PiS jeszcze niedawno było przeciwne przezroczystym urnom wyborczym!

Jak głosować w wyborach samorządowych 21.10.2018

PiS – mimo braku dowodów – regularnie i cynicznie powtarza, że wybory samorządowe w 2014 r. zostały sfałszowane i dlatego teraz partia rządząca musi wprowadzić radykalne zmiany w ordynacji wyborczej. Przypomnijmy, że na znak protestu – wobec szerzonych przez PiS nieprawd o fałszerstwie tych wyborów – PKW zrezygnowała z prac w sejmowej komisji do spraw prawa wyborczego.

Jednym z najważniejszych rozwiązań – według PiS – ma być wprowadzenie przezroczystych urn wyborczych. To one mają zwiększyć transparentność wyborów. Nie wiadomo, skąd nagle taka wiara, skoro właśnie podobne rozwiązanie w polskich przepisach już istnieje, a nawet już obowiązywało w szeregu wyborów uzupełniających? Projekt w tej sprawie złożył jeszcze prezydent Bronisław Komorowski, a ustawa z 25 czerwca 2015 roku została ogłoszona w Dzienniku Ustaw 25 lipca 2015 roku.

Warto przypomnieć, że gdy w Sejmie odbywały się głosowania w tej sprawie PiS wcale nie było entuzjastą przezroczystych urn. Mało tego w pierwszym czytaniu cały klub partii Jarosława Kaczyńskiego zagłosował przeciw ustawie, a ostatecznie wstrzymał się od głosu.

Wiele wskazuje na to, że obecna dyskusja na temat przezroczystych urn to tylko zasłona dymna dla politycznego przejęcia organizacji wyborów z rąk apolitycznych sędziów, na rzecz w pełni politycznie zależnych komisarzy wyborczych. Jak wszystko „dobrze” pójdzie, na wzór węgierski będą oni mieli uprawnienia do ręcznego manipulowania granicami okręgów wyborczych tak, by skorzystała na tym przede wszystkim partia rządząca.

Wszystko to „pcha” nas w kierunku ustrojów Białorusi i Rosji. Według najnowszych pomysłów rządzących, wybory organizowane będą przez partyjnych komisarzy, wyniki zliczane przez partyjne komisje wyborcze, a ważność tych wyborów będzie sprawdzana przez politycznie zależną Izbę Sądu Najwyższego. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że część Polaków święcie wierzy, że to gwarancja uczciwości i przejrzystości wyborów.

/p/

Źródło: CrowdMedia

Polecamy również

  •  
  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

5
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
3 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciek123454321antyuzurpatorZbyszekZwinka Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Zwinka
Zwinka

Wg PiSu wszystkie wybory były sfałszowane, oprócz tych w 2005 i 2015 r. oczywista oczywistość.

Maciek123454321
Maciek123454321

A może dobrym pomysłem byłoby nie przestrzegać ciszy wyborczej? A, no i pytanie, czy wygonią mężów zaufania z komisji wyborczych?

Zbyszek
Zbyszek

Głupiś?

antyuzurpator
antyuzurpator

W komisjach wyborczych niech sobie siedzą.
Ale komisje „ustalające” – ooo, to już co innego. Nikt nie będzie obserwował „liczenia” głosów!
Po zakończeniu pracy komisji wyborczej – mężowie zaufania „siusiu, paciorek i spać”.

Maciek123454321
Maciek123454321

No to super, wygonią mężów zaufania, wtedy my wejdziemy i tym „ustalającym” fałszerzom spuścimy manto.