PiS bierze sądy – Duda skapitulował

PiS zaplątał się we własne nogi? Ustawa nie znosi obowiązku… osobistego pokwitowania

Jeszcze nie wiadomo za jaką cenę, ale fakt jest pewny. Prezydent Andrzej Duda, który jeszcze przed weekendem robił – w rozmowie z jedną z katolickich rozgłośni – wrażenie, że nie ma szans na porozumienie w sprawie sądów, uległ swojej partii.

Wiadomość ta nawet dla członków PiS była niespodzianką. Z niedowierzaniem przyjęto informację o korzystnym obrocie sprawy i finale negocjacji wiceszefa Kancelarii Prezydenta Pawła Muchy z szefem sejmowej komisji sprawiedliwości Stanisławem Piotrowiczem. Zatriumfowała po cichu opozycja, która od początku była zdania, że spór na linii prezydent – PiS jest sztuczny i skończy się kapitulacją prezydenta.

Jak podaje „Fakt” pod koniec tygodnia należy się spodziewać kolejnego spotkania głowy państwa z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Prezydenckie projekty mają trafić pod obrady Sejmu 22 listopada. Jeszcze przed końcem roku zarówno ustawa o KRS, jak i ta o Sądzie Najwyższym, zostaną przyjęte przez parlament. I weta tym razem nie będzie.

Zgodnie z propozycją Prawa i Sprawiedliwości, żaden z klubów nie będzie mógł zgłosić więcej niż 9 kandydatów spośród sędziów, których Sejm będzie wybierał do nowej Krajowej Rady Sądownictwa (KRS). Teoretycznie to oznacza, że sześć miejsc obsadzą kluby opozycyjne. Ale to tylko teoria, bo PO i Nowoczesna już zadeklarowały, że nie wezmą udziału w procederze podporządkowania sądów politykom. Wiele wskazuje więc na to, że PiS wybierze 9 osób, a sześć np. klub Kukiz’15.

Przypomnijmy, że KRS – z założenia stojący na straży niezawisłości sędziowskiej – to obecnie 25-osobowy organ, w którym większość przedstawicieli, bo 15 mają środowiska sędziowskie. Wybiera też nowych sędziów, których zaakceptować musi głowa państwa.
(Źródło: Fakt)

/p/
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

7
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
6 Comment authors
marcinantyuzurpatorAndrzejAnkaPolka gorszego sortu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Jakie znów „skapitulował” ? Niby po czym ?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Wcale mnie to nie dziwi. Adrian powrócił.

Anka
Anka

Przecież to było wiadome, ze to człowieczek bez honoru – Adrianek wróci na korytarz !!!!!!

Andrzej
Andrzej

Ani przez moment nie miałem cienia wątpliwości co do tego,że to cyniczna gra.

marcin
marcin

Widzę że wieloletnia propaganda zrobiła swoje.Ludzie czy wy naprawdę w to wszystko wierzycie.Ja wiem że czas i historia oceni komu na Polsce naprawdę zależało.Ja wiem na pewno że gdyby za lat 30, 40lub więcej miał powstać w polsce pomnik któregoś z liderów partii to będzie to pomnik Jarosława Kaczyńskiego.Bo ja zgadzam się z tym że pis robi wszystko żeby umocnić swojà władzę a raczej ją przedłużyćale poprzez dobre rządzenie i zrobienie czegoś dla ludzi ,bo nie ma innych narzędzi żeby to zrobić (npwięksxości przychylnych mediów)

Zwinka
Zwinka

To Twój problem. Sam musisz sobie z nim poradzić. Wyrazy współczucia.

antyuzurpator
antyuzurpator

Jakiś pisiatek (łapiński?) twierdził w TV, że poprawka adriana polegająca na ograniczeniu liczby kandydatów do 9 dla jednej partii ma zapewniać kandydatom opozycji możliwość wejścia do KRS. Indagowany, czy to oznacza, że gwarantuje to wejście 6 kandydatów opozycji, jak zacięta płyta powtarzał, że „zapewnia to opozycji możliwość zgłoszenia 6 kandydatów”.
Tak, zgłoszenia do pierwszego głosowania (3/5) w którym nawet jeśli jakimś cudem nie przepadną, to z pewnością odpadną w drugim. Cyniczne i prymitywne ściemnianie, jak dla pięciolatków.