PiS boi się prokuratury Ziobry: koalicję zaproponować miało tylko Gowinowi

Czy „Ziobryści” przejmą ster w PiS?

PiS, jak podaje OKO.Press, chciało zawrzeć umowę koalicyjną z Porozumieniem, jednocześnie pozbywając się z rządu wszystkich polityków Solidarnej Polski. Przywódca Porozumienia – Jarosław Gowin, nie zgodził się jednak na taki układ, ponieważ, jak sam stwierdził, „nie jest człowiekiem, który sprzeda się dla stołka”.

 

Próba pozbycia się koalicjantów z SP związana jest ze strachem PiS przed Zbigniewem Ziobrą. „To jest wojna na śmierć i życie. Kaczyński z Morawieckim są przekonani, że Ziobro im grozi i wcale nie chodzi o prawa zwierząt” – twierdzą cytowani przez OKO.Press informatorzy związani z obozem prawicy.

Konflikt zaognił się podobno jeszcze bardziej po tym, gdy Morawiecki dowiedział się, że prokuratorzy z Wrocławia zaczynają drobiazgowo prześwietlać jego interesy. „Fakt, że PiS forsuje ustawę, ma być gwarancją, że Ziobro nie będzie mógł zaatakować poprzez prokuraturę premiera Morawieckiego, czy byłego ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego” – dodaje informator, twierdząc, że właśnie dlatego PiS-owcy chcą przyjąć ustawę o bezkarności urzędników walczących z COVID-19.

 

Przywódcy PiS, w tym Kaczyński i Morawiecki, stoją teraz przed kilkoma dylematami. Muszą rozważyć m.in. to, czy chcą utrzymać koalicję czy może stworzyć rząd mniejszościowy. Kwestią dyskusyjną jest też dymisja Ziobry.

Zostań patronem KODUJ24.PL

Ta ostatnia kwestia spotkała się już zresztą z reakcją polityków Solidarnej Polski, którzy na wczorajszej konferencji prasowej straszyli tym, że dymisja sprawi, że będzie trzeba zorganizować przyśpieszony wybory do Sejmu i Senatu. Przedstawiciele SP przekonują, że taki obrót sytuacji wzmocniłby tylko rywali partii – Platformę Obywatelską, LGBT i mafie, o których mówił Janusz Kowalski.

Pięć lat temu zdecydowaliśmy się na koalicję z naszymi przyjaciółmi ze Zjednoczonej Prawicy. Przez pięć lat byliśmy lojalnym partnerem. Uczestniczyliśmy w tysiącach głosowań i zawsze lojalnie głosowaliśmy. Symbolem tych zmian jest minister Zbigniew Ziobro. Gdyby dzisiaj ktoś próbował doprowadzić do jego dymisji, zrobiłby wielki prezent PO. Oni już zacierają ręce na tę myśl” – deklarował z kolei Michał Wójcik.

Problemy wewnętrzne dotknęły również sam PiS – w prawach członka partii zostało zawieszonych kilkunastu posłów, którzy sprzeciwili się „piątce dla zwierząt”, wśród nich znalazł się m.in. minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

/nt/

Źródło: natemat.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
malgoska Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
malgoska
malgoska

Uroboros zjada własny ogon.