PiS będzie musiał ujawnić nazwiska sędziów, którzy poparli kandydatów do KRS

Szef Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa: „Jesteście sami"

Wyrok nie jest jeszcze prawomocny, ale wiadomo, że Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił decyzję szefa Kancelarii Sejmu, który odmówił ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia kandydatów do KRS.

Stowarzyszenie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska, które zaskarżyło decyzję Kancelarii Sejmu, poinformowało o tym na Twitterze.

Sędzia Andrzej Kołodziej uzasadniając werdykt tłumaczył, że dane sędziów, którzy popierają kandydatów do KRS, nie mogą być utajnione, bo podpisy pod listą poparcia „są związane z wykonywaniem funkcji publicznej, czyli urzędu sędziego”.

Przypomnijmy, w marcu Sejm na podstawie nowelizacji ustawy o KRS wybrał 15 sędziów na nowych członków Krajowej Rady Sądownictwa. Dziewięć nazwisk wskazał PiS, sześć – Kukiz’15.

Wcześniej, członków KRS nie wybierali posłowie, a środowiska sędziowskie.

Zgodnie z nową ustawą o KRS, która weszła w życie w styczniu br., kandydatów do KRS mogła wskazać grupa 25 sędziów lub grupa co najmniej 2 tys. obywateli. W lutym podano listę kandydatów, która zawierała 18 nazwisk.

Wówczas, Stowarzyszenie Sieć Obywatelska – Watchdog Polska zwróciła się do Kancelarii Sejmu z prośbą o ujawnienie nazwisk sędziów, którzy poparli zgłoszenia konkretnych kandydatów.  Kancelaria odmówiła ujawnienia tych informacji, powołując się na zapisy ustawy, mówiące, że „Marszałek Sejmu niezwłocznie przekazuje posłom i podaje do publicznej wiadomości (nazwiska kandydatów – red.), z wyłączeniem załączników”. Właśnie w załącznikach są nazwiska sędziów, którzy poparli danego kandydata.

/p/

Źródło: gazeta.pl

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
AndrzejZgredzinkaWaldemar Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Waldemar
Waldemar

Pisowskie RODO? Nie bardzo rozumiem na jakiej zasadzie? Jeśli utajnia się dane funkcjonariuszy publicznych, tym samym wprowadza się obyczaje państwa mafijnego. Choć faktycznie jeden ojciec chrzestny już jest.

Andrzej
Andrzej

Ale to satrapa.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ano zobaczymy czy wygrana, bo wyrok nie jest jeszcze ostateczy i podejrzewam, że po przejściu całej ścieżki odwoławczej … będzie zupełnie inny,