PiS dopięło swego i podpisuje umowę dotyczącą Fortu Trumpa

PiS dopięło swego i podpisuje umowę dotyczącą Fortu Trumpa

Wreszcie „słowo stanie się ciałem”. Jak podaje „Rzeczpospolita”, po dogadaniu szczegółów, zwłaszcza finansowych, w środę prezydenci Polski i USA podpiszą w Białym Domu polityczną umowę o zwiększeniu zaangażowania amerykańskich sił zbrojnych w naszym kraju. Marzenie partii rządzącej wreszcie się ziści.

Zgodnie z porozumieniem, Polska zapłaci niecałe 2 mld dolarów za modernizację poligonów i infrastruktury wojskowej, z której będą korzystać żołnierze USA. Bierze też na siebie obowiązek pokrycia kosztów mediów, w tym elektryczności, wody i ogrzewania, co ma wynieść kilkadziesiąt mln. zł rocznie. Ma się zwiększyć liczba żołnierzy amerykańskich, stacjonujących w Polsce, z 1,3 tysiąca do 6 tysięcy. Jest też szansa, że Amerykanie zdecydują się w przyszłości na ulokowanie u nas własnej bazy myśliwców F-35, ale to zależy od tego, czy strona polska zdecyduje się zakupić te maszyny. Może nawet uda się przekonać Amerykanów, by z ich poligonów w Polsce mogły korzystać nasze siły zbrojne.

Porozumienie techniczne, omawiające wszystkie szczegóły, ma zostać podpisane między MON a Pentagonem niebawem, zapewne jeszcze przed obchodami 80 rocznicy ataku Niemiec na Polskę.

Projekt Fort Trump jest ważny dla prezydenta USA. Ma wstrzymać zapędy imperialne Rosji, umocnić więzy transatlantyckie, które dzisiaj, z powodu eurosceptyzmu prezydenta Trumpa, są dość osłabione oraz zwiększyć wiarygodność NATO. Już w lipcu, w ramach tego projektu, ruszy budowa magazynów broni dla wojsk pancernych w Powidzu, co będzie sfinansowane przez sojusz. Koszt tej inwestycji to 260 mld dolarów.

Partia rządząca się cieszy, bo wreszcie dopięła swego. Prezydent Trump również zadowolony, a ja chciałabym tyko przypomnieć, że nie każdy podchodzi tak entuzjastycznie do zwiększenia obecności wojsk amerykańskich w Polsce. Amerykański portal obronny DefenseNews Krumholz jeszcze w październiku 2018 roku zastanawiał się, że mimo iż „Polska jest mocnym partnerem USA, nie jest doskonała. Stała baza zapewnia szczególny poziom ochrony krajowi docelowemu, w pewien sposób wiążąc nas [USA] z polityką i retoryką tego kraju. Tymczasem partia Prawo i Sprawiedliwość wystąpiła przeciwko systemowi sądowniczemu i nieustannie kieruje antagonizującą retorykę wobec Rosji – czego najsłynniejszym przykładem jest zarzut, że Rosja celowo strąciła samolot z oficjelami PiS na pokładzie. Słusznie czy nie, Polska ma obecnie również napięte relacje z resztą Europy” i uprzedza, że stworzenie „takiej bazy nie odstraszy Rosji. Przeciwnie, uczyni ją jeszcze bardziej nacjonalistyczną, umocni prezydenta Władimira Putina i jego władzę nad Rosjanami – kiepska sytuacja ekonomiczna kraju zejdzie na dalszy plan, podczas gdy Putin będzie postrzegany jako obrońca Rosji przed agresją Zachodu. Rosja może się nawet »odwinąć« w sposób, jakiego sobie nie wyobrażamy i nie umiemy powstrzymać”.

Przyznam się, że i ja nie wpadam w zachwyt nad Fortem Trumpa w Polsce. Po pierwsze, odnoszę wrażenie, że cały ten projekt ma na celu interesy USA, a my jesteśmy tylko narzędziem do ich realizacji. Po drugie, zwiększona militaryzacja bardzo źle mi się kojarzy, bo wiem z historii, do czego może zmierzać. Po trzecie, to kolejny dowód na to, że Polska pod rządami PiS stawia na przyjaźń z USA kosztem naszych relacji z Unią Europejską, co może okazać się w którymś momencie dość brzemiennym w skutkach. No nic, czas pokaże, po której stronie leży prawda.

Tamara Olszewska

Źródło: onet.pl/polityka.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Rafał PsmętekPolka gorszego sortuantymoher Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
antymoher
antymoher

Taaa,co w zamian??????????????????????????realizacja art 4,,??????????????????????Gdzie haczyk.?

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu

Afrykańskie upały najwyraźniej już zbierają żniwo i co poniektórzy na szczytach (gdzie słoneczko najmocniej przygrzewa) zaczynają przejawiać symptomy udaru.

smętek
smętek

O matko i córko, jak mówi moja Babunia!

Rafał P
Rafał P

Obce wojska potrzebne nam są jak wrzód na doopie.