PiS będzie zabierał koncesje niezależnym mediom?

Ciszę wyborczą rozszerzyć na niedziele niehandlowe!

Były członek KRRiT Krzysztof Luft ostrzega, że po reformie sądownictwa nikt już nie będzie mógł powstrzymać dalszych zapędów PiS. Nieuchronnie przychodzi czas na komercyjne media. – „Kontrola niezawisłych sądów powstrzymywała dotąd KRRiT przed cofaniem koncesji mediów komercyjnych, takich jak TVN24, TVN, Polsat, RMF FM, Radio TOK FM, Radio ZET i in. To się teraz może zmienić, bo ochoty do zniszczenia prywatnych mediów w PiS nie brakuje, a sędziowie Ziobry już takich decyzji nie podważą. Nie wierzycie? Zobaczycie” – napisał Luft we wpisie na Facebooku.

To riposta na niewybredny atak posłanki PiS Pawłowicz, która krótko po przyjęciu przez Senat projektów ustaw o KRS i ustroju sądów powszechnych napisała na Facebooku: – „Medialne macki totalnej opozycji bez skrępowania nawołują do blokowania reform i obalenia demokratycznie wybranych polskich władz. Czy jest to zadanie dopuszczone koncesjami na nadawanie programów rtv? Krajowa Rado Radiofonii i Telewizji – do roboty!”. Pawłowicz kroku dotrzymuje obecna wiceprzewodnicząca KRRiT Teresa Bochwic, która błysnęła „intelektem” na Twitterze, popierając nawoływanie do „zarzynania TVN i Polsatu”.

Oliwy do ognia dolała Rada Mediów Narodowych, która z „niepokojem odnotowuje ataki i agresywne zachowania polityków wobec dziennikarzy, w tym szczególnie Telewizji Polskiej. Nie są to sporadyczne działania, tylko przyjęta przez polityków opozycji – szczególnie Platformy Obywatelskiej – metoda, mająca na celu odebranie wiarygodności dziennikarzom oraz zastraszenie tych, którzy chcieliby wykonywać swój zawód w sposób niezależny”. RMN zauważa, że „ataki te wpisują się w działania na rzecz ograniczenia wolności słowa i naruszają konstytucyjne gwarancje w tym zakresie”.

Jak informuje rzeczniczka Krajowej Rady, koncesję można odebrać na mocy art. 38 ust. 1 i ust. 2 ustawy o radiofonii o telewizji. Może do tego dojść między innymi w sytuacji, gdy „rozpowszechnianie programu powoduje zagrożenie interesów kultury narodowej, bezpieczeństwa i obronności państwa lub narusza normy dobrego obyczaju”. Ponadto z prawem do nadawania można się też pożegnać między innymi, gdy „wydano prawomocne orzeczenie zakazujące nadawcy wykonywania działalności gospodarczej objętej koncesją” lub „nadawca rażąco narusza warunki określone w ustawie lub w koncesji”.

Jeśli KRRiT nie ugnie się pod apelami, np. posłanki Pawłowicz, niezależne media na mocy aktualnych koncesji mają przed sobą jeszcze co najmniej kilka lat spokojnego działania. Najwcześniej, bo w 2023 roku wygasa koncesja dla Tok FM. Pięć lat później straci ważność ta dla Radia Zet i RMF FM. W 2024 roku wygasną z kolei koncesje dla Polsatu i TVN.
(Źródło: wp.pl)

/jp/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
AndrzejWaldemarZgredzinkaparagraf22Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Mitch
Mitch

Może wznowi działalność Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa.

Zgredzinka
Zgredzinka

W dzisiejszych czasach trzeba będzie przenieść też za granicę nadawanie programów telewizyjnych.
No to czeka nas kolejna fala emigracji.

Maciek123454321
Maciek123454321

Zamkną niezależne media, na bank. A potem sfałszują albo odwołają wybory. NA BANK!!!!! Zbrodniarze dorwali się do koryta.

Zgredzinka
Zgredzinka

Tak Maćku, witaj w polskiej …. III Rzeszy.
Właśnie zaczął się u nas faszyzm.
Przyjdzie nam przejść na czytelnictwo, bo w telewizji nie będzie co oglądąć,
Miejmy nadzieję, że niezależne media znajdą sposób na nadawanie z zagranicy.

paragraf22
paragraf22

Pewnie każą jeszcze zlikwidować anteny satelitarne i będzie można oglądać tylko telewizję PiSs i grzyba.

Zgredzinka
Zgredzinka

Żebyś nie napisał w złą godzinę.
Myślisz, że następny w kolejce do likwidacji będzie internet ?

paragraf22
paragraf22

Z internetem z powodów technicznych będzie nieco trudniej, ale wystarczy zakazać przeglądania”nieprwomyślnych” stron i wyrywkowo sprawdzać komputery obywateli VDjFUaby wszystkich zastraszyć.

Waldemar
Waldemar

„Medialne macki totalnej opozycji nawołują”…. to po polsku czy już w pisowskiej nowomowie? Mi takie zdania
przypominają czasy młodości: „to woda na młyn bońskich rewizjonistów” etc. To bełkot, ale jak w wypadku komuchów, potrafi niestety szybko przyoblec się w paragrafy. Ja bym jednak przestrzegał i panią Pawłowicz i cały PiS przed otwieraniem kolejnego frontu. To może być ten jeden most za daleko.

Zgredzinka
Zgredzinka

A czego, a raczej kogo, mieliby oni się obawiać?
Zrozum człowieku, wczoraj właśnie powróciliśmy do czasów dyktatury ciemniaków, a więc ludzi bez żadnych zahamować i zasad moralnych.
Jeszcze z chorym z nienawiści człowiemiem na czele.
To się na pewno szybko i dobrze nie skończy.

Andrzej
Andrzej

Wrócimy do czasów nadajników na dachach budynków? Muszę odkurzyć swoje części i zacząć myśleć o nowej wersji Burzy lub Błyskawicy. Polecam wszystkim niejako już na zapas książkę „Żołnierze łączności walczącej Warszawy”. To może być bardzo pożyteczna lektura.