PiS bierze sądy – Duda skapitulował

„Strażnik Konstytucji RP nie zawiódł... Prezesa”

Jeszcze nie wiadomo za jaką cenę, ale fakt jest pewny. Prezydent Andrzej Duda, który jeszcze przed weekendem robił – w rozmowie z jedną z katolickich rozgłośni – wrażenie, że nie ma szans na porozumienie w sprawie sądów, uległ swojej partii.

Wiadomość ta nawet dla członków PiS była niespodzianką. Z niedowierzaniem przyjęto informację o korzystnym obrocie sprawy i finale negocjacji wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z szefem sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem. Zatriumfowała po cichu opozycja, która od początku była zdania, że spór na linii prezydent – PiS jest sztuczny i skończy się kapitulacją prezydenta.

Jak podaje „Fakt” pod koniec tygodnia należy się spodziewać kolejnego spotkania głowy państwa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Prezydenckie projekty mają trafić pod obrady Sejmu 22 listopada. Jeszcze przed końcem roku zarówno ustawa o KRS, jak i ta o Sądzie Najwyższym, zostaną przyjęte przez parlament. I weta tym razem nie będzie.

Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, żaden z klubów nie będzie mógł zgłosić więcej niż 9 kandydatów spośród sędziów, których Sejm będzie wybierał do nowej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Teoretycznie to oznacza, że sześć miejsc obsadzą kluby opozycyjne. Ale to tylko teoria, bo PO i Nowoczesna już zadeklarowały, że nie wezmą udziału w procederze podporządkowania sądów politykom. Wiele wskazuje więc na to, że PiS wybierze 9 osób, a sześć np. klub Kukiz’15.

Przypomnijmy, że KRS – z założenia stojący na straży niezawisłości sędziowskiej – to obecnie 25-osobowy organ, w którym większość przedstawicieli, bo 15 mają środowiska sędziowskie. Wybiera też nowych sędziów, których zaakceptować musi głowa państwa.
(Źródło: Fakt)

/p/

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

Dodaj komentarz

7 komentarzy do "PiS bierze sądy – Duda skapitulował"

avatar
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka

Jakie znów „skapitulował” ? Niby po czym ?

Polka gorszego sortu

Wcale mnie to nie dziwi. Adrian powrócił.

Anka

Przecież to było wiadome, ze to człowieczek bez honoru – Adrianek wróci na korytarz !!!!!!

Andrzej

Ani przez moment nie miałem cienia wątpliwości co do tego,że to cyniczna gra.

marcin

Widzę że wieloletnia propaganda zrobiła swoje.Ludzie czy wy naprawdę w to wszystko wierzycie.Ja wiem że czas i historia oceni komu na Polsce naprawdę zależało.Ja wiem na pewno że gdyby za lat 30, 40lub więcej miał powstać w polsce pomnik któregoś z liderów partii to będzie to pomnik Jarosława Kaczyńskiego.Bo ja zgadzam się z tym że pis robi wszystko żeby umocnić swojà władzę a raczej ją przedłużyćale poprzez dobre rządzenie i zrobienie czegoś dla ludzi ,bo nie ma innych narzędzi żeby to zrobić (npwięksxości przychylnych mediów)

Zwinka

To Twój problem. Sam musisz sobie z nim poradzić. Wyrazy współczucia.

antyuzurpator

Jakiś pisiatek (łapiński?) twierdził w TV, że poprawka adriana polegająca na ograniczeniu liczby kandydatów do 9 dla jednej partii ma zapewniać kandydatom opozycji możliwość wejścia do KRS. Indagowany, czy to oznacza, że gwarantuje to wejście 6 kandydatów opozycji, jak zacięta płyta powtarzał, że „zapewnia to opozycji możliwość zgłoszenia 6 kandydatów”.
Tak, zgłoszenia do pierwszego głosowania (3/5) w którym nawet jeśli jakimś cudem nie przepadną, to z pewnością odpadną w drugim. Cyniczne i prymitywne ściemnianie, jak dla pięciolatków.