Pigułka „dzień po” może być jednak powszechnie dostępna

Pigułka "dzień po" może być jednak powszechnie dostępna

Kilka dni temu PiS drastycznie ograniczył Polkom możliwość stosowania pigułki „dzień po”, decydując, że zdobycie jej wymagać będzie recepty, czyli wizyty u lekarza. Może on nie wypisać leku, zasłaniając się klauzulą sumienia.

Na szczęście nie żyjemy w kompletnej próżni. Kobieca organizacja Women on Waves zapewniła, że każda potrzebująca Polka dostanie od niej ważną w całej Europie bezpłatną receptę, wystawioną przez lekarza. Organizacja informuje na swojej stronie: „Zgodnie z przepisami – apteki w każdym kraju europejskim mają obowiązek realizować takie recepty. Po wydrukowaniu recepty możesz więc udać się do polskiej apteki, aby wykupić antykoncepcję awaryjną”. Women on Waves udostępnia ankietę on-line, umożliwiającą uzyskanie recepty oraz numery telefonów informacyjnych.

W większości krajów europejskich środki antykoncepcji awaryjnej są dostępne bez recepty, można je kupić nawet w drogeriach. Nie są środkami wczesnoporonnymi. Women on Waves przypomina, że antykoncepcja awaryjna zapobiega nieplanowanej ciąży poprzez opóźnienie owulacji. Pigułka musi być zażyta do 3 lub do 5 dni od niezabezpieczonego stosunku seksualnego. Im szybciej, tym lepiej.

Jest wszakże jedna obawa i pytanie, co w odpowiedzi zrobi rząd i czy będzie mu wolno? W swojej zaciekłości może przecież – jak wiele innych medykamentów – wycofać pigułkę z aptek.
(Źródło: Interia.pl)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

9
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
1 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
probusZwinkaIrenaMałgorzataZgredzinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Jacek

Szach, mat!

Sławomir
Sławomir

Imperium nienawiści cielca z Torunia nie odpuści.

Nika
Nika

Do rządzenia potrzebny jest jeszcze intelekt!!!

Zgredzinka
Zgredzinka

Aleś dobrze napisała !!!

Zgredzinka
Zgredzinka

A najlepiej niech ten rząd sam się wycofa z naszego życia !!!
Ci głupole tylko nabiją kabzy różnej maści kombinatorom.
Popieprzyły im się epoki. Feudalizm już dawno się skończył.
Zamiast iść z duchem czasu i lrzec jak inne państwa do przodu, to mentalnie wracają do głębokiego średniowiecza. Moherowa ciemnota.

Małgorzata
Małgorzata

Apteki nie będą realizować recept bez podpisu. Na recepcie wystawionej za granicą musi być: „złożony na awersie recepty własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę”. I to by było na tyle.
http://www.mz.gov.pl/leki/zasady-wydawania-lekow-z-apteki/recepta-transgraniczna/;
http://www.mz.gov.pl/leki/zasady-wydawania-lekow-z-apteki/recepta-lekarska/

Irena
Irena

No i cale szczęście bo po wczorajszej wypowiedzi niejakiego Terlikowskiego myslalam , ze podczas seksu będę musiala przekladac paciorki rozanca…….zajde nie zajde….,,,na kogo wypadnie na tego bec !!! Czy to jest jego patent…..powinien z tym pomysłem isc do urzędu patentowego !!!

Zwinka
Zwinka

Skoro poseł Pięta , jako kolejny pisowski mądrala, wydukał swoim polipowym i wydawanym z wyraźnym trudem głosem, że to są środki wczesnoporonne, to na pewno są. Tak samo kombinowały małpy u Kiplinga. Mówiły, że są najmądrzejsze na całym świecie, a skoro wszystkie są tego samego zdania, to MUSI to być prawda.

probus
probus

Moja klauzula sumienia nakazuje mi nie głosować na PiS. Pozdrawiam!