„PiS i prezydent złamali co najmniej 13 artykułów Konstytucji, niektóre wielokrotnie”

„PiS i prezydent złamali co najmniej 13 artykułów Konstytucji, niektóre wielokrotnie”

Tak wynika z ustaleń senackiego zespołu do spraw monitorowania praworządności. Senator Tomasz Grodzki PO zapowiedział, że zwieńczeniem prac zespołu będzie „biała księga naruszeń prawa przez rządzących”. Ma być ona gotowa przed wyborami parlamentarnymi w 2019 roku.

„PiS i prezydent Andrzej Duda złamali co najmniej 13 artykułów Konstytucji; niektóre wielokrotnie” – powiedział senator Bogdan Klich. Działo się to m.in. podczas dokonywania zmian w Trybunale Konstytucyjnym, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa czy podczas prac nad ustawą o ustroju sądów powszechnych.

Konstytucjonalista prof. Marek Chmaj wyliczył poszczególne artykuły, które złamał prezydent. – „Duda złamał zasadę demokratycznego państwa prawnego określoną w art. 2, art. 7, stanowiący o tym, że „organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa”, art. 10, określający trójpodział władz, a także część przepisów rozdziału 5 określającego uprawnienia głowy państwa” – powiedział Chmaj. Poza tym Duda, wysyłając Pierwszą Prezes SN na emeryturę, złamał też art. 183, w którym zapisano sześcioletnią jej kadencję. Prof. Chmaj podkreślił, że Andrzej Duda sprzeniewierzył się słowom przysięgi prezydenckiej, w której ślubował, że „dochowa wierności postanowieniom Konstytucji”.

„Należy zdiagnozować nie tylko które artykuły są łamane, ważne jest też zdiagnozowanie, ilu osób i gdzie to dotyczy;  w jaki sposób stosowany i widoczny jest tzw. efekt mrożący, np. w środowisku sędziowskim” – mówił uczestniczący w posiedzeniu sędzia Waldemar Żurek. Jego zdaniem, oprócz opinii polskich prawników, w „białej księdze” należy uwzględnić analizy instytucji międzynarodowych o pisowskiej „reformie” sądownictwa w Polsce, m.in.  raporty Komisji Weneckiej.

Na posiedzenie zespołu zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Sprawiedliwości, ale nikt z resortu się nie pojawił.

bt

Źródło: pap.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Grzegorzshaq Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
shaq
shaq

Teraz tylko pytanie: jak go doprowadzić przed sąd (będzie to trudne i ten człowiek dobrze o tym wie) i jaka kara powinna być mu wymierzona. Bo dla mnie cała działalność PiS i Dudy podpada wyraźnie pod zdradę stanu.

Grzegorz
Grzegorz

Białą księgę należy masowo upublicznić aby każdy zainteresowany obywatel mógł się zapoznać z dokonaniami prezydenta i pis-u , aby ich podłe czyny nigdy nie poszły w zapomnienie , aby można ich było przykładnie i surowo rozliczyć.