PiS chce też przejąć Państwową Komisję Wyborczą?

Jak nie robić wyborów, czyli nie zapomnijcie o Polsce

„Wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł właśnie przyznał na forum Senatu, że przyjęcie ustawy o Sądzie Najwyższego będzie powodowało prawdopodobnie konieczność wymiany trzech członków Państwowej Komisji Wyborczej” – napisał na Facebooku Rzecznik Praw Obywatelskich.

PiS-owska ustawa zakłada bowiem, że wszyscy sędziowie SN przechodzą w stan spoczynku. A trzech z nich zasiada obecnie w Państwowej Komisji Wyborczej. Będą więc musieli odejść. Obecnie w składzie Państwowej Komisji Wyborczej jest trzech sędziów Sądu Najwyższego: Wiesław Kozielewicz, Wiesław Błuś i Krzysztof Strzelczyk.

Podczas debaty w Senacie Jerzy Wcisła z PO zwrócił uwagę, że wśród dziewięciu członków PKW jest trzech sędziów SN (w tym jeden jest wiceprzewodniczącym PKW). – „Czy odwołanie tych sędziów oznacza jednocześnie odwołanie ich mandatów, a jeśli jest taka możliwość, to czy nie zagraża to obiektywnej ocenie przebiegu i wyników wyborów, szczególnie tych najbliższych w 2018 r. i nie otwiera możliwości manipulowania wynikami tych wyborów” – zapytał senator. Wiceminister sprawiedliwości Warchoł odparł, że tak może być.

Co ciekawe, ustawa o Sądzie Najwyższym to projekt poselski PiS, a w Senacie przedstawia go członek rządu. Opozycja od dawna wskazywała, że ustawa faktycznie została napisana w Ministerstwie Sprawiedliwości, ale została złożona jako projekt poselski, bo to szybsza ścieżka legislacyjna – nie wymaga konsultacji społecznych. Od momentu pojawienia się ustawy na stronach Sejmu do jej uchwalenia minął tydzień.

Sąd Najwyższy decyduje o ważności wyborów i referendów ogólnopolskich. Z kolei Państwowa Komisja Wyborcza jest jednym z ostatnich organów państwa, na obsadę którego partia rządząca nie ma wpływu. Trzech nowych członków PKW będzie już z nadania PiS. PKW zajmuje się organizacją wyborów i badaniem sprawozdań finansowych partii (z kampanii wyborczych i z wykorzystania subwencji budżetowej). Odwołania partii od decyzji PKW rozpatruje Sąd Najwyższy.
(Źródło: wyborcza.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Zgredzinkajack Dunster Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
jack Dunster
jack Dunster

Poland cannot be called a democracy, it is now a one party fascist state. It is PISland, not POLand. the year 2017, is our 1984.

Zgredzinka
Zgredzinka

I o to przecież chodzi.
Wyraził to najlepiej Kosiniak-Kamysz … kto rządzi, ten sądzi … czyli nigdy władzy nie oddamy,