PiS i afera GetBack

PiS i afera GetBack

Wszyscy pamiętamy sprawę Amber Gold, piramidy finansowej, której tylu naiwnych Polaków zawierzyło i straciło spory majątek. Oczywiście, winą za to obarczono poprzedni rząd, a opozycja podkręcała atmosferę krzycząc o państwie teoretycznym, bezsilnym i ślepym na oczywisty przekręt. Po dojściu do władzy natychmiast utworzono komisję do zbadania tej afery, a właściwie udowodnienia, że to Donald Tusk i politycy PO ponoszą za nią całkowitą odpowiedzialność. Przekaz jest tak naprawdę jeden. Gdyby to PiS było wówczas u władzy, Amber Gold nie miałoby szans, by w ogóle zaistnieć.

Przekaz przekazem, a tymczasem mamy na horyzoncie kolejną aferę, której już chyba nijak nie da się powiązać z poprzednią ekipą rządzącą. Firma windykacyjna GetBack pożyczyła od inwestorów, głównie klientów indywidualnych ok. 2 mld zł i przestała spłacać swoje zobowiązania. Mechanizm podobny jak w Amber Gold, tylko że to nie lokata w złoto, ale w obligacje. Pojęcie „obligacja” brzmi zdecydowanie lepiej, nie kojarzy się z poprzednią aferą. Obligacje są najczęściej emitowane przez państwo i przez to wiara w zwrot zainwestowanych pieniędzy wydaje się być słuszna.

GetBack zadbał o odpowiedni przekaz medialny, przeprowadził sprawną kampanię reklamową i pieniądze popłynęły strumieniem. Nikt z partii rządzącej nie zwrócił uwagi, że coś tu może być nie tak. Nikt nie ostrzegł ludzi, nikt nie sprawdził, co i jak. Mało tego. GetBack miał dobre relacje z obecną władzą. Jak ujawnił na Twitterze poseł PO Krzysztof Brejza, firma ta była jednym ze sponsorów gali mediów prorządowych, na której pani Przyłębska, prezes TK z nadania PiS-u, otrzymała tytuł „Człowieka Wolności”. Z kolei Łukasz Dąbroś informuje również na Twitterze, że była też sponsorem strategicznym gali „Gazety Polskiej”, na której nagrodzono premiera Morawieckiego, Andrzeja Gwiazdę i samego Jarosława Kaczyńskiego.

Co teraz zrobi PiS, gdy były już prezes GetBack, Konrad Kąkolewski, jest podejrzany o popełnienie przestępstwa manipulowania informacją? Krajowa Komisja Nadzoru Finansowego skierowała już doniesienie w tej sprawie do prokuratury, a panu prezesowi grozi 5 mln zł. kary lub 5 lat pozbawienia wolności.

Wydaje się, że sprawa GetBack powinna być potraktowana idealnie tak samo jak afera Amber Gold. Również powinna być powołana komisja, by sprawdzić powiązania firmy z członkami obecnego rządu. Wydaje się… ale czy tak będzie? Kto w to wierzy ten chyba dość naiwny.

Tamara Olszewska

(Źródło: crowdmedia.pl)

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media
Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Waldemar
Waldemar
25 kwietnia 2018 09:37

Przypominam, że kurzem zapomnienia i miłosierdzia pokrywa się afera z wykorzystaniem unijnych funduszy na kampanię wyborczą partii Ziobry. Trudno się nie zgodzić z konkluzja autorki.

seaman
seaman
25 kwietnia 2018 09:56

wysłałem maila do PO ogólnokrajowe biuro w powyższej sprawie prosząc o złożenie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa. W razie braku działania prokuratury – zostanie na później na czas czyszczenia państwa ….

Marek
Marek
25 kwietnia 2018 11:40

Amber Gold to tylko 850 mln to przy 2 mld pikuś. Ale że politycznie i medialnie to niewygodne to na pewno PiS się sprawy nie dotknie. O sponsorowaniu PiS-owskich imprez też będą chcieli zapomnieć. Niewygodnie im zajmować się SKOK-ami tak GetBack się nie będą zajmować

Zgredzinka
Zgredzinka
25 kwietnia 2018 22:03
Reply to  Marek

To trzeba drzeć japę i naklejać nowe bilbordy na „konwoje wstydu”, które powinny krążyć bez przerwy po wszystkich zadupiach.

Polka gorszego sortu
Polka gorszego sortu
25 kwietnia 2018 21:49

Rany, kiedy oni się wreszcie potkną o własne nogi i spektakularnie wywalą na pysk… Bo przecież nie da się długo tak lawirować bez konsekwencji.

Zgredzinka
Zgredzinka
25 kwietnia 2018 22:00

Miejmy nadzieję, że kolejna ekipa będzie tak samo mściwa i dożarta, jak ta obecna.

Plus ujemny
Plus ujemny
25 kwietnia 2018 23:01

Co na o niezłomna tropicielka wszelakich afer – panna Wassermann?
To przecięż idealna okazją aby wzmocnić swój wizerunek nowego Katona.
Wybory za pasem.