PiS doigrało się. Zjednoczona Opozycja dziś mogłaby wygrać wybory

PiS doigrało się.  Zjednoczona Opozycja dziś mogłaby wygrać wybory

Wystarczyły dwa lata, by Polacy zorientowali się w intencjach rządzących. Świadczy o tym najnowszy sondaż Kantar Public, z którego wynika, że sojusz Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej oraz wspólna lista tych dwóch ugrupowań, mogłyby zyskać poparcie 32 proc wyborców. O trzy punkty mniej w tym badaniu ma Prawo i Sprawiedliwości łącznie ze swoimi koalicjantami.

Do Sejmu trafiłyby na pewno jeszcze dwie formacje: Komitet Kukiz’15, który mógłby liczyć na 10 proc. poparcia, a Sojusz Lewicy Demokratycznej na 7 proc. PSL nie wszedłby do Sejmu.

13 proc. respondentów nie wie, na kogo oddałoby dzisiaj głos.

O sukcesie Zjednoczonej Opozycji zdecydowaliby przede wszystkim najmłodsi wyborcy. W grupie 18-24 lata, PiS przegrywa nawet z   ugrupowaniem Kukiza. Świetnie się trzyma natomiast w przedziale wiekowym 50-70 lat. Ale w grupie kobiet 60+ to koalicja Grzegorza Schetyny i Katarzyny Lubnauer ma najlepsze wyniki! Nie jest niespodzianką to, że PiS wygrywa wybory na wsiach i w gminach do 20 tys. mieszkańców. Ponosi natomiast kompletną klapę w dużych miastach.

Interesujące jest też porównanie wyników wśród tych, którzy są zdecydowani by iść na wybory (45 procent badanych). Wśród nich wynik Zjednoczonej Opozycji jest jeszcze wyższy (37 procent), a przewaga nad PiS rośnie do 6 pkt. procentowych.

Badanie przeprowadzono metodą wywiadu telefonicznego wspieranego komputerowo (CATI), w dniach 9-10 kwietnia 2018 roku na reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej.

Podobne badanie Kantar Public przeprowadziło 20 marca, a więc tuż przed słynnym sejmowym wystąpieniem Szydło z „pazurkami”, pod hasłem „nam się należało”, ujawnieniem astronomicznych wydatków na podróże minister Anny Marii Anders oraz gwałtowną na to wszystko reakcją lidera PiS. Wówczas prowadziło PiS z wynikiem 34 procent (teraz o 5 pkt. mniej), a druga była Zjednoczona Opozycja z wynikiem 27 proc, (teraz wzrost o 5 pkt.). Lepsze notowania miało Kukiz’15 (12 procent, a teraz o 2 pkt. mniej), za to SLD uplasowało się poniżej progu wyborczego.

/p/

Źródło: Fakt

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
5 Comment threads
5 Thread replies
3 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
ZgredzinkaMaciek123454321magdalenaWaldemarObserwator Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Marek
Marek

No i BRAWO, byle tak dalej, może wreścię coś zaczyna docierać do tego ciemnego Polskiego narodu że obecne rządy na dłuższą skale kraj może tylko doprowadzić do całkowitej ruiny włącznie z wyrzuceniem nas na zbity pysk z UE.

Marcin
Marcin

Najpierw to niech oni się zjednoczą. Jak na razie porozumienia nie widać.

Obserwator
Obserwator

Oni nie muszą się zjednoczyć, wystarczy że wystawią wspólnych kandydatów!

Waldemar
Waldemar

Być może spełnia się przepowiednia Tuska, ze PiS potknie się o własne nogi, ale bardzo proszę: BEZ FANFAR! I tych żenujących tytułów! Po pierwsze: sondaże dają bardzo przybliżony wynik i potrafią zmieniać się z miesiąca na miesiąc: Exemplum – w lutym 2015 63 proc. ankietowanych, którzy zapowiadają głosowanie w wyborach prezydenckich, zamierzało poprzeć ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego. Kandydat PiS Andrzej Duda mógł liczyć na 15 proc. głosów. Co się stało dalej – wiemy wszyscy. Po drugie: opozycja zwykle usypia przy tego rodzaju fanfarach, a powinna odwrotnie – mieć się na baczności. Bo dla PiS nie jest to gra… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Powiem więcej, przegrana PiS-u oznacza odejście w niebyt. Kłamstwami wygrali poprzednie wybory, w kolejne kłamstwa nikt nie uwierzy. Kacyki pisowskie będą próbowały uciec za granicę, Kaczyński popełni samobójstwo. Uwierzcie mi, będzie się działo. Przy bardzo ochoczej współpracy policji i prokuratury wściekłej za lata gnojenia i poniewierania przez pisowców.

magdalena
magdalena

Jeszcze kilka wpadek z nadmiernym wynagrodzeniem i premiami i PIS może przegrać w następnych wyborach, czego z całego serca mu życzę.

Maciek123454321
Maciek123454321

Koniec sporów w łonie opozycji. Macie do siebie jakieś „anse”, proszę bardzo roztrząsać je, ale w cztery oczy. Na głosowaniach – żelazna dyscyplina. Prosimy też o jak najszersze rozpropagowanie zasadniczych tez waszych programów politycznych.

Zgredzinka
Zgredzinka

Ten apel powinienieś chyba zamieścić na innym forum, bo tego politycy z pewnością nie odwiedzają.
Może na czyimś koncie twitterowym, albo facebooku.

Zgredzinka
Zgredzinka

I właśnie na taką ewentualność przygotowali sobie nową ordynację wyborczą, która pozwala na fałszowanie wyborów na każdym etapie procesu wyborczego.
Nie miejmy złudzeń, będzie tak samo jak w Ruslandzie i na Węgrzech.

Marek
Marek

Gdyby do tego doszło jak to koleżanka ujęła do fałszowania wyborów i ludzie by na to pozwolili, przymykając na takie fałszowanie oczy i nic z tym nie robiąc, to niestety ale mi osobiście pozostało by tylko jedno mianowicie wyrzec się Polskiego obywatelstwa i przyjąć na przykład Greckie, bo w tym kraju mieszkam obecnie ponad 20 lat, wspierając finansowo przez te wszystkie lata nasz kraj np. przez wyważenie wszystkich zarobionych pieniędzy i inwestowanie w Polską gospodarkę, z myślą o tym że trzeba było wspierać nasz kraj i gospodarkę co by było kiedyś do czego wracać, ale niestety przykro mi to pisać,… Czytaj więcej »