PiS chce zablokować i unieszkodliwić Banasia?

PiS chce unieszkodliwić Banasia

Nowy etap konfliktu dotyczy sporu o kształt Kolegium NIK i członkostwa w nim profesor Izabeli Zawiślińskiej – specjalistka została powołana przez marszałek Sejmu na początku bieżącego roku. Banaś początkowo przyjął kandydaturę, lecz teraz nieoczekiwanie zmienił stanowisko i wycofał zgłoszenie.

 

Byliśmy kompletnie zaskoczeni” – powiedział „Rzeczpospolitej” Jan Łopata z PSL, który zasiada w parlamentarnej Komisji do spraw Kontroli Państwowej, odpowiedzialnej za opiniowanie kandydatur do Kolegium NIK.

Tłem zawirowań jest próba uzyskania przez opcję rządzącą większości w kolegium NIK, organie, który ma duży wpływ na kształt ocen pokontrolnych” – dodał polityk.

 

Banaś – jak sugeruje „Rzeczpospolita” – wystraszył się najprawdopodobniej, że Zawiślińska będzie głosować przeciwko niemu i sabotować jego działania. Członkowie Kolegium NIK mogą bowiem zgłaszać swoje zastrzeżenia do treści raportów kontrolnej organizacji i tym samym blokować ich publikację.

Zawiślińska, czysto teoretycznie, mogłaby więc doprowadzić do zablokowania w raportach informacji na temat skandali i nadużyć z udziałem polityków PiS.

Sytuację Banasia komplikuje to, że członkami Kolegium NIK są obecnie niemal wyłącznie osoby powołane z inicjatywy decydentów Zjednoczonej Prawicy i PiS-u. Znajdują się wśród nich Tomasz Sobecki (syn polityczki z Torunia), Tadeusz Dziuba, Małgorzata Motylow i Marek Opioła (byli posłowie prawicowej partii).

Walka o kolegium jest zasadna też z tego względu, że ma ono obecnie jedynie 13 członków z 19, których wymaga ustawa. Wystarczy przekonać zaledwie siedmiu, by wygrać głosowanie i w praktyce ubezwłasnowolnić prezesa. Mimo kontrowersji dotyczących Banasia, raczej trudno krytykować to, co robi w sprawie kolegium. To nie prezes ma największy wpływ na wyniki kontroli, lecz sam kontroler. Walka o niezależność kolegium to walka o niezależność kontroli” – podsumował informator z otoczenia NIK, który od zaplecza zna kulisy konfliktu między Banasiem i PiS-owcami.

Czy Banaś broni niezależności NIK i przez to blokuje kandydaturę Zawiślińskiej?

/nt/

Źródło: rp.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Polka gorszego sortuJarosław Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jarosław
Jarosław

Tylko nie zapomnijmy,że Banaś jest nadal członkiem KC PiS tylko się pokłócili o kasę i stanowiska. Banaś nie walczy o demokrację bo ją łamał, on walczy o swoje interesy.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Bądźmy poważni. On nie broni niezależności NIK, tylko siebie. Niezależność NIK w ogólności ma w głębokim poważaniu.