Piotr Szczepanik nie żyje

Piotr Szczepanik nie żyje

Starsze pokolenia pamiętają jego wielkie przeboje z lat sześćdziesiątych: Żółte kalendarze, Goniąc kormorany, czy Kochać, jak to łatwo powiedzieć. Zmarł we śnie, w nocy z 19 na 20 sierpnia, w wieku 78 lat.

 

Piosenkarz, gitarzysta i aktor, studiował historię sztuki na KUL-u. Debiutował na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1963 roku, później występował na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W latach 60. i 70. z Bohdanem Łazuką i Jackiem Fedorowiczem prowadził program estradowo-kabaretowy „Popierajmy się„. W latach 80. Stał się jednym z bardów Solidarności, poświęcił się działalności opozycyjnej. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu Piosenki Prawdziwej w 1981 r. Podczas stanu wojennego organizował niezależną, podziemną scenę muzyczną, m.in. w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.

Wg Wikipedii był także szefem Zespołu Współpracy ze Środowiskami Twórczymi w Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, potem członkiem honorowego komitetu poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. W kolejnych wyborach wspierał PiS oraz Jarosława Kaczyńskiego.

 

Występował zawsze sam, z gitarą, specjalizując się w balladach i piosence poetyckiej. „Nie czyniłem żadnych zabiegów, ani specjalnie się nie starałem, aby stać się popularnym. Właściwie, to o moim dalszym życiu, śpiewaniu i o tym, że piosenki przeze mnie wykonywane stały się szlagierami, zadecydowali radiosłuchacze” – wspominał.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Występował w Polsce, ale też w USA, Australii, Nowej Zelandii, Kanadzie oraz w wielu krajach Europy.

/ep/

Źródla:onet.pl, gazeta.pl, wp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Janina
Janina
20 sierpnia 2020 15:21

Skromny, cichy, elegancki romantyk i marzyciel, nie szukający nachalnie rozgłosu, nie goniący za sławą. I tak zmarł – cicho, spokojnie, po prostu zasnął. Dobry, Piękny Człowiek. Kondolencje dla Rodziny.