PIOTR WÓJCIK: Rebelia, 4 czerwca 2016

PIOTR WÓJCIK: Rebelia, 4 czerwca 2016

 


Wszyscy dla wolności

JAREK! – wołał Władysław Frasyniuk, z estrady ustawionej w sobotę 4 bm. na pl. Konstytucji w Warszawie, ZWYCIEŻYMY! – odpowiadał tłum, JAREK! – wołał ponownie z estrady, ZWYCIĘŻYMY!- zapewnił znowu tłum… NA PEWNOOO! – zagrzmiał Frasyniuk.

Warszawski Marsz „Wszyscy dla Wolności” zgromadził tłumy. Uczestnikami tegorocznego Święta Wolności targały sprzeczne emocje. Był śmiech i łzy, bo przecież celebrowaliśmy dokonania III RP i upadek komunizmu ze świadomością, że teraz czai się realne dla tej z trudem zdobytej wolności – zagrożenie. Zagrożenie „dobrą zmianą”, czyli powrotem tam, skąd udało nam się uciec i dokąd bardzo nie chcemy wracać. Takie były nasze sobotnie nastroje, taki ton wypowiedzi gości i taka nawet pogoda.

Władze miasta szacują, że w marszu wzięło udział 50 tysięcy osób, natomiast policja zredukowała tę liczbę do 10 tysięcy, co już staje się tradycją i do czego się powoli przyzwyczajamy.

Zebraliśmy się opodal pomnika Słowackiego. Pamiętamy, że przed wieszczem stał w tym miejscu Dzierżyński. Krwawego Feliksa obaliliśmy w tym samym roku, w którym odbyły się wybory, co miało znaczenie symboliczne. Upadł reżim, a wraz z nim sowiecka dominacja i wreszcie mogliśmy urządzić się w ojczyźnie zgodnie z własnymi upodobaniami. I wybraliśmy poetę, który w Odzie do wolności wieszczył:
„Wolności widzim anioła,
Wolności powstał obrońca.
Podnieście wybladłe czoła! /…”/

I ruszyliśmy przechodząc obok pomnika Tadeusza Kościuszki, który wybitnie się wszystkim z wolnością kojarzy, osobliwie – wspólną wolnością, naszą i naszych amerykańskich sojuszników. Pomachaliśmy generałowi i szliśmy w luźnym, przyjaznym szyku dalej ku placowi Konstytucji.

Nie było z nami przedstawicieli polskich władz, ani z sejmu, ani z rządu, ani z pałacu prezydenckiego. Obecna wolność jest im nie w smak i planują zafundować społeczeństwu inny jej kształt zapisanej już w projekcie ustawy antyterrorystycznej, czy ustawy o policji.

Za to kroczyli z nami byli prezydenci wolnej Polski: Bronisław Komorowski i Aleksander Kwaśniewski. I już na Placu Konstytucji prezydent Komorowski powiedział m.in: „Pamiętam jeszcze do dzisiejszego dnia, gdy w okresie systemu komunistycznego sam byłem „ekstremą” i „warchołem”. Byłem obrzucany różnego rodzaju inwektywami, aby się zniechęcić do drogi ku wolności. Pamiętam doskonale także i te ostatnie inwektywy, które spotykają ludzi walczących o dobre imię polskiej wolności. Byliśmy „drugim sortem”, jesteśmy dzisiaj „rebelią”. I dobrze! To piękna rebelia! (…) Pamiętamy drogę polskiej wolności, pamiętamy i ból wyrzeczenia i ból reform, pamiętamy ból różnych trudnych zmian, ale dzisiaj wiemy, że Polska jest inna. Że Polska jest lepsza, zarówno dzięki odwadze tych, którzy o wolność walczyli, jak i dzięki mądrości tych, którzy często pomimo politycznej porażki odnaleźli swoje miejsce w wielkim dziele przekształcania Polski w państwo wolne, suwerenne, demokratyczne, o normalnej gospodarce.”.

Mateusz Kijowski zwrócił się do uczestników Marszu tymi słowami: „Większość z nas pamięta dobrze czasy stanu wojennego; najpierw beznadzieję, a potem rodzącą się wielką nadzieję. Wielu wspaniałych Polaków ryzykowało życiem, a na pewno więzieniem. Walczyli o wolność. Nie spotkaliśmy się tu, aby snuć wspomnienia, ale musimy pamiętać tutaj o tych, którzy tę wolność dla nas wywalczyli. I niech ta wolność, niech to ich życie będzie jak skrzydło motyla. Skrzydło motyla, które potrafi wywołać burzę piaskową. Wybory 4 czerwca 89 roku były tylko w 35% wolne, ale w 100% wygrała je wolna Polska!”

Tym samym nawiązał do dzisiejszego motywu manifestacji KOD-u, którym był papierowy motyl, trzymany w ręku przez każdego z nas. W tym miejscu, przy Placu Konstytucji w kawiarni Niespodzianka mieścił się obywatelski komitet wyborczy i od tamtego czasu rokrocznie wznosimy tam toast za wolność. Przez ponad ćwierćwiecze wznosiliśmy go, życząc sobie nawzajem, by nasza wolność stanowiła już na stałe wartość niezbywalną. Okazało się po ubiegłorocznych wyborach, że wolność i demokracja nie jest dana raz na zawsze, i że trzeba pamiętać o jej chronieniu i pielęgnacji, bo jest krucha i delikatna niczym motyl.

Znów musimy o nią walczyć.

Przemysław Wiszniewski
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
18 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Agata Krystyna
Agata Krystyna
5 czerwca 2016 16:44

pieknie I budujaco , tak powinno byc wszedzie . Nowy York pozdrawia w tym dniu tez manifestowalismy z Wami !

Elżbieta
Elżbieta
5 czerwca 2016 18:53

I tak oto, w drugiej połowie życia, zostałam rebeliantką i buntowniczką. Pewien szeregowy poseł pomógł mi zrozumieć, kim jestem. I to jest jedyna rzecz, za którą jestem mu wdzięczna :))

Anka
Anka
5 czerwca 2016 21:37

Pan Frasyniuk powinien bezwzględnie wrócić do czynnej polityki. Jest genialny i wiarygodny dla przynajmniej dwóch pokoleń

fuka53
fuka53
7 czerwca 2016 19:32
Reply to  Anka

Do czynnej polityki MUSZĄ dołączyć młodzi! To ich Kraj i ich przyszłość… Są wykształconymi ludźmi, bez obciążeń przeszłości i uprzedzeń. Jeśli skorzystają z doświadczeń rodziców – będzie to Kraj ich i naszych marzeń. Jeśli nie- Kaczyński wszystko zmarnuje…Dołącz do dyskusji

wujek
wujek
5 czerwca 2016 22:24

niech moc będzie z wami

Rebeliancik
Rebeliancik
5 czerwca 2016 23:30

Motyl Wolności to zwiastun pokonania ciemnej strony mocy.
Szkoda czasu i atłasu na polemiki z posłem Kaczyńskim z PiS, on i tak wie lepiej ….
W międzyczasie, korzystając z zamieszania demoluje Polskę.
Budujmy KWRD w każdej miejscowości i wiosce. Nie ma co palić komitetów, trzeba budować własne.

Michał
Michał
6 czerwca 2016 02:08

„Okazało się po ubiegłorocznych wyborach, że wolność i demokracja nie jest dana raz na zawsze…” znaczy się jak lud wybierze „dobrze” to demokracja cacy, ale jak zagłosuje „zle” to już nie ma owej demokracji? ? Myślałem, że sam ustrój jest z natury neutralny.. sam już nie wiem..

Ryszard
Ryszard
6 czerwca 2016 07:50
Reply to  Michał

Zgadza się wybory były demokratyczne,ale rzą wybrany podczas wyborów może nie szanować demokracji a to juz diametralna różnica 🙂

Miłosz
Miłosz
7 czerwca 2016 17:54
Reply to  Michał

Dobrze by było za wczasu publikować informację jaki jest demokratyczny wynik wyborów żeby było wiadomo jak głosować. Ewentualnie Trybunał Konstytucyjny jako organ którego nie wiążą przecież zapisy konstytucji dokonywał nazajutrz po wyborach korektę wyniku. Rzecz jasna w duchu demokracji.

Wojciech
Wojciech
6 czerwca 2016 16:01

Konsekwencja i determinacja w tym co robimy jako KOD. Bez obelg, z uśmiechem, czasami z kpiną. Spuścimy powietrze z tych nadętych bałwanów rzucającym w nas bez przerwy obelgami. Widać, że puszczają im nerwy, dlatego nie cofamy się ani o krok. Żadnych zgniłych kompromisów tylko bezustanny nacisk. Prędzej czy później pękną. Raczej prędzej bo są do niczego.

ANDRZEJ
ANDRZEJ
6 czerwca 2016 16:09

Może jeszcze dodam od siebie-przeciętnego Kowalskiego że (dotarły do mnie opinie, kto nas finansuje? jakie siły „ciemności?-a więc oświadczam, że sam zapłaciłem za przewóz, wodę i coś do przekąszenia 🙂 do do tych co mają „wiarygodne” informacje, z „wiarygodnych żródeł, że może UE lub inne wrogie NAM siły, naszych Demokratycznie wybranych władz, które mają czelność, w naszym imieniu, „suwerena Narodu, ale i Konstytucji, mówić, co WOLNO IM zmieniać, a na pewno już nie „KONSTYTUCJI. 🙂

Zibi
Zibi
6 czerwca 2016 17:53

Wielka mi rebelia 17.5 tysiąca uczestników.Żałosne.

Rebelia
Rebelia
6 czerwca 2016 19:39
Reply to  Zibi

Dobrze byłoby zapoznać się z mądrą i piękną nauką, jaką jest matematyka oraz logicznym, samodzielnym myśleniem.

Raud
Raud
6 czerwca 2016 20:04
Reply to  Zibi

Za krytykowanie przywódcy PiS mogą cię usunąć z tej partii 🙂
A przede wszystkim nie zapłacić za wpis.
Wszak to Jarek Gomułka nazwał nas „rebelią”!

Dariusz
Dariusz
6 czerwca 2016 22:28

Niech moc będzie z NAMI. Moi kochani rebelianci!

Jacek
Jacek
7 czerwca 2016 14:39

Jak powietrza potrzeba nam dzisiaj liderów. Panie Władysławie, pan już raz pokazał co potrafi, wracaj i obejmij dowództwo. Tobie jednemu Jarosław nie podskoczy.

pbobbe
pbobbe
7 czerwca 2016 20:48

Witam. Byłem w delegacji ze Śląska, dokładnie grupa Zakodowane Zagłębie. Jestem Rebeliantem 🙂 To zaszczyt być Rebeliantem jak rządzi PiS 🙂 Pozdrawiam ZaKODowanych.

Zbyszek
Zbyszek
8 czerwca 2016 14:17

Gdyby ktoś jeszcze miał jakieś wątpliwości co do ważności dla Polski dnia 4.06.1989, to polecam lekturę Konstytucji, która zaczyna się od słów :
” W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 r. możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski….”