PiS obiecał, ale NFZ nie wypłaca pieniędzy na rehabilitację dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni czują się oszukani przez premiera – 500 zł nie dla wszystkich

Mimo przedwyborczych obietnic rządu świętokrzyskie przychodnie, które rehabilitują niepełnosprawnych, nie dostają pieniędzy z NFZ. „Możemy zbankrutować” – ostrzegają. W odpowiedzi fundusz grozi kontrolą.

 

W efekcie protestu niepełnosprawnych w Sejmie w 2018 r. rządzący obiecali m.in. rehabilitację dla osób w najcięższym stanie bez kolejek. Przychodnie miały dostać pieniądze za wszystkich przyjętych pacjentów.

Przepis dotyczący tej sprawy wszedł w życie w lipcu 2018 roku i początkowo nawet rzeczywiście był realizowany. NFZ rozliczał się co kwartał – mówi rozmówca Wyborczej. Stan taki trwał jednak krótko.

Kłopoty zaczęły się latem tego roku. Fundusz ze świętokrzyskimi placówkami wciąż się nie rozliczył za trzeci kwartał 2019 roku.

 

„Nie stać nas na wypłatę pensji dla pracowników, na zapłacenie podatków czy składek do ZUS. Za chwilę chyba przyjdzie nam ogłosić bankructwo” – powiedział Wyborczej właściciel jednej z placówek rehabilitacyjnych.

„Może być dramat” – mówi Marzena Okła-Drewnowicz, posłanka Koalicji Obywatelskiej i wiceprzewodnicząca sejmowej komisji rodziny i polityki społecznej. Zapewnia, że pod koniec ubiegłej kadencji wystąpiła z interpelacją do ministra zdrowia w tej sprawie, ale były wybory i odpowiedzi nie otrzymała.

„Przepisy mówią o tym, że mamy zapłacić za te świadczenia, natomiast nie precyzują, kiedy mamy to zrobić” – mówi dyrektor Kiebzak z NFZ. I przyznaje, że w kasie świętokrzyskiego NFZ nie ma takich pieniędzy, żeby zapłacić wszystkim placówkom.

Na 2019 rok na rehabilitację dla osób niepełnosprawnych przewidziano 10 mln zł, ale wszystko wskazuje na to, że potrzeba będzie dwukrotnie więcej. Tylko za ostatni kwartał NFZ jest winien placówkom 5,2 mln zł. A w samym październiku świadczenia dla niepełnosprawnych wyniosły 2 mln zł.

Dyrektorka nie precyzuje, kiedy i na jakich zasadach Fundusz się rozliczy z przychodniami rehabilitacyjnymi. Zapowiada natomiast, że w NFZ będą „prowadzone czynności sprawdzające przed dokonaniem zapłaty”.

/p/

Źródło: Wyborcza.pl

  •  
  •  
  •  
Wesprzyj wolne media

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
gustaw Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
gustaw
gustaw

Nie będzie pieniędzy z ZUSu, bo fundusz pomocy niepełnosprawnym przeznaczono na inne szlachetne cele. Podobnie jak dopłaty do szkolnictwa w samorządach. Kasa się skończyła !!! Resztę trzeba rozdać swoim. Kryzysem obarczyć opozycję i Unię. Dokarmić głodny kościół, dać dobra kasę na propagandę ala TV- PiS, uspokoić głodnego wiecznie Ojca dyrektora. Zebrać od bidaków na Radio Maryja i wmawiać ludziom, że Kraj jest bogaty, gospodarka się rozwija i jesteśmy dumnym Narodem, pełnym chrześcijańskich tradycji. Okres grillowania przeciwników PiSowskiej filozofii nadszedł. Trzeba wychodzić na ulicę ! Bo będzie żle !!!