PiS chce wprowadzić przepis o areszcie domowym na 3 miesiące – zdecyduje o tym prokurator, a nie sąd!

PiS chce wprowadzić przepis o areszcie domowym na 3 miesiące – zdecyduje o tym prokurator, a nie sąd!

– „Wiedziałem, że się nie powstrzymają, aby przy okazji epidemii nie dokręcić śruby i zagarnąć więcej władzy. Areszt domowy nie może być na widzimisię prokuratora” – napisał na Twitterze europoseł KO Radosław Sikorski.

 

A chodzi o pisowski kolejnej nowelizacji specustawy, która ma pomóc w walce z epidemią koronawirusa. W czwartek wpłynął on do Sejmu.

Zmiana ma dotyczyć Kodeksu postępowania karnego, w którym pojawić się ma nowy artykuł 274a. Pozwala on prokuratorowi nakładać na osobę podejrzaną o jakiekolwiek przestępstwo nowy środek zapobiegawczy: zakaz opuszczania mieszkania na trzy miesiące. – „To nic innego jak wprowadzenie do polskiego prawa aresztu domowego” – powiedział „GW” Michał Hara z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

„Ten przepis można zastosować wobec podejrzanego o każde przestępstwo: wypadek drogowy, niedopełnienie obowiązków czy przekroczenie uprawnień. Prokurator może każdemu postawić zarzut, a potem zamknąć tę osobę w mieszkaniu, czyli de facto pozbawić ją wolności. Areszt domowy istnieje w kodeksach innych państw, ale o jego stosowaniu zawsze decyduje sąd. Prawo decydowania o tym nie może należeć do prokuratora. Proponowane rozwiązanie jest w sposób oczywisty niekonstytucyjne, bo tylko sąd może pozbawić obywatela wolności” – skomentował w rozmowie z „GW” adwokat Mariusz Paplaczyk.

Co więcej – jak podkreślił Michał Hara z biura RPO – przepis nie jest wprowadzany tylko na czas epidemii. Ma zostać w kodeksie na stałe.

bt

Źródło: wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Maciek123454321Jerry Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jerry
Jerry

„Zero” stanie niechybnie wkrótce przed prawdziwym SĄDEM! Tak się o sprawiedliwość prosi, ze trudno mu odmówić!

Maciek123454321
Maciek123454321

Proponuję dodać artykuł 274 b. Za niezastosowanie się do decyzji prokuratora powieszenie przez rozstrzelanie, a w wyjątkowych wypadkach rozstrzelanie przez powieszenie. Jak iść na całość, to na całość, a co? A mieszkania wszystkie pozamieniajmy od razu na więzienia.