PiS gra na przyspieszone wybory? Kto wypije to piwo!

Kaczyński do posłów opozycji: „chamska hołota” – „Nerwy puszczają PiSowskiej "elicie"

Posłanka Izabela Leszczyna (KO) sprawdziła kalendarz Sejmu. Okazało się, że do końca roku przewidziano tylko jedno posiedzenie: w porządku obrad nie znalazł się budżet na następny rok.

 

Sejm – zgodnie z obowiązującymi przepisami – musi przedstawić ustawę budżetową Prezydentowi. Budżet trafia również do Senatu, który może wnieść do niego ewentualne poprawki (ma na to 20 dni od czasu doręczenia go przez Sejm). Kolejny krok należy do Prezydenta, który ma tydzień na podpisanie ustawy budżetowej.

Posłanka Leszczyna zauważyła, że Andrzej Duda może skrócić kadencję Sejmu, jeżeli nie otrzyma ustawy budżetowej do 30 stycznia 2020 r. Mówi o tym art. 225 Konstytucji RP. Sprawdziliśmy, co na ten temat napisano w ustawie zasadniczej.

 

Jeżeli w ciągu 4 miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu ustawy budżetowej nie zostanie ona przedstawiona Prezydentowi Rzeczypospolitej do podpisu, Prezydent Rzeczypospolitej może w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu” – zapisano w na kartach uchwalonej w 1997 r. Konstytucji.

Sprawa nie jest szerzej znana: pomimo tego, w sieci pojawiły się już żarty, których autorzy sugerują, że są to celowe działania Zjednoczonej Prawicy. „Czas bije. Czyżby PiS idzie na nowe wybory? Jeżeli tak to opozycja ma szansę pogonić PiS. Wykorzystamy to?” – zażartował na Twitterze jeden z sympatyków opozycji.

/nt/

Źródło: Twitter.pl, Konstytucja RP

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

4
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
1 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciek123454321Jacek DolińskiJantarZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

W Polsce Ustawa Zasadnicza już nie funkcjonuje, albo funkcjonuje na pół gwizdka ( tylko wtedy, kiedy Ich Osobom to pasuje). W związku z tym może być tak, lub owak, zgodnie z życzeniem Jego Osoby z kolana powstałego.

Jantar
Jantar

Moim zdaniem PiS nie spieszy się z uchwaleniem budżetu, bo i tak Konstytucja nie obowiązuje. Udowodnili to powołując i zaprzysięgając wczoraj Pawłowicz i Piotrowicza do TK. Złamali tym samym swoją własną ustawę, ale przecież PiS uchwala ustawy tylko po to, żeby stosować je wobec opozycji i społeczeństwa. Swoi są ponad wszelkim prawem – nawet ponad Konstytucją, którą zresztą i tak lada dzień zmieni także bez żadnego trybu i ponad prawem. A po zmianie pisowcy w mediach powiedzą: „Konstytucja została zmieniona. Macie się stosować i morda w kubeł. Nic nam już nie możecie zrobić!”. Kto będzie próbował protestować, skończy tak, jak… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Spoko, spoko. Pawłowicz i Piotrowicz – do wywalenia z uwagi na wiek, Trójka dublerów – do wywalenia, Julcia – do wywalenia, bo została powołana niezgodnie z regulaminem. I już będzie o sześć figur mniej, co ułatwi odzyskanie TK. Poczekajmy.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Kaczyński już raz. w 2007 r., przejechał się na przedterminowych wyborach. Miał wtedy nadzieję na samodzielne rządy, a nawet na większość konstytucyjną, a wylądował w opozycji – więc nie sądzę aby teraz się na nie zdecydował. Tym bardziej, że po operacji przez kilka miesięcy nie będzie w pełni sprawny ruchowo, więc jego udział w kampanii wyborczej byłby mocno ograniczony. PiS ma problem co zrobić z odtrąbionym propagandowo zrównoważonym budżetem, który wcale się nie chce spiąć i w którym nie ma funduszy na obiecaną kiełbasę wyborczą. A nikt nie chce być tym pierwszym, który ogłosi że przed wyborami PiS obiecywał gruszki… Czytaj więcej »