba JEDYNY kulturalny facet wśród tej zgrai łobuzów.

PiJar
PiJar

Niech zgadnę jaka będzie odpowiedź towarzyszy z Nowogrodzkiej. Coś w rodzaju, że skorumpowane sądy irlandzkie bronią zorganizowanej przestępczości, więc po słusznej „reformie” sądownictwa zostaliśmy jedyną ostoją sprawiedliwości w Europie. A ciemny lud kupi…

Zgredzinka
Zgredzinka

Ciemny lud wszystko kupi, bo mają mózgi rozmiękczone przez propagadę katolsko-naziolską.
Z dużą nieprzyjemnością zmuszę się dzisiaj do oglądnięcia telewizji reżimowej, by sprawdzić jak ten temat został spreparowany.
Zawsze robię sobie taką nieprzyjemność przy grubszych aferach,

Maciek123454321
Maciek123454321

Ciemny lud już też przestaje oglądać KURwizję. Badania mówią, że oglądalność tego świństwa spadła o kilkanaście procent w stosunku do zeszłego roku.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ale miła wiadomość.
Maciusiu, poprawiłeś mi humor.
Serdeczne dzięki.