PiS gra o wszystko

Jeśli ktoś był ciekaw, co szef PiS sądzi o aspiracjach Andrzeja Dudy, to się dowiedział

Rywalizacja między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim będzie przez najbliższe dwa tygodnie skrajnie zacięta i ostra

To oczywiste, że wynik drugiej tury wyborów prezydenckich będzie zależał od tego, jak zagłosują ludzie, którzy w pierwszej turze zaufali Szymonowi Hołowni, Robertowi Biedroniowi, Władysławowi Kosiniakowi, ale też Krzysztofowi Bosakowi. Ale, jak sądzę, nie w sposób, jaki wyobraża sobie większość obserwatorów sceny politycznej, to znaczy, nie przez „przekazanie” przez nich głosów swojego elektoratu Rafałowi Trzaskowskiemu.

 

Sądzę zresztą, że takie proste „przekazanie”, jest w dzisiejszych czasach zwyczajnie niemożliwe.

Dlatego dziwi mnie emocjonowanie się wielu mediów pytaniem: na kogo w II turze zagłosuje ten czy tamten były kandydat i zakładanie z góry, że jego deklaracja jest tak niesamowicie ważna, bo z pewnością oznacza, że jego wyborcy będą automatycznie go naśladować.

Oczywiście, do pewnego stopnia ten mechanizm zadziała, nie może być inaczej, bo zawsze część ludzi postępuje tak, jak każe, albo po prostu zasugeruje im ich autorytet– ktoś kogo cenią, szanują i podziwiają, ale sądzę, że będzie to niewielka część.

Moim zdaniem obywatele myślą o wiele bardziej niestandardowo i samodzielnie niż wydaje się to wielu politykom, ale i komentatorom politycznym starego systemu, to jest uczących się zawodu jeszcze w PRL, a takich mamy sporo w Polsce i wielu z nich uchodzi za wyrocznie, choć dawno już przestali rozumieć zmieniający się szybko świat i ludzką mentalność. I sądzę, że o tym, czy Rafał Trzaskowski zdobędzie większość zdecyduje nie to, co powiedzą o nim jego byli rywale, ale to co sam zrobi i powie, i jak bardzo się postara, żeby dotrzeć do grupy, którą roboczo nazwę „zastanawiającymi się”.

Odkładam na bok egzotyczne głosy stawiające sprawę na ostrzu noża, które zalewają teraz internet w ilości nieproporcjonalnej do ich prawdziwej reprezentacji w społeczeństwie typu: „głosowałem na Biedronia/Bosaka/Hołownię, a teraz nie pójdę do wyborów, bo nienawidzę Trzaskowskiego”, bo wbrew wrażeniu, które można odnieść po lekturze twittera, to margines. Odkładam, bo wydają mi się oni tyleż głośni/robiący wokół siebie i swoich opinii wiele hałasu, co nieistotni w sensie rzeczywistego wpływu na wynik wyborów.

Mam wrażenie, że większość wyborców opozycji rozumie, że te wybory nie są o tym „jak bardzo lubisz Rafała Trzaskowskiego i jak wielkim jego fanem jesteś?”, ale o tym „czy chcesz powrotu Polski demokratycznej, będącej częścią zjednoczonej Europy, czy może wolisz maszerować dalej na wschód, w strone Rosji i Białorusi?”. „Czy wolisz żyć w kraju, w którym każdy może swobodnie wyrażać swoje poglądy i demonstrować przekonania, czy w takim, w którym nie ma wolnych mediów ani prawdziwej opozycji, a każdy może trafić do więzienia za krytykę rządu?”.

 

Jedno jest pewne: PiS gra o wszystko, dlatego rywalizacja między Andrzejem Dudą a Rafałem Trzaskowskim będzie przez najbliższe dwa tygodnie skrajnie zacięta i ostra i pewno pełna, zwłaszcza ze strony TVP, nieuczciwa i pełna ciosów poniżej pasa. Ale wynik, wbrew propagandzie władzy, wcale nie jest przesądzony.

Eliza Michalik
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

10
Dodaj komentarz

avatar
6 Comment threads
4 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
7 Comment authors
MarekjurekStary Wujparagraf22Maciek123454321 Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jantar
Jantar

Duda znów przypuścił atak na grupę LGBT. A pozostałych nazwał „kłamcami” i wykrzyczał, że „kłamcy nigdy nie mogą wrócić do władzy”. Oczywiście były też słowa, że tylko on i PiS mówią prawdę, tylko on i PiS gwarantują wolność, bo „ci kłamcy powolutku odbierali Polakom różne wolności”, tylko on i PiS są „za państwem całkowicie suwerennym”. To ostatnie to oczywiście atak na Unię Europejską i tym samym na swobodne przemieszczanie się Polaków po Europie. Określenie „nigdy nie mogą wrócić do władzy” w stosunku do opozycji odczytuję jako zapowiedź delegalizacji partii politycznych i wprowadzenie nowej konstytucji. Było też o szkolnictwie – tu… Czytaj więcej »

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Duda jak zwykle opowiada durnoty – ale, niestety, trafiają one do durniów, którzy przychodzą go słuchać.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Zacięta rywalizacja jest całkiem na miejscu, ale ja się obawiam, że wyniki drugiej tury wyborów będą przez PiS podkręcone na rzecz Dudy. Nie zrobią jakiegoś centralnego fałszerstwa – bo w odróżnieniu od komunistów z lat 1946-7 nie mają totalnej kontroli nad aparatem wyborczym, a ewentualna wpadka pogrążyłaby ich na wieki. Ale biorąc pod uwagę, że kandydaci idą łeb w łeb i wygraną może przesądzić kilkaset, czy nawet kilkadziesiąt tysięcy głosów, mogą wystarczyć z pozoru przypadkowe działania, które w razie wpadki można potępić jako przestępcze działanie jednostki: – Unieważnienie głosu na Trzaskowskiego przez dostawienie drugiego krzyżyka przy Dudzie. – Wydanie karty… Czytaj więcej »

Maciek123454321
Maciek123454321

Drogi Kolego, pragnę poinformować, że jestem przewodniczącym jednej z obwodowych komisji wyborczych. Jak pies będę pilnował uczciwości wyborów i dodatkowo uczulę moich współpracowników, że nie możemy sobie pozwolić na żadną wpadkę, zwłaszcza, że może dojść do komisyjnego otwarcia worków i ponownego przeliczania głosów. Sortować głosy i przeliczać będziemy wspólnie.Taki przypadek jak w Bytomiu nie ma prawa zaistnieć. W poprzedniej turze w naszej komisji NIE BYŁO ANI JEDNEGO NIEWAŻNEGO GŁOSU. Mam jednak prawo obawiać się, że coś takiego może się przytrafić komisjom mającym siedziby we wsiach i małych miasteczkach. Pisiory nie cofną się przed fałszerstwami, jeżeli tylko będą mieli sposobność.

Jacek Doliński
Jacek Doliński

Szacun za zero tolerancji dla wyborczych machlojek – ale ilu będzie takich przewodniczących komisji obwodowych jak Pan?

paragraf22
paragraf22

„Oczywiście, do pewnego stopnia ten mechanizm zadziała, nie może być inaczej, bo zawsze część ludzi postępuje tak, jak każe, albo po prostu zasugeruje im ich autorytet– ktoś kogo cenią, szanują i podziwiają, ale sądzę, że będzie to niewielka część.”
Pani Elizo. Właśnie ta NIEWIELKA CZĘŚĆ może zadecydować o naszym być albo nie być i dlatego poparcie Trzaskowskiego przez innych kandydatów jest takie ważne.

Stary Wuj
Stary Wuj

Parę lat temu, gdy pisiory poległy w wyborach samorządowych były aferalne wnioski w Europarlamencie o fałszerstwach wyborczych. Sprawdzano i nic nie wykryto. Kto wnioskował? Ówczesny europoseł, Andrzej Duda. JAKIEŚ WNIOSKI?

Maciek123454321
Maciek123454321

No jak to jakie? Bał się, bo sam by tak zrobił. I pewnie zrobi. Dla mnie wybór jest jasny. Albo Trzaskowski, albo Duda i majdan na jesieni.

jurek
jurek

Nie można przekazać „worka głosów” decyzją lidera partyjnego, ale atmosferę mobilizacji wskazującą za jakim wartościami ci liderzy staną można.
Dlatego napawa odrazą partyjnie nacechowana niechęć do osobistego poparcia wolnościowego kandydata jaką okazali 30 czerwca w TokFM Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Marek Sawicki nie porafiący poprzeć demokracji – jednoznacznie wskazać kto za nią stoi, a kto jest zwolennikiem jednopartyjnego ustroju. Partyjniactwo gubi nasz kraj, niestety myśl to nie nowa.

Marek
Marek

Znalezione w internecie pytania do Dudy i PiS: Trzydzieści pytań do PiS i jej władzy: 1. W których więzieniach siedzi osądzona mafia VAT? 2. O ile obniżono podatek VAT? 3. Gdzie są setki tysięcy imigrantów z pasożytami i chorobami? 4. O ile podniesiono kwotę wolną od podatku? 5. Jaką pomoc otrzymali frankowicze? 6. Kto mieszka w 100 tysiącach mieszkań plus? 7. Kto jeździ milionem samochodów elektrycznych? 8. Jak wysokie są reparacje wojenne z Niemiec? 9. Jakie wojska latają zakupiony helikopterami dla armii? 10. Kto oddycha czystym powietrzem i w jakiej miejscowości? 11. Dokąd pływają promy ze szczecińskiej stoczni? 12. Jak… Czytaj więcej »