PiS blokuje kandydaturę Polki na stanowisko kwestora w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym

PiS blokuje kandydaturę Polki na stanowisko kwestora w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym

Karolina Dreszer-Smalec jako pierwsza Polka została wybrana na kwestora Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, który reprezentuje przedsiębiorców, związki zawodowe oraz organizacje pozarządowe wszystkich krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Kadencja Deresz-Smalec, podobnie jak innych przedstawicieli dobiega końca i aby ponownie objąć to stanowisko w lipcu musi zostać zgłoszona jej kandydatura.

 

Niestety, według Prawa i Sprawiedliwości, reprezentująca społeczeństwo obywatelskie Karolina Deresz-Smalec jest zbyt „kontrowersyjna”, dlatego rząd zablokował jej kandydaturę. Szef Komitetu ds. Pożytku Publicznego, wicepremier Piotr Gliński, poinformował zarząd Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, że ma już swoją listę kandydatów na to stanowisko.

„Pani Karolina jest „kontrowersyjna”, bo niezależna. Kiedy na forum UE mówiło się źle o Polsce, zwracała uwagę, że Polska to nie tylko rząd, ale także społeczeństwo obywatelskie. Nie da się nią sterować, otwarcie wskazuje obszary, które warto poprawić. Nawet jeśli nie podoba się to rządzącym. Obawiamy się, że ten ruch nie jest związany tylko z tą panią Karoliną, która została kwestorem, ale z tym, żeby po prostu mieć tam „odpowiednich” ludzi” – komentuje sprawę Iwona Janicka z zarządu OFOP.

 

Trudno jej nie przyznać racji, bo na liście proponowanych przez rząd kandydatur na stanowisko kwestora EKES znaleźli się m.in. były działacz PiS Marcin Pluta czy Tymoteusz Zych – członek rady działającej przy NIW, wiceprezes skrajnie prawicowego instytutu Ordo Iuris i wiceprzewodniczący Konfederacji Inicjatyw Pozarządowych Rzeczpospolitej.

Oni na pewno nie będą protestowali przeciwko pomysłowi dzielenia przez rząd dotacji unijnych przeznaczonych dla organizacji pozarządowych. Jedno jest pewne, upolitycznienie kandydatury może skutkować tym, że Polska nie będzie miała swojego kwestora w EKES.

wb

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
BizydarPredator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Predator
Predator

Odebrac glińskiemu tytuł profesora przecież to skończony tuman, jak inni profesorowie się z tym czują?,chyba dobrze skoro nikt nie protestuje. pis wybierz debila jak oni sami, przecież to musi być ich wizytówka. Banda pojebów genetycznych.

Bizydar
Bizydar

Co za bzdury, wstyd. Zero niezależności i hejt. Czym się różni się od PiSu? Szkoda.