PiS jednak nałożył kaganiec na organizacje pozarządowe

Weźmie, „biedaczek”, kredyt, żeby oddać nagrodę?

PiS przeforsował powołanie Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Pod tą pięknie brzmiącą nazwą kryje się instytucja, za pomocą której PiS będzie centralnie zarządzać środkami dla organizacji pozarządowych.

Jeszcze przed dzisiejszym głosowaniem w Sejmie posłanka PO Monika Wielichowska mówiła: – „Chcecie sterować trzecim sektorem jak Putin i Orban. Tak robią rządy autorytarne. I wy takie zakusy macie, bo organizacje pozarządowe są dla was zbędnym balastem”. A Nowoczesna proponowała, by zmienić nazwę instytucji na „Narodowy Instytut Ograniczania Wolności – Centrum Sterowania Organizacjami Pozarządowymi”. Na niewiele się to zdało, bo posłowie PiS odrzucili zarówno poprawki opozycji, jak i apele o zorganizowanie wysłuchania publicznego w tej sprawie.

Według uchwalonej właśnie ustawy Instytut będzie wyznaczać cele i przyznawać środki NGO-som, a nadzór na nim będzie sprawował przewodniczący specjalnie utworzonego Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Ale i tak komitet ma być „organem administracji rządowej”, a jego przewodniczący to członek rządu. Powoływany przez przewodniczącego dyrektor Instytutu ustala regulaminy konkursów. Złożonej m.in. z przedstawicieli NGO-sów radzie pozostanie funkcja doradcza.

Większość organizacji pozarządowych protestowała przeciw powołaniu Instytutu. Ich działacze mówili przede wszystkim o niebezpieczeństwie „uznaniowych, niemerytorycznych decyzji o dofinansowaniu inicjatyw społecznych”.
(Źrodło: wyborcza.pl)

bt
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
2 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MordazdradzieckaWaldemarjacekMarekwiśnia Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
wiśnia
wiśnia

Położą łapy na kasę i obsadzą swoimi Biernymi, Wiernymi i Miernymi wygodne stołki. A w centralnym rozdzielniku nic nie zostanie dla ludzi. Okazuje się że Kononowicz miał rację.

Marek
Marek

A pisowi w sondażach dalej rośnie i jak ta przestępcza pisowska organizacja nie będzie wymyślała coraz bardziej reżimowych ustaw jak co dziennie widzi że przebywa im zwolenników, oj narodzie czas najwyższy żeby się wreście opamiętać.

jacek
jacek

Wiesz co? Jak przejmą media to w sondażach będą mieli i 120%.

Mordazdradziecka
Mordazdradziecka

Niemcy tak samo popierali Hitlera, wiemy na czym to sie skonczylo.

Waldemar
Waldemar

Jeszcze brakuje putinowskiej ustawy o „agentach zagranicznych” i w NGOsach mamy zamiecione do czysta. Już sama nazwa „Narodowy Instytut Wolności” mówi sama za siebie. Wolnośc się kończy, gdy bierze się za nią rząd.